|
شناسه خبر: 5840

سیدجلال ساداتیان، سفیر اسبق ایران در انگلیس در گفت‌وگو با《صبح نو آنلاین》:

مذاکرات رو به جلو بوده و به حصول نتیجه امیدواریم

ساداتیان می‌گوید: به نظر‌ می‌رسد تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران به توافق برجام و ۶ دور مذاکرات قبلی رجوع کرده و آن‌ها را مبنا قرار داده است. شواهد نشان می‌دهد که مذاکرات رو به جلو بوده و به حصول نتیجه امیدوار هستیم.

سید جلال ساداتیان، سفیر اسبق ایران در انگلیس و کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با 《صبح نو آنلاین》 درخصوص مذاکرات هسته‌ای وین بیان می‌کند: به نظر می‌رسد تا اینجای کار طرفین بیشتر به نوعی در حال گرم کردن و تست کردن یکدیگر بودند. ایران درخواست حداکثری داد که آمریکا باید کل تحریم ها را بردارد و به ما فرصت راستی آزمایی بدهد و بابت این مدتی که آمریکا از برجام خارج شده نیز به ما خسارت پرداخت کنند و تعهد دهند که دیگر از برجام خارج نمی شوند.

*خواسته‌های حداکثری و حداقلی، پیچ و خم مذاکرات وین

وی افزود: آمریکایی ها گفتند که این خواسته‌ها شدنی نیست. مقامات آمریکا ادعا می‌کردند که ما به موجب قوانین خودمان نمی‌توانیم این موارد را اجرایی کنیم. اولا که تحریم های کنگره را نمی توانیم برداریم و آن تعهدات را بدهیم. آن‌ها تاکید کردند که این موارد فقط با مصوبه مجلس سنا و کنگره شدنی است و از این جهت که دموکرات‌ها اکثریت ضعیفی دارند و دو سوم آرا را ندارند، نمی شود و تعهدی هم نسبت به آینده وجود ندارد.

ساداتیان ادامه داد: در مقابل غربی‌ها به سیاست کم در مقابل کم روی آوردند. یعنی بیان کردند مرحله ای پیش برویم و یکسری موضوعات را ما لغو می‌کنیم و یکسری گام‌ها را ایران بردارد. از آنجا که ایران ابتدای امر تمایل چندانی به این موضوع نشان نداد طرف های غربی برخی فضا سازی ها را علیه ایران به شکل های تهدید آمیزی شروع کردند.

کارشناس مسائل بین‌الملل می‌گوید: در جلسه ای که هشتم آذرماه تشکیل شد ایران دو پیشنهاد را ارائه کرد. یکی اینکه تحریم ها را لغو کنید و دیگر مسئله نیز موضوعات فنی هسته‌ای بود. اما بعد از آن، فشارها و فضاسازی‌ها بیشتر شد و کار به جایی رسید که غربی‌ها گفتند ما باید با پایتخت های خودمان مشورت کنیم.

*فضای مذاکرات بعد از ۱۸ آذرماه چطور بود؟

او تاکید کرد: اما 18 آذر که به وین برگشتند فضا در ابتدا مناسب نبود اما نهایتا نماینده روسیه مطرح کرد که برخی از سوتفاهمات از بین رفته است و طرف ها تمایل بیشتری به مذاکره با یکدیگر پیدا کردند. علی باقری هم در مصاحبه گفت که طرف مقابل جدی تر مذاکره می کند.

سفیر اسبق ایران در انگلیس گفت: در این مرحله مذاکرات ادامه پیدا کرد و باقری در مصاحبه جدید خود اعلام کرد که ما خط قرمزهایی داریم و آن توافقاتی است که از قبل صورت گرفته است. یعنی آن چه که در برجام صورت گرفته و در شش دوره مذاکرات رخ داده بود.البته اخیرا اعلام کردند که هشت مورد اختلاف وجود دارد و پیرامون این ها گفت و گو می کنیم.

وی اظهار کرد: از مجموع این حرف ها چنین استنباط می شود که تیم ایرانی به شش دور مذاکرات قبلی برگشت کردند و از آن به عنوان بیس و پایه مذاکرات استفاده می‌کنند و سپس هشت مورد اختلافی که بعد از آن حل نشده بوده است را مبنای مذاکرات قرار داده اند.

تحلیلگر مسائل بین‌الملل در انتها یادآورشد که بعد از این مسائل اطلاعات دقیق تری را ندیدیم اما از این موضوعات به نظر میرسد که در مذاکرات یک امیدی به وجود آمده است و حرکت رو به جلو بوده است.

 

ارسال نظر