|
شناسه خبر: 5611

غنی‌سازی ۶۰درصدی و پیشرفت‌های هسته‌ای، طرف‌های برجامی را مجبور به کرنش کرده است

آزمون اراده در وین

مذاکرات هسته‌ای حالا پس از فرازوفرودهای چندماهه دوباره به ایستگاه وین رسیده است؛ ایستگاهی که در ماه‌های گذشته با بدعهدی و بی‌ارادگی طرف‌های مقابل نتیجه‌ای جز بن‌بست نداشت. 8آذر دوباره ایران و 1+4 مقابل هم خواهند نشست تا مسیر رسیدن به اجرای برجام را هموار کنند؛ مسیری که علی‌رغم پایبندی ایران، با بدعهدی آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها نتیجه‌ای در برنداشت.

ایران پیش و پس از دور آخر مذاکرات وین همواره بر لغو کامل تحریم‌ها تاکید کرده است؛ موضوعی که حالا موردتوجه همگان قرار گرفته است و طرف‌های مقابل باید نسبت‌به رفتار غیرسازنده خود پاسخگو باشند. تمام تحریم‌های آمریکا باید یکجا برداشته شود. در همین راستا، سعید خطیب‌زاده اخیرا در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما درخصوص برخی گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای درمورد پیشنهاد برداشتن گام‌به‌گام تحریم‌ها ازسوی طرف غربی در مذاکرات وین، افزود: مواضع جمهوری اسلامی ایران در این خصوص از ماه‌ها پیش‌ گفته شده و دولت جدید نیز بدون هیچ لکنتی مواضع خود را اعلام کرده است.
 
موضع قاطع ایران در آستانه مذاکرات 8 آذر
 وی اضافه کرد: تمام تحریم‌های آمریکا باید به‌صورت یکجا، موثر و قابل راستی‌آزمایی همراه با تضمین‌های عینی برداشته شود. خطیب‌زاده تصریح کرد: تمام تمرکز ما در مذاکرات وین این است که به‌صورت جدی و با اراده کامل برای رفع تحریم‌های ظالمانه علیه مردم ایران، هفته بعد وارد مذاکرات شویم.سخنگوی وزارت امورخارجه تاکید کرد: موضع جمهوری اسلامی ایران هم قاطع و هم روشن و منطقی است. وی در ادامه در پاسخ به سوالی درمورد اصرار احتمالی طرف مقابل بر این خواسته، گفت: ما طرف مقابلی نداریم، ما و چهار به‌علاوه یک، تمرکزمان بر چگونگی رفع تحریم‌های آمریکاست که پس از خروج ترامپ به‌صورت غیرقانونی ضد مردم ایران اعمال شده است.طی چند روز اخیر، نیویورک‌تایمز از احتمال ارائه پیشنهاد آمریکا مبنی بر آزادسازی بخشی از منابع مسدودشده ایران و اعمال برخی معافیت‌ها، در ازای تعلیق بخشی از فعالیت‌های هسته‌ای خبر داده است. نیویورک‌تایمز با اشاره به گزارش آکسیوس، به نقل از برخی منابع آمریکایی نوشت: پیشنهاد آمریکا این است که ایران بخشی از فعالیت‌های هسته‌ای خود را در ازای آزادسازی برخی از پول‌های مسدودشده ایران ازسوی آمریکا یا اعمال معافیت درخصوص واردات برخی کالاها، تعلیق کند.
علی باقری، رییس‌ هیات مذاکره‌کننده ایران با ۱+۴ که روز شنبه در صدر هیاتی برای شرکت در نشست کمیسیون مشترک برجام وارد وین، پایتخت اتریش شده است نیز در هفته‌های گذشته بارها با صراحت مواضع ایران را تشریح کرده است.
 
تاکید باقری بر لغو کامل تحریم‌ها
 باقری در چند روز اخیر در گفت‌وگو با تارنمای روزنامه ایندیپندنت تاکید کرد که هرگونه پیشرفت در مسیر مذاکرات باید با لغو همه تحریم‌های آمریکا همراه باشد و تضمینی مبنی بر اینکه دولت آینده در واشنگتن یک‌بار دیگر مانند دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری سابق آمریکا از توافق خارج نشود، وجود ندارد.معاون سیاسی وزارت امورخارجه اظهار داشت: لغو تمامی تحریم‌های مرتبط با برجام ازجمله تحریم‌های اعمال‌شده در چارچوب کارزار فشار حداکثری شرط لازم برای موفقیت در مذاکرات است.درحالی‌که جمهوری اسلامی ایران روی لغو تحریم‌های ظالمانه آمریکا به‌عنوان محور اصلی مذاکرات تاکید دارد، به نظر می‌رسد طرف‌های مقابل تلاش می‌کنند تا فضای نشست را به انحراف کشانده و تحت‌الشعاع ضرب‌الاجل‌های ساختگی قرار دهند. این در حالی است که دولت جدید آمریکا به‌رغم ادعای تمایل برای بازگشت به برجام رفع تحریم‌های ظالمانه، تاکنون اقدام جدی در این زمینه انجام نداده است.محمدرضا غائبی، سرپرست نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان‌ها بین‌المللی مستقر در وین نیز در نشست شورای حکام با بیان اینکه دولت سابق آمریکا به‌طور غیرقانونی اصل تثبیت‌شده حقوق بین‌الملل، یعنی اصل حفظ قراردادها (Pacta Sunt Servanda) را در قربانگاه خودبرتربینی قربانی کرد و دولت جدید این کشور هم هنوز این رفتار غیرمسوولانه را به‌منظور کاهش پیامدهای مخرب خود اصلاح نکرده است، افزود: هنوز مشاهده نشده است که آیا دولت کنونی آمریکا آماده ترک اعتیاد این کشور برای استفاده از اقدامات قهری یکجانبه، احترام به قوانین بین‌المللی، اجرای کامل و موثر تعهدات لغو تحریم‌ها و اتخاذ تمامی تصمیمات لازم در این خصوص است.
 نماینده کشورمان تصریح کرد که مذاکرات آتی در وین، فرصت منحصربه‌فردی را برای سایر شرکت‌کنندگان برجام و ایالات‌متحده فراهم می‌کند تا نیت واقعی خود را برای بازگشت به اجرای کامل تعهدات‌شان از طریق حذف تمامی تحریم‌های غیرانسانی و غیرقانونی، به شیوه‌ای موثر ثابت کنند.
 
ضرورت تغییر رویکرد آمریکا
 آمریکایی‌ها اگرچه با فشارهای سال‌های گذشته خود به‌جایی نرسیده‌اند اما هنوز بر روند اشتباه خود اصرار دارند و در آستانه مذاکرات وین با طرح مسائل حاشیه‌ای به‌دنبال اهداف ظالمانه خود هستند. فؤاد ایزدی، کارشناس مسائل بین‌الملل درخصوص شروع مجدد مذاکرات وین و ارزیابی‌اش از روند این مذاکرات معتقد است که‌ اگر دولت بایدن بخواهد همان سیاست‌های فشار حداکثری دولت ترامپ در قبال ایران را ادامه دهد که در یک سال گذشته شاهد چنین رویه ای از سوی دولتمردان جدید آمریکا بوده‌ایم، احتمال اینکه خیلی زود به نتیجه برسند، بالا نیست.وی در پاسخ به این سوال که با توجه به اختلاف‌نظر‌هایی که میان دو طرف وجود دارد، شروع مذاکرات جدید باید از چه نقطه‌ای باشد، تصریح کرد: اینکه مذاکرات از چه نقطه‌ای آغاز شود به نظر نمی‌رسد که موضوع اصلی باشد، درعین‌حال همانطور که اشاره شد مهم‌ترین مساله این است که آیا هیات حاکمه آمریکا به‌عنوان کشوری که به شکل یکجانبه از برجام خارج شد، عزم و اراده‌ای برای تجدیدنظر در رویکرد خود در قبال این توافقنامه دارد یا خیر. اگر تغییری در سیاست‌های آمریکا دیده شود به نظر من تفاوتی نمی‌‌کند که مذاکرات وین از چه نقطه‌ای آغاز شود.اگرچه آمریکایی‌ها در سال‌های گذشته از هیچ تلاشی برای به‌زانو درآوردن ملت ایران فروگذار نکردند اما حالا ساختار تحریم‌ها به‌هم‌ریخته و دچار چالش شده است و نیاز به متن جدیدی دارد تا تحریم‌ها ادامه یابد و تاثیرش را از دست ندهد. تحریم‌ها در حال سست و بی‌اثر شدن هستند، به همین دلیل طرف‌های غربی به‌ویژه آمریکا در پی متن و توافق جدیدی هستند تا از بی‌اثر شدن تحریم‌هایی که در سال‌های اخیر علیه ایران اعمال شده، جلوگیری کنند.
 
نوش‌آبادی: طرف‌های برجامی باید صداقت در عمل و گفتار داشته باشند
 حسین نوش‌آبادی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» اظهار داشت: مذاکرات هسته‌ای تصمیم نظام است و مجلس هم از آن حمایت می‌کند. وی افزود: دولت سیزدهم مصمم است مذاکراتی را که منتهی به حقوق مردم باشد جلو ببرد و این نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی ایران اهل منطق و گفت‌وگو است و همیشه تلاش کرده تا از این مسیر به اهداف خود برسد و هیچ زمانی از مذاکره، هراسی نداشته است.نوش‌آبادی با بیان اینکه تردید داریم که طرف مقابل پاسخگوی اقدامات خود در جهت به رسمیت شناختن حق ایران در موضوع هسته‌ای باشد، گفت: طرف مقابل و به‌ویژه آمریکایی‌ها تاکنون نشان داده‌اند که هدفی جز تضییع حقوق ملت ایران ندارند و از وظایف خود کوتاهی کرده و از زیر بار تعهدات شانه خالی می‌کنند.عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزود: طرف مقابل همواره تلاش کرده تا ایران را از منافع برجام که هزینه‌های زیادی برای آن پرداخته است محروم کند و حالا شعار مذاکرات جدید، مذاکره نتیجه‌محور است و طرف ایرانی دیگر اجازه نمی‌دهد که مذاکرات فرسایشی و طولانی شود و باید از آن بهره‌مند شویم.
 
باید از برجام نفع ببریم
 وی خاطرنشان کرد: این حق ایران است که پس از سال‌ها بتواند از برجام نفع ببرد و رفع تحریم‌ها خواسته معقول و منطقی است و همه به آن اذعان دارند. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه رهبر انقلاب اسلامی خطوط کلی را برای پیشبرد پرونده هسته‌ای ایران ترسیم کرده‌اند و شورای عالی امنیت ملی نیز یکی از مراجع عالی در تصمیم‌گیری در مسائل مهم است، گفت: نکات لازم اعلام شده و مجلس شورای اسلامی نیز با قانون خود مسیر را مشخص کرده است.نوش‌آبادی خاطرنشان کرد: رعایت خطوطی که مدنظر رهبر انقلاب اسلامی، قانون مجلس شورای اسلامی و حقوق ملت ایران است باید مورد وجه مذاکرات آینده باشد و نباید اجازه بدهیم مذاکرات فرسایشی شود؛ همچنین مذاکرات باید به تامین خواسته‌های جمهوری اسلامی ایران و رفع تحریم‌ها بینجامد.نماینده مردم ورامین، پیشوا و قرچک در مجلس گفت: آمریکا دروغ می‌گوید و ما بارها دیده‌ایم که ادعاهایی می‌کند و صادق نیست؛ به همین دلیل ما نیز با تردید به موضوع مذاکره نگاه می‌کنیم. در مذاکرات برجام نیز قرار بود که برد برای همه باشد، نه اینکه یک‌ طرف بازنده و یک‌ طرف برنده باشند.وی تاکید کرد: در شرایط فعلی طرف مقابل قدرت غنی‌سازی ۶۰درصد ایران را دیده است و از طرفی هم جمهوری اسلامی ایران با کاهش تعهدات برجامی خود نشان داد که از منافع ملت کوتاه نخواهد آمد، به همین دلیل آن‌ها نگران شده‌اند و این اقدامات برای ما بازدارنده بود و جلوی وقت‌کشی و بازی آن‌ها را گرفت.
 
اثرات قدرت بومی‌سازی هسته‌ای
 عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اگر قرار باشد منافع ایران را تضییع کنند، ما هم به‌دنبال منافع خود خواهیم رفت، گفت: فشار افکارعمومی جهان حالا روی طرف مقابل زیاد شده است و آن‌ها می‌پرسند که چرا شما از برجام خارج شدید و به تعهدات خود عمل نکردید.نوش‌آبادی افزود: جهانیان حالا از طرف‌های مقابل ایران می‌خواهند که پاسخگو باشند. وی تاکید کرد: همچنین قدرت بومی‌سازی هسته‌ای طرف مقابل را مجبور به کنار گذاشتن تهدیدهایش کرده است؛ آن‌ها مجبور شده‌اند که برگردند و پای میز مذاکره بنشینند اما باید صداقت در عمل و گفتار داشته باشند و بر عهدی که بسته‌اند پایبند باشند؛ آن‌ها به دلیل نگرانی از اقدامات جمهوری اسلامی ایران و فشار افکار بین‌المللی مجبور به مذاکره شدند .عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به راهبردهای ایران در مقابله با طرف‌های برجامی گفت: ما چون عضو جامعه بین‌المللی هستیم و با نهادها و سازمان‌های بین‌المللی همکاری می‌کنیم مشخص است این سازمان‌ها نباید یک‌طرفه رفتار کنند و با قدرت‌طلبی و زورگویی برخی کشورها همراه شوند.نوش‌آبادی ادامه داد: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و شورای حقوق بشر و نهادهای اینچنینی باید به سمت عدالت قدم بردارند.وی افزود: راهبرد جمهوری اسلامی ایران این است که حقوق ملت‌ها ازجمله حقوق ملت ایران رعایت شود و از یکجانبه‌گرایی و قدرت‌طلبی عدول شود باید با عدالت با همه کشورها و ملت‌ها رفتار شود؛ زیرا همه آن‌ها حق رأی دارند و قدرت دارند و کشورهای دیگر نیز باید آن‌ها را محترم بشمارند.

  •  

 

ارسال نظر