|
شناسه خبر: 5882

جریان های سیاسی مواضعی متفاوت در قبال نامه لاریجانی کرده اند

از هجمه اصلاح طلبانه تا نقد مشفقانه اصولگرایانه

نامه‌نگاری‌های چندماهه اخیر میان علی لاریجانی و شورای نگهبان، واکنش‌های زیادی را در میان جریان‌های سیاسی به‌دنبال داشته است. این واکنش‌ها که به‌نوعی تداعی‌کننده رویکرد جریان‌ها در دوره انتخابات بود، سویه‌های مختلفی داشت؛ اصلاح‌طلبان تندرو از شرایط موجود برای حمله مجدد به کلیت شورای نگهبان استفاده کردند و نیروهای موسوم به اصولگرا نیز با در پیش گرفتن موضع منطقی، اصلاح معیارهای بررسی صلاحیت‌ها را خواستار شدند.

داستان ردصلاحیت علی لاریجانی در انتخابات ریاست‌جمهوری1400 آنطور که پیش‌بینی می‌شد، پس از انتخابات نیز ادامه یافت و بستر مناقشه میان لاریجانی و نیروهای نزدیک به او و شورای نگهبان را به وجود آورد. در این بین، اعلام محرمانه دلایل ردصلاحیت او و پاسخ 30صفحه‌ای لاریجانی به شورای نگهبان، زمینه‌ساز مطرح‌شدن دوباره رویدادهای شائبه‌انگیز انتخابات بود. اصلاح‌طلبان مانند همیشه از فرصت به‌وجودآمده برای هجمه علیه شورای نگهبان استفاده کردند. برای نمونه، مصطفی تاجزاده وظیفه نظارت شورای نگهبان را موجب به زعم او «هدم جمهوریت» و زمینه‌ساز «امارت اسلامی» دانست. احمد زیدآبادی از منظر متفاوتی به موضوع ورود کرد. او با انتشار مطلبی تصریح داشت که علی لاریجانی در صورت تاییدصلاحیت، نمی‌توانست کاری از پیش ببرد. او تاکید کرد:
 «علی لاریجانی اگر به فرض تاییدصلاحیت می‌شد و به ساختمان پاستور راه می‌یافت، در این شرایط بغرنج، کاری از پیش نمی‌برد». روزنامه اعتماد نیز در گفت‌وگویی با منصور حقیقت‌پور، از چهره‌های نزدیک به لاریجانی سعی کرد عرصه را بر شورای نگهبان تنگ کند و به نقل از حقیقت‌پور نوشت: «شورای نگهبان باید اسناد و مدارکش را منتشر کند». روزنامه شرق نیز با انتخاب تیتر طعنه‌آمیز «از مواضع سال88 تا تحصیل فرزند در خارج از کشور»، تلاش کرد دلایل ردصلاحیت لاریجانی را سطح پایین و بی‌ارزش نشان بدهد.در آن‌سو، رسانه‌ها و نیروهای اصولگرا در قبال ماجرای لاریجانی و شورای نگهبان موضع غیرهیجانی اتخاذ کردند. اصولگرایان که در دوره انتخابات به‌طور صادقانه و دغدغه‌مندانه بسیار بیشتر از اصلاح‌طلبان، به نقد کارکرد شورای نگهبان پرداختند، تلاش کردند در قبال نامه‌نگاری‌های اخیر همان موضع قبلی را تکرار و تلاش کنند تا فایده کارکرد این شورا بر هزینه‌اش تفوق یابد؛ برای نمونه، عبدالله گنجی، مدیرمسوول روزنامه همشهری با نقد شورای نگهبان تصریح داشت: «حقوقدان نیستم اما اگر نامه شورای نگهبان به لاریجانی اصالت داشته باشد: اکثر بندها شامل حال رییس‌جمهور قبلی هم می‌شود. برخی بندها مورد اعتراض رهبر معظم انقلاب هم بود. درباره بند هفتم نقش شورای محترم نگهبان در تایید عناصر محوری وضع موصوف (در دور دوم) کمتر از لاریجانی نیست». روزنامه فرهیختگان نزدیک به دانشگاه آزاد اسلامی نیز در گزارشی با عنوان «درس‌نامه‌های انتخابات» با کلی دانستن معیارهای شورای نگهبان برای بررسی صلاحیت نامزدها  نوشت: «درمورد باقی استدلال‌های مطرح‌شده در عدم احراز صلاحیت لاریجانی، اولین نکته‌ای که به ذهن می‌رسد، کلی بودن و قابل تفسیر بودن استدلال‌های طرح‌‌شده است که براساس آن، حتی برخی تاییدصلاحیت‌شدگان ازسوی شورای نگهبان را در انتخابات اخیر می‌توان رد کرد؛ به‌عنوان مثال یکی از دلایل عدم احراز صلاحیت لاریجانی «تلقی سهیم‌بودن وی در بخش‌هایی از نابسامانی و وضع نامطلوب موجود در دولت روحانی» است. شورای نگهبان توضیح بیشتری در این رابطه ارائه نمی‌دهد که لاریجانی به‌دلیل چه رفتاری و تا چه میزان در مشکلات کنونی سهیم است». در ادامه و در گفت‌وگو با دو فعال سیاسی یکی اصولگرا و دیگری اصلاح‌طلب به وضعیت سیاسی لاریجانی و بحث‌وجدل‌های پیرامون ردصلاحیت او پرداختیم.
 
مقدم: لاریجانی تا الان حرکتی به‌سمت اصلاح‌طلبان نداشته است
بیژن مقدم، تحلیلگر مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو»، درباره تغییر و تحولات پیرامون علی لاریجانی با بیان اینکه انتشار نامه شورای نگهبان و پاسخ لاریجانی تغییری در شرایط موجود کشور ایجاد نخواهد کرد، اظهار کرد: به نظر من، هدف آقای لاریجانی از نامه‌نگاری با شورای نگهبان، اصلاح روش‌هاست. کمااینکه وقتی شما بندهای پیشنهادی ایشان در پاسخ به شورای نگهبان را مشاهده می‌کنید، می‌بینید که عمدتا با رویکرد اصلاحی است. به نظر من به‌جای برداشت‌های پرخاشگرانه و سیاسی اگر این بحث‌ها بتواند آورده داشته باشد، می‌تواند به اصلاح رویکردها و روش‌های گذشته و پیمودن راه صحیح در آینده بینجامد. مقدم با بیان اینکه کسی اعتقاد ندارد که شورای نگهبان معصوم است و خود اعضای شورا هم چنین اعتقادی ندارند، تصریح کرد: ممکن است که شورای نگهبان در جاهایی با محدودیت‌های قانونی مواجه بوده و تصور کند برداشتی که از شرایط داشته، صحیح بوده است. وقتی نقدی مطرح می‌شود، خود اعضای شورای نگهبان گفته‌اند که رفتار ما وابسته به فرضا قانون انتخابات است؛ بنابراین از مجموعه نقدها می‌توان برای اصلاح روندها در آینده استفاده کرد. مقدم گفت: به نظر من تا انتخابات بعدی، باید یک قانون انتخابات صحیح و جدی تدوین شود و با شفافیت در تعاریف مبهم که راه را برای تفسیر و قضاوت بازمی‌گذارد، بخش زیادی از مسائل رفع شوند. 
مقدم در پاسخ به این سوال که نامه‌نگاری‌های علی لاریجانی و شورای نگهبان، آیا به بزنگاهی برای نزدیک شدن اصلاح‌طلبان به لاریجانی تبدیل خواهد شد؟ گفت: شخصا آقای لاریجانی را ریشه‌دارتر از این‌ها می‌دانم که چنین برخوردهایی منشأ کوچ برای ایشان شود و بخواهد به اردوگاه دیگری عزیمت کند. وی افزود: در انتخابات ریاست‌جمهوری هم وقتی برخی اصلاح‌طلبان مشغول نخ دادن به علی لاریجانی بودند، صرفا برای یارگیری بود اما بعدا هرچه جلوتر آمدیم، دیدیم که مغز اصلی جریان اصلاحات به‌طور مرتب تصریح می‌کرد که اصلاح‌طلبان جز در یک شرایط خیلی سخت که ممکن است پیش نیاید، هیچ‌گونه نسبتی با لاریجانی ندارند. تحلیلگر مسائل سیاسی اضافه کرد: البته این به معنای این نیست که هیچ فردی هیچ تغییری نمی‌کند و کوچی برای هیچ نیرویی اتفاق نمی‌افتد اما با توجه به شناختی که درحال‌حاضر از آقای لاریجانی دارم، تصریح می‌کنم که این اتفاق(نزدیکی لاریجانی به اصلاحات) اصلا رخ نداده است. مقدم گفت: اصلاح‌طلبان دنبال گرفتن ماهی خودشان از آب گل‌آلود هستند اما اینکه عده‌ای چه از طرف اصلاح‌طلبان و چه از طرف اصولگرایان بخواهند با صحبت‌های تحریک‌کننده شرایط را مهیا کنند و ایشان(لاریجانی) را به یک سمت هل بدهند، موضوع دیگری است اما خدا را شکر تا الان آقای لاریجانی به‌سمت اصلاح‌طلبان حرکتی نداشته است.
 
 گرامی‌مقدم: لاریجانی بیشتر به‌دنبال احقاق حقوق شهروندی خود است
 اسماعیل گرامی‌مقدم، قائم‌مقام حزب اعتمادملی در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو»، با اشاره به هدف علی لاریجانی در نامه‌نگاری با شورای نگهبان تصریح کرد: از نظر دسته‌بندی‌های سیاسی، آقای لاریجانی یکی از چهره‌های «راست محافظه‌کار» بوده که رفته‌رفته به‌عنوان یک چهره شناخته‌شده در وزارت ارشاد در دوره آقای هاشمی‌رفسنجانی و بعدها در صداوسیما و در مجلس نقش ایفا کرده است. آقای لاریجانی به‌عنوان یک نیروی سیاسی درون نظام محافظه‌کار شناخته می‌شود. ایشان به جناحی از راست متصل است که می‌توانیم آن را محافظه‌کار و اعتدالگرا و فاصله گرفته از جریان تند راست بدانیم. وی افزود: آقای لاریجانی با همین مشی و منش، منشأ خدماتی بوده و زحماتی کشیده است. ردصلاحیت ایشان مانند ردصلاحیت آقای هاشمی‌رفسنجانی، غیرقابل‌پیش‌بینی و غیرمنتظره بود و دلایلی که شورای نگهبان عنوان کرده، دلایلی نیست که با استناد به آن‌ها بشود یک فرد را از حق شهروندی‌اش سلب کرد.
گرامی‌مقدم با بیان اینکه آقای لاریجانی به‌دنبال این نیست که جایگاهی داشته باشد چون ایشان به‌عنوان چهره‌ای شناخته‌شده جایگاه خودش را دارد، تصریح کرد: آقای لاریجانی بیشتر به‌دنبال احقاق حقوق شهروندی خود و دیگر شهروندان است. آقای لاریجانی می‌خواهد بگوید که دلایل ردصلاحیتش، صرفا سیاسی بوده است.فعال سیاسی اصلاح‌طلب در پاسخ به این سوال که آیا اصلاح‌طلبان برای نزدیکی به علی لاریجانی تمایلی پیدا خواهند کرد، گفت: به‌هرحال هرکسی که ردصلاحیت می‌شود، وجه مشترکی با اصلاح‌طلبان پیدا می‌کند چون اصلاح‌طلبان تا الان بیشترین ضربه را از ردصلاحیت‌ها خورده‌اند؛ بنابراین آقای لاریجانی هم در این مسیر قرار خواهد گرفت. وی افزود: آقای لاریجانی دارای دیدگاه‌هایی است که نمی‌دانیم این دیدگاه‌ها آیا تغییر پیدا کرده‌اند یا خیر اما به هر صورت ایشان به جریان محافظه‌کار و اعتدالگرای جناح راست منتسب است. افراد دیگری هم مانند آقای احمدی‌نژاد ردصلاحیت شده‌اند اما ایشان یا چهره‌هایی مثل ایشان به دلیل دیدگاه‌هایی که دارند، با اصلاح‌طلبان وجه اشتراک پیدا نخواهند کرد. آقای لاریجانی حرکتی منطقی را انجام داده و مواضعی که گرفته به شخصیت خودش و خانواده‌اش نزدیک بوده است و از همه مهم‌تر، مورد تایید رهبری است. گرامی‌مقدم با اشاره به آرایش سیاسی کشور در آینده، تاکید کرد: می‌شود پیش‌بینی کرد که اگر قرار باشد ائتلاف‌هایی خارج از راست افراطی و تندرو صورت بگیرد، شاهد این خواهیم بود که در جبهه اصلاحات آرایش جدیدی به وجود بیاید که برخی نیروهای اعتدال(در جناح راست) هم در این جناح(اصلاحات) قرار بگیرند.

اصولگرایان که در دوره انتخابات به طور صادقانه و دغدغه مندانه بسیار بیشتر از اصلاح طلبان، به نقد کارکرد شورای نگهبان پرداختند، تلاش کردند در قبال نامه نگاری های اخیر همان موضع قبلی را تکرار و تلاش کنند تا فایده کارکرد این شورا بر هزینه اش تفوق یابد.

 

ارسال نظر