|
شناسه خبر: 5677

صباح زنگنه، کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با《صبح‌نو آنلاین》:

ایران از مواضع خود در مذاکرات عقب‌نشینی نمی‌کند

زنگنه می‌گوید: ایران نیز می‌تواند همانند آمریکا از ابزار تهدید و فشار استفاده کند. اما اگر این روش موثر بود باید برای آن‌ها نتیجه می‌داد! جمهوری اسلامی ایران صرفا بر مواضع به‌حق خود پافشاری دارد.

صباح زنگنه، کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با 《صبح نو آنلاین》 به آغاز مذاکرات برجامی در وین اشاره کرد و در پاسخ به اینکه آیا با وجود سابقه تاریک غربی‌ها و اظهارات اخیر آن‌ها مذاکرات به نتیجه می‌رسد یا خیر؟ گفت: طبیعتا هر اقدامی که در توافق صورت بگیرد نتیجه‌ای دربر خواهد داشت اما اینکه این نتیجه مطلوب ما خواهد بود یا نه را باید بررسی کنیم.

او ادامه داد: به نظر می‌آید با توجه به اینکه اراده سیاسی لازم در طرف‌های مذاکره کننده وجود دارد، طبعا هر دو طرف تلاش خواهند کرد تا به یک نتیجه مقبول برسند. البته نباید چنین انتظاری داشت که نتیجه مذاکرات بتواند تمام مشکلات را در داخل کشور حل کند اما از وضعیت فعلی قطعا می‌تواند بهتر باشد و حصول توافق کشور را تاحدودی از وضعیت فعلی خارج کند.

*آمریکا می‌داند ایران تسلیم فشارها نخواهد شد

زنگنه به فشارهای روانی و اظهارات تنش‌آمیز آمریکایی‌ها علیه ایران اشاره کرد و افزود: آمریکا به خوبی می‌داند که ایران هرگز تسلیم فشارها نخواهد شد و برای تهدیدهای آن‌ها ارزشی قائل نمی‌شود.

این کارشناس عنوان می‌کند: ایران هم مثل آمریکا می‌تواند به روش تهدید متوصل شود اما اگر این روش مناسب بود باید تا امروز برای ‌آن‌ها نتیجه می‌داد. اما شاهد بودیم که آثار این تهدیدها تا به امروز برای آمریکا هم از لحاظ حیثیت و اعتبارش نتایج مثبتی به بار نیاورده است.

زنگنه در انتها خاطرنشان کرد: فضای تهدید و ایجاد ترس و یا ایران هراسی خیلی وقت است که به تاریخ پیوسته و ایران هم کشوری نیست که از این نوع تهدیدها ترسی داشته باشد. ایران صحنه ثبات و امنیت کل منطقه است و این نوع تهدیدها در این موقعیت خدمتی به آن‌ها نخواهد کرد و نمی‌تواند ایران را از مواضع اصلی و منافع ملی دور کند.

ارسال نظر