|
شناسه خبر: 6242

خبرهای مهم از مذاکرات وین و بهبود رابطه با عربستان

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: طبق توضیحات وزیر خارجه، خطوط قرمز جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات هسته‌ای کاملا روشن است و مذاکره کنندگان ما در چارچوب این خطوط قدرت مانور و آزادی عمل دارند. همچنین با آمریکایی‌ها هیچ گونه گفتگوی مستقیم صورت نگرفته است.

محمود عباس‌زاده مشکینی در توضیح جلسه دیشب کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با وزیر خارجه گفت: در این جلسه آقای امیرعبداللهیان گزارش مفصلی از روند مذاکرات جمهوری اسلامی ایران با گروه ۴+۱ ارائه کرد و توضیح داد که در مذاکرات اخیر وین ابتکار عمل دست جمهوری اسلامی ایران است.

وی افزود: وزیر خارجه این را هم گفت که قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران به واسطه دستاوردهای خوبی که در صنعت هسته حاصل شده، دست ما را در مذاکره پر کرده است؛ خطوط قرمز جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات هسته‌ای کاملا روشن است و مذاکره کنندگان ما در چارچوب این خطوط قدرت مانور و آزادی عمل دارند.

عباس زاده اضافه کرد: آقای امیرعبداللهیان بیان کرد که با آمریکایی‌ها هیچ گونه گفتگوی مستقیم نداشته‌ایم. غربی‌ها می‌خواهند با توافق موقت مسائل و نگرانی‌های خودشان را رفع کنند، هدف و تلاش ما یک توافق خوب است.

به گفته وی، در این جلسه اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی نقطه نظرات و سوالات خود را پیرامون مذاکرات و سایر برنامه های مرتبط با سیاست خارجی مطرح کردند. آقای امیرعبداللهیان نیز ضمن ارائه گزارش مفصلی به سولات پاسخ داد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در جمع بندی گفت: به حمدالله روند مذاکرات کاملا حرفه‌ای و با اقتدار طرف ایرانی پیش می‌رود و تا به امروز ابتکار عمل در دست مذاکره کنندگان ایرانی بوده است، امیداریم تا پایان سال جاری به نتیجه برسیم البته به شرط اینکه طرف غربی هوای برگشت به روحیه دوران استعمار نداشته باشد. اگر غربی‌ها دنبال رفع نگرانی‌های خودشان پیرامون فعالیت‌های هسته‌ای ایران هستند ما حاضر به همکاری و رفع سوء تفاهمات هستیم به شرطی که طرف مقابل از عناد و ناسازگاری و زیاده خواهی دست بردارد و بر اساس تعهدی که در برجام داده ، تحریم ها عملا لغو شده و با همکاری برای راستی آزمایی، اعتماد جمهوری اسلامی ایران را جلب کند.

عباس‌زاده در ادامه به صحبت‌های وزیر امور خارجه در تشریح اقدامات انجام شده در زمینه توسعه و ارتقا روابط با کشورهای منطقه و همسایه اشاره و اظهار کرد: طبق توضیحات وزیر خارجه، رابطه با جمهوری آذربایجان در حال گسترش است و عملا در زمینه سواپ گازی همکاری های قابل توجهی را شروع کرده ایم ،قرار شده که حجم زیادی از امورات مربوط به بازسازی قره باغ را ایرانی ها انجام دهند.

وی گفت که آخر هفته جاری وزیر خارجه در راس هیاتی به چین سفر می کند و برنامه های کارشناسی قابل توجهی برای این سفر آماده شده است.

عباس زاده در پایان اظهار کرد: وزیر خارجه درخصوص ترمیم رابطه با عربستان سعودی بیان داشت که اخیرا دیپلماتهایی از طرف ایران به عربستان اعزام شده و دو کشور سفارتخانه های خود را تعمیر می کنند. امیدواریم با همکاری این کشور همسایه شاهد از سر گیری دوباره رابطه دو کشور همسایه باشیم.

ارسال نظر