|
شناسه خبر: 5865

باقری: دو پیش‌نویس ایران، اساس مذاکرات جدید خواهد بود

مشورت با پایتخت ها قبل از دور هشتم

از زمان پایان دور هفتم مذاکرات وین، گمانه‌زنی‌هایی درباره زمان دور بعدی مذاکرات وین مطرح شده است و اغلب طرف‌های مذاکره‌کننده ابراز امیدواری کرده‌اند که قبل از پایان ماه دسامبر(سال جاری‌میلادی) دور هشتم مذاکرات از سرگرفته شود.

«میخائیل اولیانوف»، نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین به خبرگزاری روسی تاس گفت که دور هشتم مذاکرات وین برای احیای برجام احتمالا اواخر دسامبر یا اوایل ژانویه۲۰۲۲ آغاز می‌شود. وی در این خصوص گفت: «درخصوص تاریخ ازسرگیری مذاکرات، هیچ شفافیت کاملی وجود ندارد. موضوع تاریخ همچنان باز است. تا آنجایی که فهمیدم، دو گزینه وجود دارد: یا ۲۷دسامبر (۶دی‌ماه)، کار از سرگرفته می‌شود، دستکم سطح کارشناسی در قالب دور هشتم، یا سوم ژانویه (۱۳دی‌ماه) و زمانی که همگی آمادگی داشته باشند، ازسرگرفته می‌شود.»
 
مسکو: امیدواریم در دور هشتم مذاکرات وین توافق حاصل شود
در همین زمینه وزارت خارجه روسیه با صدور بیانیه‌ای ابراز امیدواری کرد که دور بعدی مذاکرات وین در مدت‌زمان کوتاهی به پایان برسد و طرف‌های مذاکره‌کننده به توافق برسند. در این بیانیه این گونه آمده است: «در ۱۷دسامبر (جمعه ۲۶آذرماه)، کمیسیون مشترک کشورهای عضو برجام به دور هفتم مذاکرات وین برای احیای اجرای کامل توافق هسته‌ای پایان دادند». در ادامه این بیانیه تاکید شده است: «پیشرفت‌های مهمی مشاهده شد که اجازه می‌دهد که تلاش‌ها و همکاری‌های بیشتر وارد مرحله جدیدی شود. هیات‌ها رایزنی‌های بیشتری را در پایتخت‌ها انجام خواهند داد.»
 
مورا: دور بعدی، هشتم است
«انریکه مورا»، معاون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام در 
رشته توییتی درخصوص دور هفتم مذاکرات وین نیز توضیح داد: دور هفتم منطق و هدف خاص خود را در سه مرحله داشت: وارد کردن هیات جدید جمهوری اسلامی در مذاکرات جاری و نسبتا کامل از نظر رویه؛ گفت‌وگو درباره ایده‌های جدید بالقوه یک دولت جدید (در ایران)؛ دیدن اینکه آیا هیأت‌های دیگر مایلند هر یک از این ایده‌ها را در متن اصلی، مبنای پذیرفته‌شده برای نتیجه نهایی گفت‌وگوهای وین بگنجانند یا خیر.  دور ۷.۵ (اشاره به وقفه‌ای که در دور هفتم ایجاد شد) درباره وظیفه سوم بود که سخت‌ترین هم بود. در غیر این صورت دور هفتم ناقص می‌ماند. نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات وین در ادامه گفت: اکنون یک مبنای مشترک داریم که در فصل رفع تحریم‌ها منطق داخلی کمی متفاوت دارد؛ بنابراین خیلی هم مساله مهمی نیست. امیدوارم روشن شده باشد که چرا دور بعدی، دور هشتم است.
دور هفتم مذاکرات در دولت جدید ایران (دولت سیزدهم) دوشنبه هشتم آذرماه با برگزاری نشست افتتاحیه کمیسیون مشترک برجام آغاز و درنهایت چهارشنبه‌شب دهم آذرماه هیات ایرانی دو سند به طرف مقابل ارائه کرد؛ شامل رفع تحریم‌ها و موضوعات هسته‌ای. در پی درخواست طرف اروپایی برای مشورت با پایتخت‌ها تنفسی در این مذاکرات ایجاد و دوباره روز (پنجشنبه) ۱۸آذرماه با برگزاری نشست افتتاحیه کمیسیون مشترک برجام این مذاکرات از سر گرفته شد که در هفته گذشته رایزنی‌ها در سطوح مختلف در وین در جریان بود و دیروز نیز نشست اختتامیه کمیسیون مشترک برجام در هتل کوبورگ شهر وین برگزار شد.
 
باقری: دو پیش‌نویس ایران اساس مذاکرات جدید خواهد بود
«علی باقری»، مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات وین با گروه ۱+۴ (آلمان، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) برای رفع تحریم‌ها هم درباره نتایج این دور از گفت‌‌وگوها اظهار داشت: در دور هفتم ما دیدگاه‌ها و مواضع دولت و تیم جدید را در موضوعات قابل گفت‌وگو در مذاکرات وین به طرف مقابل ارائه کردیم.
وی افزود: در دو سند اصلی یعنی یکی درمورد پیش‌نویس رفع تحریم‌ها، طرف مقابل دیدگاه‌های جمهوری اسلامی ایران را به عنوان مبنای گفت‌وگو پذیرفت. بر این اساس، سند جدیدی مبنای گفت‌وگوها در حوزه تحریم‌ها قرار گرفت که این سند با سندی که در گفت‌وگوهای وین۶ نهایی شده بود، متفاوت و مغایر است.
باقری درباره سند مربوط به اقدامات هسته‌ای نیز عنوان کرد: در موضوع هسته‌ای طرف ایرانی دیدگاه‌های خود را در متنی که در وین۶ نهایی شده بود درج کرد اما طرف اروپایی مقاومت می‌کرد و نمی‌پذیرفت که دیدگاه‌های ایران نیز در آن سند درج شود و مبنای گفت‌وگو قرار بگیرد. در طول 
یک هفته‌ گذشته مذاکرات فشرده و سنگینی بین هیات‌های دو طرف  برگزار شد تا نهایتا طرف مقابل پذیرفت که در سند هسته‌ای هم دیدگاه‌های جمهوری اسلامی ایران درج شود و به‌عنوان مبنای گفت‌وگوها قرار بگیرد.
این دیپلمات ارشد کشورمان بیان کرد: درحال‌حاضر ما در پایان گفت‌وگوهای وین۷، دو مبنای جدید برای گفت‌وگوها و مذاکرات آینده خواهیم داشت که این دو مبنا متفاوت از دو مبنایی است که در وین۶ نهایی شده بود. باقری همچنین در گفت‌وگو  با شبکه خبری المیادین هم گفت که «درحال‌حاضر دو پیش‌نویس جدید وجود دارد که یکی درباره رفع تحریم‌ها و دیگری درباره اقدامات هسته‌ای است. دو پیش‌نویس (ارائه‌شده توسط ایران) اساس گفت‌وگوها در دور جدید مذاکرات خواهد بود. توافقی ازسوی طرف‌های دیگر وجود دارد که پیش‌نویس‌های دیگر نیز اساس مذاکرات باشند.»
درحالی‌که هنوز مشخص نیست معوق شدن مذاکرات وین بر اساس تصمیم کدام طرف اتخاذ شده مذاکره‌کنندگان تروئیکای اروپایی گفتند که به تصمیم امروز «علی باقری‌کنی»، رییس تیم مذاکره‌کننده ایران برای بازگشت به تهران برای رایزنی احترام می‌گذارند، اگرچه این موضوع «توقف ناامیدکننده‌ای» در مذاکرات به شمار می‌آید. این در حالی است که باقری گفته است توقف مذاکرات خواست ما نبود. مذاکره‌کننده ارشد ایران گفت: ایران در این مرحله خواستار توقف مذاکرات نبوده بلکه ما از ابتدا توافق کردیم که لازم است پس از رسیدن به پیش‌نویس توافق، استراحت داشته باشیم. اگر طرف مقابل دیدگاه‌ها و مواضع منطقی جمهوری اسلامی ایران را بپذیرد، گفت‌وگوهای دور جدید می‌تواند آخرین دور مذاکرات باشد و در کوتاه‌ترین زمان به توافق برسیم.

 

ارسال نظر