|
شناسه خبر: 5631

اصلاح طلبان بدون اشاره به عملکرد دولت پیشین در مدیریت منابع آب، علیه کل ساختار موضع می‏گیرند

بازی سیاسی با کم آبی

بی‌شک آنچه در ماه‌ها و به‌خصوص هفته‌های اخیر به‌عنوان تنش آبی در فلات مرکزی ایران باعث بروز اعتراضات و بعضا اغتشاشات در شهرهایی مثل اصفهان شده، محصول دهه‌ها بی‌مبالاتی در مدیریت منابع آب ازسوی دولت‌های مختلف است اما اینکه یک جریان خاص که دیری نیست مسوولیت هشت‌ساله خود در قوه اجرایی کشور را ترک گفته بخواهد از آب نداشته زاینده‌رود ماهی سیاسی بگیرد، چیزی جز ناجوانمردی نیست؛ خاصه اینکه رییس‌جمهور پیشین حل مشکل آب ایران را به توافقی گره زد که در هیچ بعدی، منافع ملی سرزمین‌مان را تامین نکرد.

حسن روحانی، رییس‌جمهوری پیشین، روز هفدهم خردادماه94 در مراسم دهمین دوره جایزه ملی محیط‌زیست، درباره قابلیت گسترده «برجام» در حل مشکلات کشور سخنانی به زبان آورد که بعدها از آن، تعریض‌های گوناگونی علیه صاحب کلام ساخته‌وپرداخته شد. روحانی دراین‌باره تصریح کرد: «اینکه می‌گوییم تحریم ظالمانه باید از بین برود، بعضی‌ها چشم‌های‌شان را زیاد نچرخانند! تحریم‌های ظالمانه باید از بین برود تا سرمایه بیاید و مساله محیط‌زیست، اشتغال جوانان، صنعت جامعه، آب خوردن مردم حل و منابع آبی زیاد و بانک‌های ما احیا شود».
هرچند بعدها روحانی این سخنان را رد کرد و تصریح داشت که حل مشکلات کشور نه در گرو حل موضوع هسته‌ای بلکه در «عقل، تدبیر، تلاش و کوشش همگانی» است لیکن نحوه مدیریت کشور به‌‌مدت هشت‌سال تمام، نشان می‌داد که همه ساحات زندگی ایرانیان به یک توافق گره خورده و ایران عملا به حالت تعلیق و تعویق درآمده است. یکی از این ساحات، معضل آب بود اما دولت حسن روحانی در بحث مدیریت آب چگونه عمل کرد که باعث بروز بحران فراگیر در ماه‌های اخیر شده است.
 
چشم بستن روی ناکارآمدی دولت خودی؛ حمله به کلیت ساختار
 بررسی عملکرد دولت پیشین نشان می‌دهد که این دولت در نوین‌سازی آبیاری و تحقق برنامه ششم توسعه بسیار ضعیف عمل کرده است. بررسی نمونه 77درصد احکام برنامه ششم توسعه ازسوی دیوان محاسبات کشور در تیرماه امسال نشان می‌داد که از اول سال1396 لغایت پایان شهریورماه سال گذشته تنها 35درصد احکام این برنامه به‌طور کامل تحقق پیدا کرده و در 65درصد احکام، اهداف قانون‌گذار به‌صورت 100درصد محقق نشده است. این گزارش نشان می‌داد که دولت روحانی حتی پایبند برنامه پنج‌ساله ششم توسعه خودش هم نبود و معلوم نیست چه بر سر بودجه‌ نجات آبخوان‌ها آمد. درحالی با کاهش حدود 50درصدی ذخیره آبی سدها و کم‌آبی در بیشتر نقاط کشور مواجه هستیم که در سال‌های اخیر سیلاب‌ها نیز آسیب‌ها و خسارات جدی به کشور وارد کرده و مهار نشده است، به نظر می‌رسد ناتوانی در مدیریت منابع آبی، مهم‌ترین علت وقوع این بحران است. با وجود عملکرد ناامیدکننده دولت‌های یازدهم و دوازدهم در تحقق اهداف آبی برنامه ششم، اصلاح‌طلبان این روزها بدون اشاره به آن عملکرد کلیت حاکمیت را نشانه رفته‌اند و رویدادهای اخیر در اصفهان را به‌پای ناکارآمدی نظام می‌گذارند.
برای نمونه، سیدمصطفی تاجزاده، کنشگر اصلاح‌طلب در توییتی بدون اشاره به عملکرد پرحرف و حدیث دولت‌های یازدهم و دوازدهم در مدیریت منابع آب، مساله اصفهان را به‌شکلی تعریض‌گونه تقصیر نظام انداخت .
عباس عبدی، روزنامه‌نگار و فعال اصلاح‌طلب با انتقاد از وضعیت موجود، حوادث اصفهان را ازبین‌برنده سرمایه ساختار دانست و تصریح کرد: «در سال88 طبقه متوسط، در آبان98 طبقه فرودست، در زاینده‌رود طبقه سنتی؛ سرمایه‌هایی که به‌راحتی از دست می‌روند و کسی را در ساختار رسمی نگران نمی‌کند».
محمود صادقی، نماینده پیشین مجلس و فعال اصلاح‌طلب نیز در مطلبی نوشت: «تنش آبی در مناطق مختلف کشور محصول اجرای طرح‌های توسعه نامتوازن و غیرعلمی و انتقال و تخصیص ناعادلانه منابع آب در کشور است؛ درست مانند تنش‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی». صادق زیباکلام نیز بدون اشاره به مسوولیت دولت پیشین، لبه تیز انتقاد خود را متوجه کلیت نظام جمهوری اسلامی ایران کرد و نوشت: «توجه به مصرف آب یک امر آینده‌نگر است. اگر امروز برنامه‌های مناسب برای مصرف آب در کشور ازسوی کارشناسان در دستورکار قرار بگیرد ما حاصل را شاید پنج یا 10سال دیگر ببینیم اما متاسفانه نظام جمهوری اسلامی ایران بارها نشان داده است که حال برایش اهمیت دارد، پنج یا 10سال آینده اساسا خیلی مطرح نیست». در واکنش به بازنمایی مغرضانه اصلاح‌طلبان از شرایط بغرنج آبی در کشور، سیدنظام الدین موسوی، سخنگوی هیات‌رییسه مجلس در پاسخ به انتقادات یک‌سویه چهره‌های مطرح اصلاح‌طلب، تاکید کرد: «آقایان تاجزاده، صادقی و عبدی چنان بر طبل التهابات بحران آب می‌کوبند که گویی مقصر، دولت صدروزه آقای رئیسی است. حضرات! این رودها و چاه‌های خشک و رنج بی‌آبی امروز مردم خوزستان، لرستان، چهارمحال‌وبختیاری و اصفهان، میراث شوم دوران وزارت نیروی آقایان زنگنه و بیطرف، ژنرال‌های شما در دولت‌های سازندگی و اصلاحات است که البته ازسوی آقای اردکانیان در دولت تدبیر و امید تکمیل شد».
 
موج‌سواری روی مشکلات مردم برای اهداف سیاسی
 حل مساله آب در اصفهان و سایر شهرها و استان‌های کشور به هم‌افزایی همه جریان‌های فکری و عملی فارغ از رنگ و جناح‌بندی‌های مرسوم، نیاز دارد اما بااین‌حال، برخی گروه‌ها بدون پذیرفتن نقش خود، غیرمسوولانه از هر معضلی برای برکشیدن خود در افکار عمومی و شارژ سیاسی، سوءاستفاده می‌کنند. بدتر از این، گروه‌های مزبور در روزهای گذشته با چشم بستن روی این واقعیت که چندی پیش
 تجمع مسالمت‌آمیز کشاورزان اصفهانی ازسوی رسانه‌های منسوب به حاکمیت ازجمله صداوسیما مورد بازتاب گسترده قرار گرفت، نظام را به‌خاطر برخورد با اغتشاش‌گران، به سرکوب متهم می‌کنند و با این هجوگویی در صف دشمنان ایران و انقلاب قرار می‌گیرند. این گروه‌ها به‌جای آرام کردن 
شرایط و حل مسائل مردم درسایه عقلانیت و آرامش، به‌صورت تعمدی وضعیت را متشنج جلوه می‌دهند تا از این طریق، وجهه سیاسی مخدوش خود را ترمیم کنند. اصلاح‌طلبان نشان داده‌اند که مشکلات مردم برای آن‌ها ابزاری صرف برای اهداف سیاسی نیست.

 

ارسال نظر