|
شناسه خبر: 6220

مهرداد ویس‌کرمی، نماینده مردم خرم‌آباد درمجلس در گفت‌وگو با 《صبح نو آنلاین》:

حساس کردن مردم بر روی مذاکره نتایج خوبی ندارد

ویس‌کرمی می‌گوید حساس کردن مسائل داخلی کشور بر روند و نتایج مذاکره تجربه خوبی نبوده و این بار نباید این اشتباه صورت بگیرد. مسئله واضح و روشن است که تاکنون ایران از عدم پایبندی غرب به برجام متضرر شده و پس از این نیز اگر به برجام بازنگردند، تاثیر خاصی بر کشور ما نخواهد گذاشت.

مهرداد ویس‌کرمی، نماینده مردم خرم‌آباد درمجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با 《صبح نو آنلاین》 ضمن هشدار به تیم مذاکره کننده هسته‌ای درمورد لزوم عدم سست شدن در مواضع نظام در مقابل غربی‌ها اظهار کرد: آموزه های دینی به ما می گویند که باید به کفار بدبین باشیم و همچنین تجربه های گذشته ما به خصوص در 40 سال گذشته نشان می دهد که نمی‌توان روی طرف‌های برجامی که کشورهای غربی‌ هستند حساب باز کرد.

وی یادآور شد حتی در زمانی که رئیس جمهور و وزیر امور خارجه وقت و اتحادیه اروپا از لغو تمام تحریم ها صحبت می‌کردند این اتفاق رخ نداد و آن‌ها به تعهدات خودشان عمل نکردند. بنابراین باید با دید اینکه ما با افراد غیر قابل اعتمادی طرف هستیم و با این قید که سرنوشت کشور را نباید به این مذاکرات گره بزنیم، جلو رویم.

ویس کرمی در واکنش به صحبت‌های مقامات کشورهای اروپایی مبنی بر مثبت بودن روند مذاکرات تاکید کرد: اینکه مذاکرات تا به امروز روند مثبتی داشته است یک حرف کلی است و شاید توافق بر سر موضوع کوچکی بوده که تا به حال سرش توافق نشده است. زمانی توافق برای ما سودمند خواهد بود که هم یک توافق کامل و هم ضمانت های اجرایی قابل توجه داشته باشد و به رفع تحریم ها بی انجامد.

نماینده مردم خرم‌آباد در مجلس گفت: اینکه ما دوباره دلمان را به وعده‌های اروپا و آمریکا خوش کنیم، اشتباه است. در قرآن هم ذکر شده است که این ها سوگند و پیمانی ندارند و اگر غیر از این فکر کنیم فریب می‌خوریم.

وی خاطرنشان کرد که آمریکا بر سر اصل انقلاب اسلامی با ما مشکل دارد و به همین دلیل ما هیچ وقت نمی‌توانیم به آن‌ها اعتماد کنیم و هرجا هم دستی به ما دادند دست‌های چدنی با یک دست کش بوده و بعد از آن باید انگشتان خودمان را بشماریم.

*غرب باید آغازگر اجرای تعهدات برجامی باشد

ویس‌کرمی تصریح کرد که اروپا هم دنبال رو آمریکا است و استقلالی از خود ندارد. این ها واقعیات قصه هستند. ما باید مذاکرات را در میدان عمل بسنجیم که اگر تعهدی صورت می‌گیرد باید ببینیم که چه مقدار عملی می شود. با توجه به اینکه ما تعهدات خودمان را انجام دادیم و غربی‌ها از توافق خارج شدند پس این بار باید منتظر اقدام عملی آن‌ها باشیم.

او تشریح می‌کند که به فرموده مقام معظم رهبری آمریکا زمانی در مقابل ما کوتاه می آید که ما قوی شویم. به‌طورمثال آن‌ها زمانی دست از تهدید نظامی برداشتند که مطمئن شدند در صنعت نظامی نمی‌توانند در مقابل ما کاری از پیش ببرند و این یک قاعده کلی است. ما بخاطر یک سو تفاهم با آمریکایی ها دچار مشکل نشدیم اتفاقا به این دلیل که خوب همدیگر را شناخته‌ایم مشکل داریم.

این نماینده مجلس گفت: غربی‌ها در جهت استکبار بر جهان و خوی سلطه جویی حرکت می‌کنند و ما دقیقا در نقطه مقابل آن‌ها در جهت مقابله با استکبار و استقلال کشورها هستیم و همین استقلال خواهی ما از طرف آن‌ها جرم است.

ویس‌کرمی در انتها متذکر شد که به همین دلیل ما باید در داخل کشور مشکلات خودمان را حل کنیم و در مذاکرات هم اگر واقعا افقی باشد موردی ندارد ک وزارت کشور و مسئولان مربوطه می‌توانند کارها را پیش ببرند. اما مابقی کشور نباید گوش به زنگ مذاکره باشند و حساس کردن مردم بر روی مذاکره نتایج خوبی در بر ندارد.

سید محمد هادی شجاعی

ارسال نظر