|
شناسه خبر: 5864

نشست خبری دبیر ستاد مردمی دومین سالگرد شهید سلیمانی برگزار شد

بزرگداشتی برای سرباز وطن

چشم برهم زدیم و دومین سالگرد شهادت سردار حاج‌قاسم سلیمانی فرارسید. به همین مناسبت نشست خبری ستاد مردمی دومین سالگرد بزرگداشت شهید حاج‌قاسم با اصحاب رسانه در تالار ایوان شمس برگزار شد.

حمیدرضا مقدم‌فر، دبیر ستاد مردمی دومین سالگرد سردار سلیمانی درباره مجموعه برنامه‌هایی که مکتب حاج‌قاسم برای حفظ نام این شهید والامقام توضیح داد. او گفت: برنامه‌های بزرگداشت مدتی است که با شیب ملایم هم در صداوسیما و هم در میان مردم آغاز شده است. اوج این حرکت‌ها در «هفته مقاومت» است که از ۱۰ تا ۱۷دی‌ماه خواهد بود. مراسم روز شهادت ایشان در بعدازظهر ۱۳دی‌ماه در مصلای تهران با حضور آحاد مردم و شخصیت‌های داخلی و خارجی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌شود. دومین مراسم هم روز ۱۶دی‌ماه در سالروز تشییع پیکر ایشان در تهران مربوط به تشییع پیکر ۱۵۰شهید گمنام در پایتخت است.»

مقدم‌فر، دبیر ستاد مردمی بزرگداشت دومین سالگرد شهادت سردارسلیمانی با تسلیت شهادت حضرت‌زهرا(س) آن حضرت را رسانه‌ای قوی برای پژواک مظلومیت همه اعصار و برجسته‌ترین مدافع حرم و حریم اسلام و ولایت علوی معرفی کرد و گفت سردار سلیمانی هم از عاشقان حضرت‌زهرا(س) و مدافع حرم بود. شهیدسلیمانی از ایام نوجوانی و جوانی و پس از پیروزی انقلاب اسلامی و دوران جنگ تحمیلی و از حرم و حریم ایران اسلامی دفاع کرد و کل ایران را حرم می‌دانست. رویکرد اصلی ستاد همان مردمی برگزار کردن مراسم است. وی در ادامه افزود: البته دستگاه‌های مختلف دولتی و حاکمیتی هم فعال هستند اما از آن‌ها خواسته‌ایم که از فعالیت‌های مردم در این زمینه حمایت کنند و با آن همراه شوند. هدف اصلی ما نیز این است که شخصیت شهید سلیمانی برای مردم تبیین شود و از گنجینه پربهای اندیشه او مراقبت شود تا تحریفی انجام نشود. وی همچنین با اشاره به برگزاری برخی برنامه‌های امسال در شهرهای مختلف کشور یادآور شد: همچنین در حرم امام‌رضا(ع) نیز در ایام شهادت سردار سلیمانی مراسم‌های مختلفی برگزار می‌شود و در شب شهادت ایشان هم با حضور فرمانده سپاه قدس مراسمی در حرم امام‌رضا ؟ع؟برگزار خواهد شد. همچنین برنامه‌هایی برای کودکان و نوجوانان در تهران و کرمان و سایر نقاط کشور با عنوان‌هایی نظیر «قهرمان من» برگزار خواهد شد. در کرمان باز هم مراسم ویژه و متنوعی برگزار می‌شود؛ ازجمله در بیت‌الزهرای حاج‌قاسم در کرمان و نیز در خود محل تدفین ایشان هم در طول ایام شهادت مراسمی برگزار می‌شود.
 اولین کنگره علمی و پژوهشی شهید سلیمانی تحت‌عنوان «شهیدسلیمانی مکتب طراز تمدن اسلامی» برگزار می‌شود و بسیاری از برنامه‌ها نیز تا بهمن ادامه دارد. همایشی هم با حضور رهبران اقلیت های دینی داخلی و خارجی و کشورهای محور مقاومت برگزار می‌شود. امسال در کنار شعار سال گذشته این بزرگداشت که همان «مرد میدان» بود و ما امسال هم آن را حفظ کرده‌ایم، ذیل این شعار، جمله‌ای از خود سردار سلیمانی را هم اضافه کرده‌ایم که می‌گفتند «ما مدیون مردمیم». این جمله خود سردار سلیمانی است و ما به این جمله هم توجه داریم.
 
پیگیری در مجامع بین‌المللی
دبیر ستاد مردمی بزرگداشت دومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره اقدامات ایران جهت انتقام‌گیری از شهادت سردار سلیمانی، اظهار کرد: ما در این زمینه مشغول جمع‌آوری اسناد درمورد کشورها و کسانی هستیم که جدای از آمریکا، به این کشور و تروریست‌هایش برای انجام این ترور کمک کرده‌اند که این اسناد در حوزه سیاسی، امنیتی و نظامی و در ایران و در عراق در حال انجام است و به اسناد مهمی هم رسیده‌ایم. مقدم‌فر یادآور شد: درباره پیگیری حقوقی در محاکم بین‌المللی هم کارهایی انجام شده اما هنوز نتیجه نهایی را نگرفته‌ایم اما دادگاه افکارعمومی دنیا برگزار و حکمش هم صادر شده و دنیا دولت آمریکا را در این زمینه محکوم می‌داند. 
شهید سلیمانی معتقد بود اگر حریم ایران اسلامی آسیب ببیند همه حرم‌های مقدس آسیب خواهند دید و اجازه نداد صدام و حامیان شرقی و غربی او حتی تا یک وجب از خاک ایران اسلامی را به یغما ببرند. سردار سلیمانی بعد از جنگ هم لباس جهاد شهادت را از تن بیرون نکرد و هرجا عرصه خدمت خلق بود حاج‌قاسم حضور داشت و در حوزه‌های مختلف چه در داخل کشور و چه در فراتر از مرزها، امنیت‌آفرینی کرد.
 
حاج‌قاسم قهرمان برای پیروزی‌ بود
مقدم‌فر در بخش دیگری از این نشست اظهار کرد: حاج‌قاسم ترجمان جمله زیبای حضرت امام؟ره؟‌ بود که فرمودند ما شریک غم همه مظلومان جهان و پشتیبان آن‌ها هستیم و این کلام امام ؟ره؟ را در عرصه مقاومت تحقق عملی بخشید و در این عرصه چنان پرقدرت ظاهر شد که برای نخستین‌بار طعم شکست را به رژیم کودک‌کش صهیونیستی و طعم پیروزی را به جبهه مظلوم مقاومت چشاند. دبیر ستاد مردمی دومین سالگرد بزرگداشت حاج‌قاسم سلیمانی با بیان اینکه امروز همه حاج‌قاسم را به عنوان قهرمان ملی و قهرمان امت اسلام می‌شناسند، تصریح کرد: حاج‌قاسم قهرمان برای پیروزی‌ بود و پیروزی‌های پی‌در‌پی که در جبهه مقاومت رقم زد او را به قهرمانی همیشه پیروز تبدیل کرد.مقدم‌فر با بیان اینکه حاج‌قاسم سلیمانی اسطوره آزادیخواهی و عدالتخواهی بود و آزادی را برای همگان می‌خواست، ادامه داد: در آرمان حاج‌قاسم آزادی شیعه بر اهل سنت و آزادی اهل سنت بر ایزدی‌ها و مسیحیان ترجیح نداشت و برای آزادی همه مجاهدت می‌کرد. 
در آرمان حاج‌قاسم آزادی همه انسان‌ها و اینکه زیر یوغ استعمار، استکبار و ظلم مستکبران و صهیونیست‌ها نروند، آرمان و هدفی بزرگ و متعالی بود. وی با بیان اینکه حاج‌قاسم نماد انسان تراز انقلاب اسلامی است، گفت: حاج‌قاسم در قالب‌های تنگ جناح‌های سیاسی نمی‌گنجید و چهره‌ای سیاسی بود که سیاست‌زده نشد و برای همین در مراسم تشییع پیکر مطهر او و همراهانش دست‌های همه ملت با هر نوع سلیقه و گرایش زیر تابوت او به هم گره خوردند. هرکس می‌خواهد انقلاب اسلامی و الگوی واقعی یک انقلاب صحیح و با عظمت را ببیند و ولایت‌مداری و تبعیت از ولایت را درک کند باید حاج‌قاسم را به‌عنوان یک الگو ببیند. حاج‌قاسم یک مکتب و مدرسه درس‌آموز است و مکتب آن است که از درون آرمان‌ها، عقاید، ارزش‌ها و تفکرات منسجم و هماهنگ آن بتوان یک الگو و اسوه پرورش داد.

 

ارسال نظر