|
شناسه خبر: 6200

علی جدی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفت‌وگو با 《صبح نو آنلاین》:

گام اول در مذاکرات را باید غربی ها بردارند

جدی معتقد است که جمهوری اسلامی ایران دلیلی برای عقب نشینی از مواضع خویش ندارد و طرف‌های غربی باید ابتدا حسن نیت خود را ثابت کنند. آن‌ها باید هزینه‌هایی که بر ما تحمیل شده را بپردازند.

علی جدی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با 《صبح نو آنلاین》 با اشاره به مذاکرات هسته‌ای وین اظهارکرد: در همان توافق برجام هم که انجام شد و منافع ما به طور کامل در آن دیده نشده بود و اشکالاتی داشت اما همان را هم طرف های مذاکره کننده غربی زیر پا گذاشتند و ابتدا باید هزینه هایی که بخاطر این توافق بر ما تحمیل شد و خسارت هایی که به ما وارد شد را جبران کنند.

وی افزود: لذا چون آن ها توافق را زیر پا گذاشتند پس عملا آن ها باید پاسخگو باشند و در مورد اینکه مذاکرات جدید به نتیجه میرسد یا خیر باید بگویم که به لطف خدا با وجود تمام فشارها و تحریم ها  ایران توانسته است روی پا خودش بایستد و تا حدود زیادی این تحریم ها خنثی شده اند.

جدی می‌گوید: پس طرف های مقابل راهی به جز توافق کردن با ایران ندارند و با مصوبه مجلس هم دست مذاکره کنندگان ایرانی برای یک توافق خوب باز شده است. با تدابیر رهبری و اجرای اقتصاد مقاومتی در واقع اقتصاد ما مقاوم شده و واقعا رو به رشد است و به خصوص در این چند ماه اخیر با روی کار آمدن دولت سیزدهم رشد خوبی داشته است.

عضو کمیسیون صنایع مجلس ادامه داد که به همین دلایل آن ها مجبور به بازگشت به توافق هستند تا  آبروی از دست داده خودشان به دلیل خروج از برجام را برگردانند و افکار عمومی را مدیریت کنند.

او افزود: ما در زمانی که مشکلات خیلی بیشتر بود و تحریم ها واقعا فشار می آوردند و عملا آن ها از برجام خارج شده بودند، توانستیم و تحمل کردیم امروز که خداروشکر اقتصادمان رو به رشد است.

جدی تاکید کرد که اکنون بسیاری از تحریم ها خنثی شده است و در صادرات مسیر خوبی را طی می کنیم که فکر می کنم تمام این ها باعث می شود تا این بار ایران در مذاکرات دست پری داشته باشد و در مقابل طرف های مذاکره کوتاه نیاید.

وی ابرازکرد: آمریکا امروز نیاز بیشتری از ما به توافق دارد و بیشتر صحبت ها و واکنش های دیگرشان نمایشی است. متاسفانه ما در گذشته در برجام بخشی از زیر ساخت های هسته ای را از دست دادیم اما امروز با سرعتی که در این فناوری به دست آوردیم به راحتی هر زمانی قابل برگشت به وضع کنونی و حتی بالاتر از آن هستیم.

جدی در انتها متذکرشد که این بار غربی‌ها باید حسن نیت خود را در توافق نشان دهند. چرا که ایران همواره در توافقات خود پایبند و متعهد بوده است و این غربی‌ها بودند که خطا کردند و از تعهدات خودشان سر باز زدند پس باید قدم اول را آن ها بردارند.

 

ارسال نظر