|
شناسه خبر: 6226

صحبت های مهم رئیس جمهور در مجلس در باره بهبود وضعیت اقتصاد

رئیس جمهور در دفاع از کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۱ با بیان اینکه حذف ارز ترجیحی بدون در نظر نگرفتن سفره مردم اشتباه است، گفت: اگر ارز ترجیحی حذف شود حتما حمایت از نیازمندان در دستور کار است.

مهمترین بخش اظهارات سید ابراهیم رئیسی به شرح زیر است:

* حضور امروز من در مجلس به دلیل احترام به قانون و آیین نامه مجلس و برای تبیین لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ است.

* حضور دو بار رئیس جمهور برای دفاع از لایحه بودجه مسبوق به سابق نبوده اما این حضور به دلیل دعوت مجلس صورت گرفت.

* انتظار مردم این است که همدلی میان دولت و مجلس شکل گیرد.

* مردم از دولت برای رفع موانع و گره‌گشایی از مسائل معیشتی انتظار دارند و توقع دارند که مشکلات روز به روز کمتر شود.

* امروز در مسئله کرونا شرایطی ایجاد شده که کسی نتواند دستاوردهای کشورهای غربی را به رخ ما بکشد.

* به لطف خدا امروز پایین ترین میزان فوتی و ابتلا به کرونا را در کشور شاهد هستیم.

خبرهای امیدوارکننده از وضعیت اقتصاد

* براساس آمارها روند نزولی تورم در کشور آغاز شده است.

* این سیر نزولی قطعا به کاهش قیمت ها خواهد انجامید.

* مسئله مهار تورم از مسائل مهم است چرا که ما نباید شاهد باشیم فقیر ما فقیر شده است.

* روند صادرات غیرنفتی در کشور ۴۰ درصد افزایش یافته است.

* با افزایش صادرات نفتی و میعانات مواجه هستیم و ارز حاصل از این صادرات نیز در حال بازگشت است.

* توزان در سیاست خارجی امروز در حال رخ دادن است.

* روابط اقتصادی ما با کشورهای منطقه تا 3 برابر افزایش یافته است.

* منابع ارزی کشور درحال افزایش است، امروز شاهد بازگشت وجوه حاصل از صادرات هستیم.

* افزایش اعتماد مردم به دولت بزرگترین سرمایه برای ما می باشد.

* خنثی کردن تحریم ها مهمترین مسئله ای بود که دولت دنبال کرده و مسئله دوم رفع تحریم ها بوده است. 

* امروز قرارگاه خنثی کردن تحریم ها فعال است.

* هدف گیری دولت رشد ۸ درصدی اقتصادی است و امیدواریم که به این مسیر برسیم ولی سال های گذشته این رشد کمتر از ۱ درصد بوده است.

توضیح درباره حذف ارز ترجیحی

* زمانی که کار را که در دولت سیزدهم آغاز کردیم از ۱۸ میلیارد دلاری که در بودجه پیش‌بینی کرده بودیم، چیزی باقی نمانده بود یعنی در نیمه دوم سال مبلغی برای تخصیص ارز ترجیحی باقی نمانده بود.

* اگر دولت می‌خواست به قانون عمل کند باید ارز ترجیحی را بدون جبران حذف می‌کرد اما خط قرمز ما سفره و معیشت مردم بوده و هست.

* نمی‌توانستیم به اقتصاد کشور و بازار و زندگی مردم شوک وارد کنیم، موضوع را در جلسات کارشناسی بررسی کردیم و مقرر شد در چند ماه آتی ارز ترجیحی ادامه پیدا کند و بعد برای جبرانش تمهیداتی اندیشیده شود.

* بحث ها و نظراتی مطرح شد و شورای عالی هماهنگی اقتصادی برای این اقدام هم نظر شدند.

* خدمت مقام معظم رهبری که موضوع مطرح شد ایشان فرمودند:« نظر مجلس در این ارتباط اخذ شود.» این سخن بسیار حکیمانه بود.

* بعد از فرمایشات ایشان این موضوع را در دولت به عنوان لایحه دو فوریتی مطرح کردیم که در دولت به تصویب رسید.

* سپس لایحه دو فوریتی درباره ارز در دولت تصویب شد تا چند ماه دیگر حذف شود و برای اقشار آسیب پذیر هم ادامه پیدا کند ولی مجلس به فوریت آن رای نداد.

* مجلس نه برای ادامه دادن و نه حذف ارز اعلام نظر نکردند.

* سفره مردم خط قرمز ماست.

* اگر ارز ترجیحی قطع شود باید برای جبران آن مخصوصا اقشار ضعیف فکری بشود.

عدالت در پرداختها

* عدالت در پرداخت ها مسئله درستی است و تفاوت در پرداخت ها در کشور نسبت به کسانی که شغل ها، مدارک تحصیلی کارکنان را رنج می دهد.

* اساتید دانشگاه، معلمان، کارکنان قوه قضائیه، دادگستری و تمام کسانی که به نام دولت و حکومت کار می کنند باید از نظام عدالت در پرداخت حقوق برخوردار شوند.

* هر طرحی در جهت ریشه کن کردن فقر مطلق در کشور باشد مورد حمایت دولت است و ما نمی توانیم شاهد این باشیم که کسانی در کشور توان اداره حداقلی زندگی خود را ندارند.

* نسبت به جزئیات بودجه نماینده ها هر نکته ای دارند مطرح کنند هیچ اشکالی هم ندارند.

* هم اکنون زمینه برای اجرای عدالت در کشور فراهم شده است.

* باید عدالت در کام مردم شیرین شود ولی دشمن نمی خواهد ما به این نقطه برسیم.

* علی رغم شرایط و ضعیتی که دشمن به دنبال آن بود «یعنی تحریم ها و تهدید ها» شرایط بهتر از هر زمان شده و آینده را روشن و امیدوار کننده می بینم.

* برای حل برخی مشکلات کشور ناگزیر به گرفتن تصمیمات مهم هستیم، این تصمیمات در گرو همکاری دولت و مجلس است.

* این تصمیمات ما را از وضعیت موجود به وضعیت مطلوب هدایت می کند.

* دغدغه های نمایندگان نسبت به بودجه بی جا نیست.

مشروح اظهارات رئیس جمهور به نقل از خانه ملت به شرح زیر است:

حجت‌الاسلام ابراهیم رئیسی در جلسه علنی امروز (یکشنبه 19 دی ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی به کلیات لایحه بودجه سال 1401 کل کشور ضمن تسلیت ایام فاطمیه گفت: حرکت 19 دی مردم، علما، طلاب و فضلا که به حمایت از امام (ره) قیام کردند  و منجر به وقوع انقلاب شدند و همچنین یاد حاج قاسم شهید را گرامی می‌دارم.

رئیس جمهور کشورمان در ادامه تصریح کرد: به دلیل احترام به قانون آیین‌نامه داخلی مجلس امروز در این جلسه حضور پیدا کردم چرا که در روز تقدیم لایحه، ابعاد بودجه 1401 و شاخص‌های آن را گفته بودم و دو بار حضور برای بررسی بودجه از سوی روسای جمهور مسبوق به سابقه نبوده اما به دلیل اجابت درخواست مجلس برای تبیین این لایحه آمدم و البته مشروح لایحه بودجه از سوی رئیس سازمان برنامه و بودجه ارائه می‌شود.

وی در ادامه با بیان اینکه امروز همگرایی میان مجلس و دولت در جهت رفع مشکلات مردم از انتظارات آنها است، اظهار داشت: همکاری میان مجلس و دولت در موارد بسیاری صورت گرفته و آهنگ آنها یکی بوده است، مانند قانون هسته‌ای که در مجلس تصویب شد و دولت به دنبال اجرای آن است، قانونی پیرامون مسکن که مجلس تصویب کرد و دولت در اجرای آن همت دارد، همچنین قانون حمایت از تولید که مجلس و دولت با همسویی و همراهی قصد دارند خواسته مردم را اجابت کنند.

تدوین بودجه به عنوان سند مالی کشور نیاز به همکاری دو قوه دارد

رئیسی در ادامه یکی از جلوه‌های مفید همکاری میان دو قوه را موضوع بودجه دانست و افزود: تدوین بودجه به عنوان سند مالی کشور نیاز به همکاری دو قوه دارد و امروز انتظار مردم و امید آنها به دولت برای گره‌گشایی از زندگی است و به ویژه انتظار دارند معیشت آنها تأمین شود.

رئیس قوه مجریه ادامه داد: شما با مردم در ارتباط هستید و این امید وجود دارد که معیشت آنها حل شود که در این زمینه اقداماتی نیز انجام شده و تلاش دولت این است که به وعده‌های خود، تحقق عینی و عملی بخشد و به آنها در عمل پایبند باشد.

رئیس جمهور کشورمان در ادامه با اشاره به موفقیت کشور در مقابله با ویروس کرونا یادآور شد: این موضوع باعث شد موفقیت‌های برخی کشورها و کشورهای غربی به رخ ما کشیده نشود چرا که امروز پایین‌ترین سطح ابتلا و فوتی را در کشور داریم و علیرغم شرایط کشورهای همسایه و برخی کشورهای غربی، همت مردم و پیگیری مسئولان باعث شده است امروز شاهد وضعیت کاملاً متفاوتی در ایران اسلامی در صیانت از جان مردم باشیم.

کنترل تورم از مهم ترین خواسته های مردم است

رئیس جمهور ادامه داد: حل مسئله تورم یکی از خواسته های اصلی مردم است و کنترل آن امروز دنبال می شود.

وی با بیان اینکه آمارها نشان می دهد سیر نزولی تورم آغاز شده است، گفت: از این جهت باید خداوند را شاکر باشیم که اقدامات منجر به آغاز سیر نزولی تورم شده؛ در تاریخ 50 الی 60 ساله اخیر سیر صعودی تورم در کشور بی سابقه بود ولی امروز سیر نزولی تورم آغاز شده است که امیدواریم به کاهش قیمت ها در حوزه های مختلف بی انجامد.

رئیسی، تصریح کرد: روند افزایشی صادرات در کشور که به 40 درصد رسیده است باید تلاش کرد تا افزایش پیدا کند، این سهم باید در جای خود قرار گیرد چرا که ما در منطقه نقش مهمی داریم.

رئیس جمهور تصریح کرد: با وجود همه تحریم ها امروز افزایش صادرات نفتی و میعانات را داریم و این در حالی است که برخی دائما عنوان می کردند مگر می شود به صادرات این چنین دست یابیم به همین جهت منابع ارزی در کشور رو به افزایش است.

وی یادآور شد: افزایش صادرات در حالی محقق شده است که وجوه حاصل از صادرات نیز در حال بازگشت به کشور است.

رئیسی توازن در سیاست خارجی را یکی دیگر از وعده های انتخاباتی خود برشمرد که در حال حاضر در حال محقق شدن است و اضافه کرد: برای منطقه و جهان ثابت شده که جمهوری اسلامی به دنبال توازن در سیاست خارجی به ویژه با کشورهای همسایه است.

افزایش صادرات تا 3 برابر به کشورهای همسایه طی 3 الی 4 ماه اخیر

وی با بیان اینکه طی 3 الی 4 ماه گذشته روابط تجاری ایران با برخی کشورهای همسایه تا 3 برابر افزایش داشته است، گفت: مهم ترین مسئله امروز موضوع افزایش اعتماد مردم به دولت است که این مهم با هیچ چیز قابل تعویض نیست.

رئیس جمهور اضافه کرد: اگر طی چند ماه گذشته شاهد حوادث غیرمترقبه ای همچون سیل، زلزله یا حملات سایبری بوده ایم این مسائل با اعتماد مردم پشت سر گذاشته شد و امروز حتی غربی ها هم می دانند که مهم ترین دستاورد دولت خنثی سازی تحریم ها بوده است.

رئیسی با بیان اینکه امروز برای خنثی سازی تحریم ها در دو جبهه حرکت کرده ایم، افزود: نخست در زمینه خنثی سازی تحریم ها و دوم در حوزه رفع تحریم ها؛ قرارگاه رفع تحریم ها در کشور فعال است و ما به هیچ عنوان امروز تحریم ها را برای خود مانع نمی دانیم.

وی تصریح کرد: اعتماد مردم، در کنار هم قرار داشتن مردم و مسئولین و دستگاه های مختلف ما را به نتیجه خواهد رساند، این مسئله ناشی از اعتقاد و باور ما و مبتنی بر فرمایشات رهبر معظم انقلاب است.

هدف گیری دولت در بودجه 1401 برای دستیابی به رشد 8 درصدی اقتصاد

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی با بیان اینکه تجربه چند ماه گذشته ما نشان می دهد که بر مبنای فرمایشات رهبری مبنی بر اعتماد به داشته های داخل و حرکت با ایمان و عزم راسخ داشته ایم، گفت: در زمینه بودجه 1401 هدف گیری دولت، رشد 8 درصدی اقتصادی است. امیدواریم اقدامات پیش بینی شده ما را به این میزان از رشد برساند.

وی تاکید کرد: متاسفانه طی سال های گذشته مشکلات جدی در کشور وجود داشته و بعضا رشدی کمتر از یک درصد را شاهد بوده ایم، امیدواریم عدد در نظر گرفته شده با همکاری و همیاری مسئولان محقق شود و در سایه آن معضل بیکاری حل و فصل و چرخ های تولید به حرکت درآید.

رئیس جمهور مسئله مهار تورم در بودجه را یکی دیگر از هدف های دولت برشمرد و اضافه کرد: ما نباید شاهد باشیم که فقیرمان فقیرتر و غنی ما غنی تر شود. بودجه باید به نحوی تدوین شود که سفره مردم آسیب نبیند.

سفره مردم خط قرمز دولت است

رئیس جمهور با بیان اینکه از نکات مهم لایحه بودجه که در کمیسیون تلفیق نیز نمایندگان درباره آن بحث و بررسی داشتند، موضوع ارز ترجیحی است، ادامه داد: موضوع ارز ترجیحی دغدغه همه ما است؛ هم ما و هم شما که بحث درستی نیز است.

وی گفت: زمانی که دولت سیزدهم کار را شروع کرد از 8 میلیارد دلاری که در قانون بودجه برای ارز ترجیحی پیش بینی شده بود، مبلغی باقی نمانده بود، بدین معنی که در نیمه دوم سال اعتباری برای تخصیص ارز ترجیحی باقی نمانده بود، بنابراین اگر دولت می خواست به آنچه در قانون پیش بینی شده، عمل کند، باید ارز ترجیحی را بدون جبران حذف می کرد، اما از آنجا که سفره مردم خط قرمز ماست و نمی توانستیم به بازار شوک وارد کنیم، موضوع را در جلسات مختلف دولت مطرح و سپس در شورای هماهنگی سران قوا مورد رسیدگی قرار گرفت.

رئیسی تصریح کرد: پس از رفت و برگشت های بسیار بحث هایی درباره اینکه ارز ترجیحی باید برای ماه های آتی ادامه یابد و سپس برای جبران آن تمهید مقدماتی پیش بینی شود، مطرح شد و شورای عالی هماهنگی اقتصادی بر این موضوع هم نظر شدند.

رئیس کابینه سیزدهم ادامه داد: زمانی که موضوع ارز ترجیحی به استحضار مقام معظم رهبری رسید، ایشان سخن بسیار حکیمانه ای فرمودند و مطرح کردند نظر مجلس در این باره اخذ شود، پس از فرمایش ایشان، موضوع در دولت مطرح و لایحه دوفوریتی در دولت تصویب شد که براساس آن ارز ترجیحی برای چند ماه آتی ادامه یابد تا شرایط آماده شود، همچنین جبران ارز ترجیحی در صورت حذف پیش بینی شود، زیرا حذف ارز مذکور بدون جبران برای مردم به ویژه نیازمندان کار درستی نیست. باید حذف ارز ترجیحی جبران شود، لذا در لایحه مذکور هر دو نکته مورد نظر قرار گرفت.

وی اظهار کرد: لایحه مذکور تقدیم مجلس شد و مجلس و نمایندگان به فوریت آن رأی ندادند و بنابراین لایحه باید به صورت عادی بررسی می شد، یعنی مجلس نه اعلام کرد که با وجود اینکه پولی نداریم ارز ترجیحی را چه کنیم، نه درباره اینکه اگر ارز ترجیحی حذف شود، درباره جبران آن باید چکار کرد، نظر دادند.

رئیسی تصریح کرد: دو راه بیشتر برای ارز ترجیحی وجود نداشت، یا ادامه ارز ترجیحی یا حذف ارز ترجیحی و جبران آن برای مردم که مجلس نه رأی به ادامه ارز ترجیحی داد و نه به جبران این ارز رأی داد.

رئیس دولت سیزدهم توضیح داد: رأی به عدم فوریت لایحه دولت به معنی فوریت حذف ارز ترجیحی است، زیرا ما باید به قانون مراجعه می کردیم و براساس قانون بودجه از آنجا که ارز ترجیحی پیش بینی نشده، باید این ارز حذف می شد، لذا شرحی برای ریاست محترم مجلس نوشتم و توضیح دادم که در جلسه ای برای نمایندگان محترم تبیین کند که عدم رأی به فوریت لایحه دولت به چه معناست.

رئیسی بیان کرد: مجلس یا باید تعیین می کرد که ارز ترجیحی ادامه یابد یا باید مشخص می کرد که این ارز حذف شود و جبرانی برای آن تعیین شود که مجلس هیچکدام را نظر نداد. نتیجه این موضوع آن است که ارز ترجیحی باید حذف شود، اما از آنجا که این کار را به مصلحت ندانستیم، زیرا این کار را به نوعی شوک وارد کردن به سفره و معیشت مردم می دانستیم، بنابراین مشکل را با مقام معظم رهبری مطرح کردیم.

وی با بیان اینکه خداوند متعال به مقام معظم رهبری طول عمر با عزت عطا کند که ایشان مشکل را حل فرمودند. معظم له مانند همه موارد که مشکلات را حل می کنند، این مشکل را برای این چند ماه حل کردند، گفت: فعلا وضعیت اقتصادی کنونی را ادامه دهید تا این موضوع به صورت قطعی تعیین تکلیف شود.  

رئیس جمهور تصریح کرد: ما باور داریم اگر ارز ترجیحی قطع شود قطعاً باید برای جبران آن در زندگی مردم به ویژه نیازمندان فکری جدی کرد، نباید بدون در نظر گرفتن جبران این ارز حذف شود. بنابراین در این رابطه سازمان برنامه و بودجه با صاحب نظران در مجلس و ریاست محترم مجلس جلسات بسیاری داشتند تا بتوانیم با همفکری و همراهی مجلس و دولت، مسائل را حل کنیم.

وی اظهار کرد: چه مباحثی که امروز مطرح شده و چه مباحثی که مورد بحث است، می تواند ابعاد مختلف این موضوع را مورد بحث قرار دهد و ما موافقیم که بحث ها و بررسی هایی در مجلس صورت گیرد که بتواند منجر به تصمیمی شود که از یکسو رشد اقتصادی به همراه داشته باشد و از سوی دیگر به معیشت مردم کمک کند.

رئیسی ادامه داد: هر تصمیمی که بتواند نظام اقتصادی، پولی و مالی کشور را در انضباط قرار دهد، مورد حمایت ما قرار دارد البته دغدغه‌ای که نمایندگان نسبت به ارز ترجیحی دارند را باید بتوان به عنوان تصمیم مهم و با نگاه به ابعاد مختلف آن مورد توجه قرار داد.

رئیس قوه مجریه با بیان اینکه باید مجلس و دولت با همفکری و همگرایی مسائل را دنبال کنند، افزود: یکی از مهمترین نکاتی که مورد توجه ما و نمایندگان است مسئله عدالت در پرداخت‌ها است و از ابتدا تاکنون دغدغه ما این بوده و تفاوت در پرداخت‌ها نسبت به کسانی که مدرک و شغل یکسانی دارند، درست نیست و پرداخت نامتوازن مردم، کارکنان، مجلس و دولت را آزار می دهد و از هر طرحی برای عدالت در پرداخت حقوق و مزایا و تأمین و تضمین کننده عدالت را مورد حمایت ما است؛ توجه به حقوق اساتید، تمامی کارکنان و معلمان و دستگاه‌ها و سازمان‌های مختلف مورد توجه ما است.

رئیس جمهور کشورمان با تأکید بر اینکه نظام هماهنگ عادلانه پرداخت از نیازهای جدی کشور است، یادآور شد: در این رابطه از هر فکر و اندیشه‌ای در مجلس حمایت خواهیم کرد، به عنوان مثال برخی اساتید که در رده‌های بالای تدریس هستند و سوابقشان در حد استاد تمام بوده باید مورد حمایت قرار گیرند زیرا جزء سرمایه‌های کشور هستند، همچنین باید به اساتید دانشگاه فرهنگیان، شهید رجایی و پژوهشگاه هم توجه کرد؛ حقوق برخی کارکنان دادگستری زیر 5 میلیون تومان است و باید بتوان مشکل نه تنها یک بخش و نهاد بلکه همه کارکنان را حل کرد و در این رابطه همه بهره‌مند شوند.

وی با بیان اینکه مجلس و دولت در جایگاه خدمتگزاری قرار دارند، افزود: یکی از دغدغه‌های جدی باید نظام  پرداخت حقوق عادلانه باشد و این مهم مورد تأیید ما است.

وی افزود: هر طرحی در جهت ریشه کن کردن فقر و مشکلات معیشتی باشد مورد حمایت دولت است و ما نمی توانیم شاهد باشیم که خانواده ای امکان معیشت حداقلی خود و خانواده را نداشته باشد.

رئیس جمهور تصریح کرد: کمیسیون های تخصصی و همچنین کمیسیون تلفیق در خصوص لایحه بودجه نظراتی دارند که می توانیم با همفکری یکدیگر و در جهت رفع مشکلات مردم آن ها را مورد توجه قرار دهیم. به عنوان مثال اگر قرار است ارز ترجیحی حذف شود می توان در مورد چگونگی آن و همچنین ساختار اجرای آن بحث و تبادل نظر بین دولت و مجلس شکل بگیرد و البته تصمیم نهایی در خصوص بودجه و نظر پایانی با مجلس است.

وی در خصوص شرایط امروز کشور و امید به آینده، گفت: امروز زمینه آمده است که آرزوی نیروهای دغدغه مند و انقلابی برای تحقق عدالت و اجرای واقعی عدالت در عمل محقق شود تا عدالت به کام مردم شیرین آید و این تصمیمات زندگی آن ها را متحول کند. البته دشمن نمی خواهد این اتفاق بیفتد اما ما مصمم هستیم و این عدالت را دست یافتنی می دانیم و اصلاح ساختار جذب، پرداخت، ارتقاء عدالت، معیشت و ... را امری شدنی می دانیم.

رئیسی تصریح کرد: با وجود شرایط و وضعی که دشمن با تحریم ها و تهدیدها ایجاد کرده به توفیق بیشتر و پیشرفت و آینده روشن امیدوارتر از همیشه هستم و می دانم برای تصمیم گیری های مهم با همکاری مجلس شرایط آماده است و ما ناگزیریم برای رفع مشکلات تصمیمات مهم بگیریم که این تصمیمات در گرو همکاری مجلس و دولت محقق می شود و بی شک آنچه که بحث شده و دغدغه های بجای نمایندگان در خصوص آن مطرح شده حتما مورد توجه و احترام دولت قرار خواهد گرفت.

 

ارسال نظر