|
شناسه خبر: 6315

عباس مقتدایی، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت‌وگو با 《صبح نو آنلاین》:

ارتباط ایران و عمان در راستای تعمیق ثبات و امنیت منطقه است

مقتدایی گفت: عمان کشوری است که در مقاطع مختلف با ایران روابط خوبی داشته و درطول سال‌ها و دهه‌های گذشته حسن همجواری با این کشور و الگوی رفتار همسایگی را مشاهده کرده‌ایم.

عباس مقتدایی، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با 《صبح نو آنلاین》 به سفر وزیر امور خارجه کشورمان به عمان و قطر اشاره کرد و گفت: وزیر امور خارجه کشورمان در راستای سیاست‌های اعلام شده دولت مبنی بر گسترش روابط با همسایگان تلاش می‌کند تا در کوتاه ترین مدت این سیاست را عملیاتی و اجرایی کند.

*الگوی حسن همجواری را در ارتباط با عمان ثابت کرده‌ایم

وی تاکید کرد: ما با کشورهایی که روابط حسنه‌ای داشته‌ایم و در برخی مقاطع موانع و مشکلاتی را مشاهده کرده‌ایم روند گسترش، توسعه و حل و فصل موانع و مشکلات را در پیش گرفته‌ایم. لذا سفر وزیر امور خارجه ایران به کشور عمان در راستای تقویت دیپلماسی همسایگی است. البته عمان کشوری است که در مقاطع مختلف با ایران روابط خوبی داشته و درطول سال‌ها و دهه‌های گذشته حسن همجواری با این کشور و الگوی رفتار همسایگی را مشاهده کرده‌ایم.

مقتدایی خاطرنشان کرد: بنابراین جمهوری اسلامی ایران در عین حال که به منافع تمام کشورهای منطقه و منفعت ملت ایران می‌اندیشد، حسن همجواری و ایجاد ارتباطات بیشتر و توسعه روابط دوستانه را در راستای تعمیق صلح و امنیت در منطقه مهم و استراتژیک خلیج فارس می‌داند و سفر امیرعبداللهیان به عمان بیانگر عملیاتی شدن دیدگاه‌های رئیس‌جمهور در روز تحلیف است که توسعه دیپلماسی و همسایگان را به عنوان یک اصل بر شمرد.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس افزود: مراودات ما در ابعاد مختلف با عمان و قطر انجام می‌پذیرد و صرفاً به حوزه اقتصادی یا سیاسی خلاصه نمی‌شود. بلکه می‌تواند مباحث مربوط به منطقه و مسائل کلان مورد علاقه دو کشور را در برگیرد. وزیر امور خارجه کشورمان در ارتباطات دوره‌ای خود می‌تواند زمینه تقویت ارتباط میان ملت‌ها، توسعه دوستی در منطقه و حفظ و ارتقاء صمیمیت و صلح را نیز مهیا سازد.

او در انتها یادآور می‌شود که تقویت ارتباط با کشورهای همسایه و حاشیه خلیج‌فارس می‌تواند برگ برنده‌ای برای ایران در مذاکرات هسته‌ای باشد. هرچند ما بارها ثابت کرده‌ایم که در مذاکرات حسن نیت داریم. 

ارسال نظر