|
شناسه خبر: 5804

امان الله حسین پور نماینده مردم اسفراین در مجلس در گفتگو با 《صبح نو آنلاین》:

سفر قالیباف به ترکیه گام اول برای همکاری دو کشور است

حسنی پور می‌گوید: سفر قالیباف به ترکیه با رویکرد توجه به همسایگان انجام شد تا بتوانیم نگاه ها را یکی کنیم و در آینده شاهد اتفاقات خوبی در این مسیر باشیم. سفر رئیس مجلس در این زمینه می تواند آثار بسیار مثبتی داشته باشد و به عنوان گام اول همکاری با کشور ترکیه آغاز کننده این مسیر باشد.

امان‌الله حسین‌پور، نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با 《صبح نو آنلاین》 ضمن اشاره به سفر قالیباف و هیات پارلمانی ایران به ترکیه و دیدار با اردوغان بیان می‌کند: متاسفانه در یک دوره ای به ویژه در دولت گذشته با کشورهای همسایه تعامل خوبی وجود نداشت و این ارتباطات مورد غفلت قرار گرفته بود.

وی افزود: در حالی که ظرفیت کشورهای همسایه ما بسیار بالا است و اگر بخواهیم ثبات و رشد اقتصادی کشورمان افزایش یابد، بهتر این است که ابتدا از همسایگان خودمان شروع کنیم و روابط سازنده ای با آن ها داشته باشیم.

حسین پور ادامه داد: همسایگان ایران هم از لحاظ جمعیت و هم از نظر ثبات امنیتی و نگاه های سیاسی که داریم در اولویت هستند اما متاسفانه این روابط در دوره هایی فروکش کرد تا جایی که اظهار نظرهای برخی از کشورهای منطقه چندی پیش می توانست تبدیل به یک بحران شود که با تدبیر به موقع نظام این مشکل حل و ختم به خیر شد.

این نماینده مجلس گفت: در کل ما نباید توسعه روابط با همسایگان را فراموش کنیم و ترکیه هم به هرحال یک کشور مهم در منطقه است و ما موارد عمیقی برای اختلاف با ترکیه نداریم و برخی موضوعاتی هم که وجود دارد قابل حل است.

وی ادامه داد: سفر قالیباف نیز با همین رویکرد توجه به همسایگان انجام شد تا بتوانیم نگاه ها را یکی کنیم و در آینده شاهد اتفاقات خوبی در این مسیر باشیم. سفر رئیس مجلس در این زمینه می تواند آثار بسیار مثبتی داشته باشد و به عنوان گام اول همکاری با کشور ترکیه آغاز کننده این مسیر باشد.

حسین‌پور ضمن اشاره به تنش‌های بین ایران و ترکیه در دولت روحانی و نقش بیگانگان در دامن زدن به این تنش‌ها تصریح کرد: همواره دخالت هایی از طرف بیگانگان برای برهم زدن ثبات در منطقه وجود داشته است و بعد از این هم خواهد بود. هدف آن ها این است که بین کشورهای منطقه و ایران اختلاف بیندازند و در مقاطعی که احساس کنند دیپلماسی با همسایگان ضعیف شده فرصت را برای سو استفاده خود پیدا کنند.

این نماینده مجلس گفت: قطعا گام اول این است که دیپلماسی در کشورهای منطقه بایستی قویتر باشد و اجازه ندهند به کشورهای بیگانه تا بین همسایگان اختلاف بیندازند اما متاسفانه در دولت سابق این بستر برای دشمنان فراهم شده بود و توانستند  از آن سو استفاده کنند.

او ابرازکرد: در دولت قبلی نه تنها برای رابطه با کشور ترکیه که حتی در ترکمنستان هم یکسری مشکلات را به وجود آوردند و یا برخی دیگر از کشورهای همسایه دشمنان فرصت پیدا کردند و ورود کردند تا به اختلافات دامن بزنند اما امروز در حال اصلاح آن ها هستیم.

حسین‌پور درانتها گفت: با روی کار آمدن دولت جدید و همکاری های مجلس این موضوع در حال تقویت است و ارتباط با کشورهای همسایه در حال بهبود است.

ارسال نظر