|
شناسه خبر: 5993

هشدار فرمانده قرارگاه مرکزی حضرت خاتم‌الانبیاء(ص) به تهدیدات دشمنان؛

دنبال آزمودن قدرت ایران نباشید

«دشمن توانایی تحمل هزینه‌های رویارویی گسترده و همه‌جانبه با ایران را ندارد.» این هشداری است که فرمانده غلامعلی رشید، فرمانده قرارگاه مرکزی حضرت خاتم‌الانبیاء(ص) در جلسه ارزیابی رزمایش‌های ذوالفقار1400 ارتش جمهوری اسلامی ایران و پیامبر اعظم(ص)17 سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، به دشمنان داد و به آن‌ها توصیه کرد دشمن به‌دنبال آزمودن اراده و قدرت ما نباشد؛ زیرا قطعا تحمل هزینه‌های رویارویی گسترده و همه‌جانبه را نخواهد داشت؛ بنابراین باورپذیری قدرت جمهوری اسلامی ایران برای دشمن حتما هزینه کمتری به‌دنبال خواهد داشت.

سرلشکر غلامعلی رشید، فرمانده قرارگاه مرکزی حضرت خاتم‌الانبیاء(ص) پس از برگزاری رزمایش‌های ذوالفقار 1400 ارتش جمهوری اسلامی ایران و پیامبراعظم(ص)17 سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، روز گذشته سه‌شنبه در جمع فرماندهان نیروهای مسلح در ارزیابی رزمایش‌های برگزارشده، تاکید کرد: درواقع اجرای رزمایش‌ها به‌معنای جنگ قبل از جنگ است؛ به همین دلیل نیازمند دقت و خلاقیت در هدف‌گذاری و طرح‌ریزی همچنین جدیت در اجرا برای غافلگیرکردن دشمن است. درحقیقت اجرا و برگزاری رزمایش‌ها به‌معنای آزمون ادراک از تهدید‌های دشمن و ارزیابی میزان آمادگی‌های رزم است و مهم‌تر از آن، میزان انطباق آمادگی‌ها با مخاطرات پیش رو را آشکار می‌کند.
فرمانده قرارگاه مرکزی حضرت خاتم‌الانبیاء(ص) با بیان اینکه جدی گرفتن تهدید دشمن همواره مورد تاکید فرمانده 
معظم کل قواست، اظهار داشت: این موضوع منطق حاکم بر تهیه برآورد تهدیدات، ارزیابی‌های میدانی بر توان آمادگی‌های رزم و اجرای رزمایش‌ها را در قرارگاه مرکزی حضرت خاتم‌الانبیاء(ص) و نیروهای مسلح شکل داده است.
 
برگزاری سالانه 30رزمایش بزرگ به دستور قرارگاه
 او همچنین درباره وظایف این قرار گفت: ماموریت و وظایف قرارگاه مرکزی حضرت خاتم‌الانبیاء(ص) مبتنی بر تدابیر فرمانده معظم کل قوا ناظر بر انجام بررسی‌های عملیاتی و فرماندهی بر نیروهای مسلح از طریق تمرکز دائمی بر مدیریت و فرماندهی در شرایط بحران و جنگ، با برگزاری رزمایش‌های سالانه است. وی گفت: قرارگاه مرکزی حضرت خاتم‌الانبیاء(ص) رزمایش‌های سالانه سازمان‌ها و نیروهای مسلح را با رویکردهای تحولی و منطبق بر تدابیر فرمانده معظم کل قوا و با نظر به تغییر ماهیت تهدیدات و منطبق با مشخصه‌های جنگ آینده طراحی و تصویب می‌کند.به گفته سردار رشید به‌طور متوسط هرسال تعداد 30رزمایش بزرگ ازسوی قرارگاه مرکزی حضرت خاتم‌الانبیاء(ص) هدف‌گذاری و به سازمان‌ها ابلاغ می‌شود که در سال جاری 25رزمایش بزرگ در قالب ارتش‌ها و چند نیرویی پیش‌بینی‌شده که تاکنون 15رزمایش بزرگ ازسوی ارتش و سپاه اجرا شده است که البته برخی از آن‌ها رسانه‌ای نخواهد شد.
 هشدار فرماندهان
 این سخنان، دومین هشدار سرلشکر رشید به دشمنان در روزهای اخیر بوده است. چندی قبل رسانه‌های رژیم‌صهیونیستی از قول وزیر جنگ این رژیم اعلام کردند که او به ارتش اسراییل دستور داده است برای انجام عملیات نظامی علیه ایران آماده باشند. در این راستا، سردار سرلشکر غلامعلی رشید در جمع فرماندهان ارشد سپاه در رزمایش پیامبر اعظم۱۷ هشدار داد: هرگونه تهدید مراکز هسته‌ای و نظامی جمهوری اسلامی ازسوی رژیم‌صهیونیستی بدون چراغ سبز و حمایت آمریکا امکان‌پذیر نیست. فرمانده قرارگاه مرکزی حضرت خاتم‌الانبیاء(ص) با اشاره به حضور فعال ایران در مذاکرات وین و تعامل جدی با جامعه بین‌المللی افزوده است: درصورتی‌که تهدیداتی ازاین‌دست جنبه عملی به خود بگیرد، نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی بدون درنگ، تمامی مراکز، پایگاه‌ها، مسیر و فضای استفاده‌شده برای عبور و مبدأ تجاوز را براساس طرح‌های عملیاتی تمرین‌شده موردحمله کوبنده قرار خواهد داد.علاوه‌بر سرلشکر رشید، سرلشکر باقری، سرلشکر سلامی و سردار حاجی‌زاده نیز با قاطعیت به صهیونیست‌ها هشدار دادند که مراقب تحرکات خود باشند؛ تاکید فرماندهان ایرانی بر مقابله محکم با دشمنی‌ها، حالا نه‌تنها رجزخوانی‌های آن‌ها را ابتر گذاشته، بلکه فضای جدیدی را آفریده است؛ فضایی که برآمده از توان بالای موشکی ایران و افزایش سطح بازدارندگی کشور در برابر تهدیدهاست.ازاین‌رو شاهد بودیم که در مرحله نهایی رزمایش مشترک پیامبراعظم۱۷ سپاه‌پاسداران انقلاب اسلامی با شلیک همزمان ۱۶فروند موشک برد بلند، میان‌برد و کوتاه‌برد نیروی هوافضای سپاه به‌سمت اهداف ازپیش‌تعیین‌شده، نمای جدیدی از قدرت نظامی ایران به نمایش گذاشته شد. در این مرحله از رزمایش موشک‌های عماد، قدر، سجیل، زلزال، دزفول و ذوالفقار، مواضع حساس شبیه‌سازی‌شده دشمن را با دقت صددرصدی مورد اصابت قرار داده و منهدم کردند. همزمان با شلیک موشک‌ها، ۱۰فروند پهپاد هجومی نیروی هوافضای سپاه به‌طور همزمان از مبدأ حرکت و اهداف ازپیش تعیین‌شده را منهدم کردند.
 
پیام ایران در حمله به ماکت دیمونا
 همچنان که، حمله به ماکت دیمونا با کمک موشک‌های  و پهپادی انتحاری ایران در رزمایش پیامبراعظم (ص)موجب ترس و نگرانی صهیونیست‌ها شده است. در همین زمینه روزنامه «جروزالم‌پست» نوشت: پیشرفت‌های ایران به‌وضوح تهدید بزرگ‌تری محسوب می‌شود و پهپاد «شاهد-۱۳۶» سلاح بالقوه خطرناک است که به‌سادگی قابل‌شناسایی نیست. ایران اعلام کرد با استفاده از ۱۶موشک بالستیک و پنج فروند پهپاد انتحاری، حمله موشکی و پهپادی به مرکز اتمی دیمونا را با موفقیت شبیه‌سازی کرده است. اینک ایران با این گزارش‌ها به توانایی‌هایش می‌بالد. این موضوع بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد؛ زیرا ایران تهدید به حمله به تاسیسات اتمی دیمونا می‌کند که تشدید لفاظی خطرناکی است. به نظر می‌رسد تصمیم ایران برای آزمایش موشک‌های بالستیک دوربرد و رونمایی از پرتابگر چند پهپاد جدید و حمله به ماکت دیمونا، سطح جدیدی از سطح هجومی ایران است. این نشریه در گزارشی دیگر در زمینه نمایش پهپاد «شاهد-۱۳۶» و پرتابگر آن در رزمایش اخیر ایران در جنوب کشور نوشت، ایران راه جدیدی برای پرتاب پهپادها در قالب پرتاب چندگانه یا انبوه ایجاد کرده است. جروزالم‌پست نوشت: طی چند روز گذشته، تصاویری از پرتابگر پهپاد جدید ایرانی در فضای مجازی و رسانه‌های ایران منتشر شده است. این پهپادها که شاهد-۱۳۶ نام دارند، در رزمایشی که ایران هفته گذشته انجام شد، با موشک ترکیب شدند. ایران این نوع پهپادها را پهپاد انتحاری یا کامیکازه نامیده است. این بدان معنی است که آن‌ها مستقیما به‌سمت یک هدف پرواز می‌کنند و خود ویران می‌شوند.
 
ایران یک قدرت پهپادی است
 در گذشته فناوری هواپیماهای بدون سرنشین تا همین اواخر بیشتر تحت سلطه ایالات‌متحده، رژیم  اسرائیل و چند کشور دیگر بود، حالا ایران، چین و دیگر قدرت‌های پهپاد وارد بازی شده‌اند. ایران سرمایه‌گذاری زیادی در فناوری هواپیماهای بدون سرنشین کامیکازه انجام داده است. همچنان که این روزنامه صهیونیستی در روزنامه خود به آن اعتراف می‌کند و می‌نویسد: گزارش‌های اخیر در «مرکز تحقیقات آلما»  نشان می‌دهد که حزب‌الله ممکن است حدود دوهزار پهپاد داشته باشد که بسیاری از آن‌ها براساس مدل‌های ایرانی هستند. به نظر می‌رسد پرتابگر جدیدی که ایران در مانور اخیر خود از آن رونمایی کرد دارای پنج لایه است که می‌توان پهپادها را روی آن‌ها نصب کرد. پرتابگر را  نیز می‌توان در پشت یک کامیون نصب کرد. پرتابگر جدید ایران برای پهپاد شاهد-۱۳۶ به این کشور این امکان را می‌دهد که نه‌تنها آن‌ها را پنهان کند، بلکه پنج فروند پهپاد را در این نوع کامیون‌ها قرار داد.
 
ایران دارای «جنگنده سوخو-35» می‌شود
 علاوه براین، روز گذشته وبگاه آمریکا1945 به نقل از وبگاه «اویاسیون‌لاین» نوشت که روسیه درخواست‌هایی برای فروش جنگنده‌های سوخو-۳۵ SE از سوی ترکیه و الجزایر دریافت کرده اما با توجه به وضعیت هشداردهنده خاورمیانه این کشور خواستار فروش این جنگنده‌های چندمنظوره به ایران است. در این گزارش ادعایی آمده است که روسیه دستکم ۲۴فروند جنگنده سوخو-۳۵ را به ایران می‌فروشد. این جنگنده‌ها در ابتدا قرار بود به مصر فروخته شوند، اما آمریکا، مصر را تهدید به تحریم کرد؛ بنابراین ۱۵فروند از این نوع جنگنده‌ها که اینک آماده شده ممکن است تا اوایل سال آینده میلادی و براساس قرار داد دوجانبه عازم ایران شوند. این وبگاه در ادامه نوشت، (رژیم) اسراییل و عربستان سعودی احتمالا به انتقال این هواپیماها به ایران توجه خواهند کرد؛ زیرا از توانایی‌های سوخو-۳۵ واقف‌اند. این جنگنده ارتقای قابل‌توجهی برای نیروی هوایی ایران خواهد بود که معمولا از جنگنده‌های 
«اف-۱۴ تامکت»، «اف-۴ فانتوم» و «میگ-۲۹» را در میان انبوهی از هواپیماهای جنگنده قدیمی‌تر استفاده می‌کند.

 

ارسال نظر