|
شناسه خبر: 5975

عباس مقتدایی، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت‌وگو با 《صبح نو آنلاین》 مطرح کرد:

در جلسه کمیسیون امنیت ملی و مذاکره کنندگان ارشد ایران چه گذشت؟

مقتدایی جلسه اخیر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با علی باقری، عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای را تشریح می‌کند.

عباس مقتدایی، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با 《صبح نو آنلاین》 با اشاره به اظهارات اخیر وزیر امور خارجه درمورد ارائه سند جدید در مذاکرات هسته‌ای، در مورد اینکه مجلس شورای اسلامی چقدر در جریان کم و کیف جریان مذاکرات است، بیان می‌کند: ما در هفته گذشته به عنوان کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی جلسه ای را برگزار کردیم که در آن آقای باقری، مذاکره کننده ارشد ایران در مذاکرات وین ضمن حضور، توضیحات مبسوط و اهم رویکردهای حاکم بر مذاکرات را تشریح کرد.

وی افزود: در این جلسه هم دیدگاه های اعضای کمیسیون مطرح شد و هم بخشی از توضیحات ضروری در اختیار اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی قرا گرفت.

او ادامه داد: تاکید مجلس شورای اسلامی بر رعایت قانون اقدام راهبردی مجلس مصوب آذرماه سال گذشته است که در آینده مبنای هر گونه مذاکره و توافقی رعایت حداکثری مفاد قانونی است که مجلس شورای اسلامی برای صیانت از حقوق ملت ایران وضع کرده است.

مقتدایی گفت: جلسه برگزار شده یک جلسه رسمی فوق العاده کمیسیون امنیت و سیاست خارجی بود و  البته بخشی از مفاد آن به عنوان مذاکرات غیر علنی کمیسیون محسوب می شود.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ادامه داد: البته اینکه جمهوری اسلامی ایران با توجه به شرایط موجود و بد عهدی های طرف مقابل و با عنایت به پیمان شکنی امریکا، باید بیشترین حد هوشیاری و هوشمندی در تدوین هر نوع موافقت بعدی را لحاظ قرار گیرد به عنوان یک اصل کلیدی و نکته مهمی است که اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی بر آن تاکید کردند.

*مذاکرات جدید از مذاکرات قبلی متفاوت است

وی عنوان کرد: همچنین ما معتقد هستیم با توجه به تغییر رویکرد دولت در ایران و با توجه به اینکه مفاد پیشین صرفا در حد مذاکرات بوده است، باید مذاکرات فعلی را دور جدیدی از مذاکرات متناسب با شرایط فعلی و بر اساس منافع ملت ایران تعریف کنیم.

مقتدایی یادآورشد که به همین خاطر شش دور مذاکرات قبلی می تواند مورد لحاظ قرار گیرد اما مشروط بر اینکه در مذاکرات جدید ابعاد مختلفی که مد نظر ایران است حتما در توافق نهایی منظور شود.

او خاطرنشان کرد: به همین جهت دولت ایران به عنوان یک دولت مستقل حق تامین منافع ایران و بلکه وظیفه تامین منافع ملت ایران بر عهده دارد و اکنون متناسب با شرایط جدید وزارت امور خارجه عمل می کند.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ابراز کرد: وزیر امور خارجه ایران کاردانی لازم را دارد و سر خط های اساسی برای مذاکرات تعیین شده و مذاکرات تنها در صورتی محقق و به نتیجه خواهد رسید که طرف های مقابل بر این نکته هوشیاری داشته باشند که جمهوری اسلامی ایران باید منافع ملت ایران را تامین کند و قرار نیست تحت فشار و تحریم و اعمال نظر غربی ها منافع ملت ایران را حراج کند.

مقتدایی در انتها تشریح کرد: در این جهت هر نوع مقاومتی که لازم است باید صورت گیرد و ما بارها اعلام کرده ایم که آماده مذاکره با تمام دنیا هستیم و به دنبال ایجاد صلح و تامین امنیت در همه جهان به ویژه منطقه خودمان هستیم اما همه این ها در صورتی تجلی پیدا می کند که منفعت ملت ایران تامین شود.

ارسال نظر