|
شناسه خبر: 5421

عباس مقتدایی، نایب‌رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت‌وگو با صبح‌نو آنلاین:

اگر غربی‌ها به بی‌مسئولیتی ادامه دهند، ایران گزینه‌های دیگری روی میز دارد

مقتدایی می‌گوید: مذاکرات هسته‌ای آتی مبتنی بر تأمین منافع ایران و گام‌هایی خواهد بود که اروپایی‌ها برای ابهام‌زدایی و کاهش بی‌اعتمادی‌های موجود باید بردارند. اگر اروپایی‌ها بخواهند به روند بی‌مسئولیتی‌های خود ادامه دهند قطعاً جمهوری اسلامی ایران گزینه‌های دیگری هم‌روی میز دارد.

عباس مقتدایی، نایب‌رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «صبح‌نو آنلاین» ضمن اشاره به ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای در آذرماه اظهار کرد: با روی کار آمدن دولت سیزدهم روند اجرای سیاست‌های ایران در حوزه سیاست خارجی از انضباط بیشتری برخوردار شده است.
وی افزود: انسجام در رفتارها متناسب با منافع ملت ایران و حرکت کردن از خط و مشی‌های اصلی محسوب می‌شود و امیر عبداللهیان وزیر خارجه ایران کاملاً از این موضوعات پیروی می‌کند. این سیاست باید در روند مذاکرات آتی نیز ادامه داشته باشد.
مقتدایی ادامه داد: انجام مذاکرات در بروکسل و همچنین سفرهایی که در این مدت از سوی مقامات وزارت خارجه انجام‌ شده یا ملاقات‌هایی که در تهران صورت گرفته نشان‌دهنده این است که جمهوری اسلامی ایران از یکسو به دنبال ادامه مذاکرات برای دستیابی به منافع حداکثری و از سوی دیگر در برابر باج‌خواهی‌ها و یا دادن امتیازات بیش‌ازحد کاملاً ایستاده است و دقت لازم را دارد.
 
طرف مقابل در برجام مواضع ایران را می‌داند
 
نایب‌رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: این سخن به این معناست که اکنون به‌طرف مقابل اعلام کرده‌ایم که ما منتظر مذاکرات هستیم اما این مذاکرات بایستی منافع ملت ایران را در برداشته باشد و جمع‌بندی و نتیجه مذاکرات باید لغو تحریم‌ها و دست‌یابی به منافع برجام حاصل شود.
او تأکید کرد: به همین جهت به‌طرف مقابل اعلام کرده‌ایم که مذاکره برای صرف مذاکره کردن نیست و تجربه گذشته مبنی بر بد عهدی اروپایی‌ها و پیمان‌شکنی آمریکایی‌ها و سردرگمی آن‌ها در رفتار با ایران نباید تداوم داشته باشد.
مقتدایی معتقد است: در هر صورت جمهوری اسلامی ایران و مقامات وزارت خارجه با خط‌مشی مشخصی مذاکرات را دنبال می‌کنند و مذاکرات در آینده‌ای نزدیک از سر گرفته خواهد شد و این مذاکرات مبتنی بر تأمین منافع ایران و گام‌هایی خواهد بود که اروپایی‌ها برای ابهام‌زدایی و کاهش بی‌اعتمادی‌های موجود بردارد.
نایب‌رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در انتها متذکر شد: اگر اروپا این فرصت را مغتنم شمارد می‌توانیم به آینده مذاکرات خوش‌بین باشیم اما اگر اروپایی‌ها بخواهند به روند بی‌مسئولیتی‌های خود ادامه دهند قطعاً جمهوری اسلامی ایران گزینه‌های دیگری هم‌روی میز دارد.

 

ارسال نظر