|
شناسه خبر: 6074

ابراهیم عزیزی نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفتگو با 《صبح نو آنلاین》:

آمریکا به دنبال تکنیک مقصرسازی در مذاکرات است

عزیزی تاکید می‌کند که ایران مذاکره را صرفا برای مذاکره نمی پسندد و مذاکره را برای رسیدن به نتیجه می پذیرد و اگر قرار باشد آمریکایی ها به دنبال مقصر سازی و تحمیل اراده خودشان باشند و بخواهند با امتیازات حداقلی مذاکرات را نفع خودشان برگردانند، مطمئنا جمهوری اسلامی ایران نمی‌پذیرد.

ابراهیم عزیزی، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با 《صبح نو آنلاین》 درخصوص دور جدید مذاکرات هسته‌ای وین و پیشنهادات جدید مطرح شده برای تعلیق بخشی از تحریم‌ها و توافق موقت از سوی آمریکا بیان کرد:  اساسا آمریکایی ها قابل اعتماد نیستند. آمریکایی ها و حتی اروپایی ها در طی سال های گذشته که با ایران بر سر میز مذاکرات آمده اند بارها نشان داده اند که به تعهدات خودشان پایبند نیستند.

وی افزود: آمریکایی ها اگر واقعا اعتقاد دارند که مشکلات را از مسیر مذاکره حل کنیم باید در مرحله اول رفتار خصمانه خودشان با ملت ایران را تمام کنند و اعتماد ملت ایران را جلب کنند و در مقام عمل اثبات کنند که از بد عهدی های گذشته دست برداشته اند.

عزیزی ادامه داد: اگر آمریکایی ها از این رفتار گستاخانه و خصمانه خودشان که در موضوعات مختلف مشاهده می کنیم دست بردارند و تعهدات خودسان را در مقام عمل اثبات کنند و برای اثبات این موارد نیاز است تا در مرحله اول منابع بلوکه شده ایران را آزاد کنند تا زمینه ای شود که در گام های بعدی در موضوعات هسته ای با حفظ منافع ملی با آن ها مذاکره کنیم.

او معتقد است که استراتژی آمریکایی ها همواره در مذاکرات ارائه حداقل امتیازات و تحمیل محدودیت های بیشتر است. آمریکایی ها به دنبال نظارت های فرا برجامی هستند که به هیچ وجه با راهبردهای جمهوری اسلامی سازگاری ندارد.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: نکته بعدی آمریکایی ها به دنبال این هستند که در قبال مذاکرات وین برای تغییر محاسبات ایران تلاش کنند و استفاده از تاکتیک مقصرسازی هم برای همراه ساختن سایر کشورها با خودشان پیش گرفته اند.

عزیزی تصریح کرد که طبیعی است این اهداف را باشیوه های مختلف دنبال و بیان می کنند و با ابزار و لوازم مختلف به خصوص با استفاده از کشورهای اروپایی که یک سیاست وابسته و غیر مستقلانه ای را در پیش گرفته اند، سعی دارند مذاکرات را رهبری کنند یا به حاشیه ببرند‌.

او یادآورشد که جمهوری اسلامی ایران چارچوب مذاکراتش و راهبردهایش کاملا مشخص است و همواره بر مبنای اصل پذیرفته شده در مذاکرات وارد گفتگوها شده است و چون منطق دارد و پایبند به تعهدات خودش بوده است هیچ محدودیتی برای اصل مذاکره ندارد.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس درانتها تاکید کرد: البته ما مذاکره را صرفا برای مذاکره نمی پسندیم و مذاکره را برای رسیدن به نتیجه می پذیریم و اگر قرار باشد آمریکایی ها به دنبال مقصر سازی و تحمیل اراده خودشان باشند و بخواهند با امتیازات حداقلی مذاکرات را نفع خودشان برگردانند، مطمئنا جمهوری اسلامی ایران نخواهد پذیرفت.

ارسال نظر