|
شناسه خبر: 5662

محمود عباس زاده، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت وگو با «صبح‌نو آنلاین»:

مهم‌تر از توافق، پایبندی به آن است

عباس زاده گفت: امروز توپ در زمین غربی ها است و همه چیز بستگی به واکنش و رفتار آن ها دارد و اولین توافقی که ما بخواهیم با آن ها داشته باشیم این است که به توافق خود عمل کنند.

محمود عباس زاده، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با «صبح نو آنلاین» درمورد از سرگیری مذاکرات برجامی در وین تاکید می کند که قبل از توافق برای ما این مهم است که طرف مقابل به تعهدات خودش پایبند است یا خیر. یعنی حاضر هستند به تعهداتی که در توافق داده اند عمل کنند یا خیر و این مسئله بسیار مهم تر از خود توافق است.

وی افزود: دلیل آن هم این است که ما یکبار با غربی ها توافق کرده ایم. ما به تعهدات خودمان در توافق به صورت کامل عمل کردیم اما طرف مقابل نه تنها عمل نکرد که تحریم های جدیدی هم وضع کردند.

عباس زاده ادامه داد: غربی ها بعد از توافق حتی ما را تحریم دارویی کردند و اجازه ندادند داروهای کرونا نیز وارد کشور شود و مردم از این تحریم ها آسیب دیدند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: به همین دلیل برای ما از اصل توافق مهم تر این است که آیا غربی ها حاضر هستند به ما تضمین بدهند که به توافق خودشان عمل کنند یا خیر. ما که عمل کردن به تعهدات را قبلا به آن ها ثابت کرده ایم و این موضوع از جانب ایران حل شده است.

او معتقد است که امروز توپ در زمین غربی ها است و همه چیز بستگی به واکنش و رفتار آن ها دارد و اولین توافقی که ما بخواهیم با آن ها داشته باشیم این است که به توافق خود عمل کنند.

عباس زاده اظهارکرد: ایران در این دوره از مذاکرات برگ برنده های بسیاری دارد. قدرت ما در این دوره خودش برگ برنده است. بعد از تصویب قانون راهبردی برای لغو تحریم های مجلس در سال گذشته که برخی از تعهدات فراپروتکلی را که به صورت داوطلبانه اجرا میکردیم و بخشی از آن را به تعلیق درآوردیم باعث افزایش قدرت چانه زنی ما شده است.

وی عنوان کرد که طبیعتا در بخش هسته ای نیز پیشرفت های چشمگیری داشتیم که این ها امروز در مذاکرات برگ برنده ایران است. مسئله مهم این است که جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه از مواضع خویش عقب نشینی نمی کند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس افزود: برگ برنده های سیاسی ما هم تشکیل دولت انقلابی و تازه نفس، انسجام داخلی در کشور و سیاست خارجی متوازن بر اساس آسیا محوری و همسایه محوری هستند.

عباس زاده درانتها می گوید: برگ برنده های فنی ایران نیز همین پیشرفت های ما در صنعت انرژی هسته ای و سانتریفیوژهای پیشرفته و غنی سازی با درصدهای بالا و ذخیره سازی از ابزارهای مهم ما هستند.

ارسال نظر