|
شناسه خبر: 6605

عباس مقتدایی، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت‌وگو با《صبح نو آنلاین》:

آمریکا حرف خلاف حقوق بین الملل نزند

مقتدایی می‌گوید: آمریکایی ها این روزها خلاف عرف بین المللی صحبت می کنند و بر خلاف حقوق بین الملل حرف میزنند. آن ها گویی دولت امروز و دولت بعدی رو دو موجود از هم مجزا می دانند در حالی که در حقوق بین الملل دولت ها میروند و جایگزین های آن ها می آیند اما تعهدات و پیمان ها به قوت خودشان باقی هستند.

عباس مقتدایی، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با《صبح نو آنلاین》ضمن تحلیل روند مذاکرات هسته‌ای می‌گوید: روند مذاکرات در حال انجام است و در اینکه آمریکایی ها هم پیمان شکنی کردند و هم حقوق مسلم و پذیرفته شده بین المللی را نقض کردند، شکی نیست و در اینکه به تمامیت نمی توانیم به آمریکا اعتماد کنیم هم شکی نیست و آزموده را آزمودن خطاست و این مسئله به عنوان یک اصل پذیرفته شده در فرهنگ ایرانی به رسمیت شناخته شده است.

وی افزود: در این چند دوره از مذاکرات طرف مذاکراتی ما درکنار روسیه و چین و کشورهای اروپایی بودند و مذاکراتی را پیش بردیم که در آن مبنا و پیرامون گفتگو شده رعایت حقوق ملت ایران و حقی است که ما درنتیجه برجام باید به آن می رسیدیم و نرسیدیم.

مقتدایی تاکید کرد: اکنون تصمیمی که اروپایی ها باید بگیرند این است که آیا هنوز قصد دارند به جاده یکطرفه گرفتن و ندادن ادامه بدهند یا اینکه می خواهند رویه خود را تغییر دهند و حقوق از دست رفته ایران را تحویل دهند.

او بیان کرد: اینجاست که تیم مذاکره کننده ما از یکسو اختیارات کامل را دارد و از سوی دیگر به خوبی می داند در جایی است که باید محوریت دستیابی تمام قد به حقوق ملت ایران حفظ شود.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: بر همین اساس ما روند مذاکرات را پیش میبریم و هیچ کس هم اکنون نمی تواند با دقت صد درصدی بگوید که نتیجه مذاکرات چه خواهد بود اما می توانیم با قاطعیت بگوییم تیم مذاکره کننده ایرانی زیر بار حرف زور نخواهد رفت و تیم مذاکره کننده ایرانی به دنبال دستیابی به حقوق و منافع ملت ایران است.

مقتدایی اضافه کرد: پس ایران برای خوش آمد و خوشایند هیچ کشوری به مذاکرات ادامه نمی دهد. بلکه ما به دنبال آن هستیم که اگر نفع دوجانبه و چند جانبه ای وجود دارد طرف ایرانی هم باید از منافع کامل آن بهره مند شود.

وی تصریح می‌کند: آمریکایی ها این روزها خلاف عرف بین المللی صحبت می کنند و بر خلاف حقوق بین الملل حرف میزنند. آن ها گویی دولت امروز و دولت بعدی رو دو موجود از هم مجزا می دانند در حالی که در حقوق بین الملل دولت ها میروند و جایگزین های آن ها می آیند اما تعهدات و پیمان ها به قوت خودشان باقی هستند.

این عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی مجلس اشاره کرد: اگر این اصل بنیادین اجرای تعهدات زیر پا گذاشته شود در حقوق بین الملل سنگ روی سنگ بند نخواهد شد. بنابراین ما اکنون هیچ گونه پیش داوری و یا پیش گویی نمی کنیم اما بر موضوع احقاق حقوق ملت ایران تاکید می کنیم.

وی یادآورشد: تیم مذاکره کننده در گزارش های خود به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی همواره بر این تاکید داشته است که اجرای قانون راهبردی مجلس و تامین حقوق ملت ایران و صیانت از حقوق مردم به عنوان محور اساسی است که بر مبنای آن حرکت می کنند.

مقتدایی در انتها تاکید کرد: بنابراین طرف های غربی و به طور مستقیم آمریکا باید بپذیرند که حرف خلاف حقوق بین الملل نزنند و آنچه را که نادیده گرفته اند و زیر پا گذاشتند را جبران کنند.

 

ارسال نظر