|
شناسه خبر: 5666

سخنگوی دولت در نخستین نشست خبری خود، از عملکرد ۱۰۰ روزه دولت سخن گفت

دولت سیزدهم، دولت ویدیوکنفرانسی نیست

سخنگوی جوان دولت روز گذشته برای نخستین بار با حضور در یک نشست خبری به سوالات خبرنگاران پاسخ داد؛ علی‌رغم هجمه‌ها به دولت برای انتخاب سخنگو در روزهای آغازین کار خود اما این امر پروسه‌ای مشخص را طی کرد و درنهایت علی بهادری‌جهرمی صبح سه‌شنبه در اولین نشست خبری خود با تشریح شرایط تحویل گرفتن دولت ازسوی دولت سیزدهم، اظهار داشت: همه ما شرایط 100روز پیش و تلخی عدم دسترسی مردم به واکسن و دارو و صف کشیدن‌های آن‌ها و نیز رقابت برخی صنوف در این زمینه را به یاد داریم.

وی ادامه داد: دولت وقت در این رابطه مجبور به اتخاذ برخی تصمیمات سخت شده بود و محدودیت‌هایی اعمال می‌شد و مردم در کنار تلخی کرونا، تلخی فشار اقتصادی را هم تحمل می‌کردند و علاوه‌براین، قطع برق در ساعاتی از شبانه‌روز هم بر مشکلات‌شان افزوده بود؛ البته دولت الزام قانونی برای ارائه گزارش عملکرد ۱۰۰روزه ندارد اما مطالبات عمومی و رسانه‌ای، دولت را موظف به تشریح و پاسخگویی می‌کند؛ ازاین‌رو وزارتخانه‌ها برای اطلاع‌رسانی درخصوص گام برداشته شده و در راستای مطالبات مردمی، گزارش عملکرد ۱۰۰روزه می‌دهند.
وعده‌های صدروزه روی دیگر سکه گزارش عملکرد دولت‌هاست که در دولت روحانی شکل تازه‌ای به خود گرفت اما به سرانجام مطلوب نرسید. اگرچه دولت سیزدهم وعده‌های صد‌روزه‌ای را در برنامه خود نداشته است اما روند گذشته علی‌رغم وجود نتایج مثبت، مردم را نسبت‌به این موضوع حساس کرده است. وعده‌های صدروزه دولت یازدهم هرچند فایده‌ای برای مردم ایران نداشت اما نباید از بررسی عملکرد دولت‌ها غافل شد و آن‌ها باید در هر زمانی نسبت‌به تبیین اقدامات خود آماده باشند.سخنگوی دولت در نخستین نشست خبری خود تصریح کرد: همه این‌ها برای سه‌ماه قبل بود، نه برای زمان‌های دور؛ البته حتما دولت وقت تلاشش را به کار گرفته بود اما به‌هرحال در چنین شرایطی دولت سیزدهم کار را تحویل گرفت.

جهاد کرونایی دولت مردمی
بهادری‌جهرمی اظهار داشت: امروز کافی است شهروندی اراده کند که واکسن بزند؛ در سریع‌ترین زمان ممکن و در نزدیک‌ترین مکان امکان دریافت واکسن را خواهد داشت و علاوه بر آن آزادی‌های عمومی در دسترس مردم است و با دستور رییس‌جمهور ممنوعیت‌های تردد شبانه لغو شده است.وی اضافه کرد: آمار تلفات کرونا از روزانه 700نفر در حدود صد روز قبل به زیر 100نفر درحال‌حاضر رسیده و این یعنی دولت توانسته هفت برابر بیشتر از قبل نسبت‌به حفظ جان و سلامتی مردم اقدام کند.سخنگوی دولت سیزدهم با بیان اینکه امروز کالاهای اساسی دردسترس مردم قرار دارد، اظهار داشت: مردم برای دسترسی به مرغ و تخم‌مرغ امروز استرسی ندارند و نیاز نیست که در صف‌های سبد کالا یا خرید این اقلام بایستند. امروز مردم با یک سفارش اینترنتی می‌توانند اقلامی مانند مرغ و تخم‌مرغ و برخی اقلام دیگر را در منزل تحویل بگیرند؛ چراکه اولویت دولت حفظ کرامت مردم بوده است.
اوضاع نابسامان کشور و افسارگسیختگی کرونا، در روزهای پایانی دولت دوزادهم مردم را بسیار نگران کرده بود و آمار افزایشی مرگ‌ومیر از یک طرف و تعطیلی کشور از طرف دیگر، شرایط بسیار بدی را به وجود آورده بود؛ از این رو دولت سیزدهم با اقدامات و برنامه‌های خود نه‌تنها واکسیناسیون عمومی را سرعت بخشید بلکه شرایط عادی‌سازی در کشور را مهیا کرد و این موضوع باعث شد تا مردم در این زمینه نفس راحتی بکشند؛ از این رو عملکرد دولت سیزدهم در این زمینه قابل تقدیر است.

حضور مسوولان در کنار مردم
فاصله مسوولان از مردم در سال‌های اخیر و با گسترش کرونا بیشتر از هر زمانی شده بود. رییس‌جمهور قبلی با نشست در اتاق خود و به شیوه ویدیوکنفرانسی دستوراتی صادر می‌کرد که همواره با انتقادهایی همراه بود. حالا سخنگوی دولت دراین‌باره تاکید کرد: بدون شک در حوزه سیاست داخلی امروز مردم دولتمردان را در دسترس و کنار خود می‌بینند و دولتمردان را جزیی از خود می‌دانند.بهادری‌جهرمی اظهار داشت: امروز اگر مردم با مشکلی مواجه می‌شوند خیال‌شان راحت است که مقامات عالی دولتی در کوتاه‌ترین زمان ممکن نه از طریق جلسه ویدیوکنفرانسی و گزارش پشت‌میزی، بلکه از نزدیک و در صحنه به ارزیابی مسائل می‌پردازند و صحت‌سنجی کرده و مردم مستقیم مطالبات خود را مطرح می‌کنند.وی خاطرنشان کرد: امروز مردم عالی‌ترین مقام اجرایی کشور را در کنار خود در همه صحنه‌ها و مشکلات روز می‌بینند. طبیعی است مردم انتظار و پذیرش فاصله داشتن وزیران و مقامات اجرایی و استانداران را ندارند. جهرمی با بیان اینکه امروز مردم امیدوار و مطالبه‌گرند، گفت: وقتی رییس دولت خود در صحنه حاضر می‌شود از بقیه ارکان مطالبه می‌کند که همه جا و در هر صحنه کنارش حاضر باشند.
دیدار چهره‌به‌چهره با مردم و پیگیری مشکلات از نزدیک حالا مردم را نسبت به گذشته امیدوارتر کرده است. رییس‌جمهور و دیگر مسوولان با سفر به اقصی‌نقاط کشور حل مشکلات مردم را در دستورکار دارند؛ روندی که نتایج ملموسی را نیز به همراه داشته است.
شکسته شدن دیوار به مردم و دولت
فاصله مردم از مسوولان باعث شده بود تا وضعیت بدی شکل بگیرد و مردم امیدی به آینده نداشته باشند؛ از سوی دیگر، با روند روبه رشد مشکلات مردم، تغییری معنادار، ضرورتی انکارناپذیر بود که حالا با دولت سیزدهم، تحقق پیدا کرده است.
رییس شورای اطلاع‌رسانی دولت در ادامه نشست خبری خود با بیان اینکه دیوار بین مردم و دولت شکسته شد، گفت: در ۱۰۰روز نخست شاهد ۱۰سفر استانی ازسوی رییس‌جمهور، بیش از ۲۰۰سفر استانی ازسوی مقامات در حد وزیر و معاون وزیر بوده‌ایم یعنی به‌طور میانگین روزانه دو سفر ازسوی مقامات و هر ۱۰روز یک سفر ازسوی رییس‌جمهوری انجام شده است.
سخنگوی دولت همچنین با اشاره به اشراف رییس‌جمهوری به مسائل و مشکلات کشور گفت: دیگر آمارسازی و گزارش‌سازی‌ها رییس‌جمهور را فریب نخواهد داد چون در صحنه شاهد صحت‌سنجی آمار است. بهادری جهرمی تاکید کرد: اعتماد مردم به دولت بازگشته و دیوار بلند میان دولت و مردم برداشته شده است.رییس شورای اطلاع‌رسانی دولت، دیپلماسی امروز ما فعال و متوازن و نقش همسایه‌ها را پررنگ خواند و گفت: چندین رکورد صادرات در گمرک در این سه ماه و رکورد ترخیص شکسته شد. وی گفت: در مساله منطقه‌ای، بحران افغانستان مساله ساده‌ای نبود که دولت باتدبیر با آن مواجه شد و میزبان وزیران خارجه کشورهای همسایه بود. 

امضای 20سند بین‌المللی در حوزه اقتصادی
بهادری جهرمی ادامه داد: در این سه ماه ۲۰سند بین المللی با دیگر کشورها عموما در حوزه اقتصادی امضا شد و بیش از ۱۰۰ملاقات حضوری یا گفت‌وگوی تلفنی در این مدت در حد رییس‌جمهوری و وزیران را داشتیم.رییس شورای اطلاع‌رسانی دولت تصریح کرد: دیپلماسی امروز منفعل نیست، دیپلماسی نه‌تنها فعال و پویا، بلکه نتیجه‌محور است و پیام دیپلماسی ایران را کشورهای دیگر هم دریافت کردند. بهادری جهرمی گفت: امروز پس از ۲۰ماه از تعطیلی گردشگری، خبر فعال شدن دوباره ورود گردشگران خارجی از ابتدای آبان شاهد بودیم و دوباره روال به مسیر عادی خود کم‌کم برمی‌گردد. سخنگوی دولت با بیان اینکه به‌زودی اعلام عمومی سند تحول را خواهیم داشت، گفت: سند تحول دولت در ۳۷موضوع جدی و محوری کشور که حل این موضوعات حل غالب مسائل و مشکلات مردم است و تدوین این سند مساله ساده‌ای نبود و به اعتقاد کارشناسان، یک‌سال زمان می‌برد. وی ادامه داد: تدوین این سند از ابتدای تشکیل دولت آغاز و در این صد روز آماده شد و نسخه تحول دولت آماده است.دولت سیزدهم حالا پس از 100روز روند جدیدی را پی‌ریزی کرده است که بازخورد آن را می‌شود در بین مردم دید؛ ازبین‌رفتن هراس کرونایی در جامعه از دستاوردهای مهمی است که موجبات خرسندی مردم را فراهم کرده است.

ارسال نظر