|
شناسه خبر: 6651

رحمان قهرمانپور، کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو یا 《صبح نو آنلاین》:

احتمال توافق موقت در مذاکرات هسته‌ای وجود دارد

قهرمانپور می‌گوید: آنطور که به نظر می‌رسد در مذاکرات هسته‌ای توافق بر سر همه موارد اختلاف فعلا ممکن نیست به همین دلیل احتمال یک توافق موقت وجود دارد. در این توافق دو طرف سعی می کنند به صورت متوازن امتیاز بدهند و امتیاز بگیرند.

رحمان قهرمانپور، کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با 《صبح نو آنلاین》 روند مذاکرات هسته‌ای را تحلیل کرد: از چند ماه پیش گفتیم که توافق بر روی تمام موارد اختلافی بسیار کار دشواری است. بنابراین این احتمال وجود دارد که دو طرف به این جمع بندی برسند که به یک توافق موقت یا کم در برابر کم یا هرچه که بخواهیم اسم آن را بگذاریم، برسند.

*توافق موقت می‌تواند شامل موارد پذیرفته شده باشد

وی افزود: اما الزاما این توافق موقت به معنای یک توافق یک ماهه یا دوماهه نیست یعنی می تواند شامل توافق بر سر مواردی باشد که دو طرف فعلا به توافق رسیدند و موارد دیگر اختلافی بماند برای بعد.

قهرمانپور گفت: درحال حاضر یکسری موضوعات اختلافی وجود دارد. مثل مقدار ذخیره اورانیوم ایران یا سانتریفیوژهای پیشرفته، بحث فردو و چند مورد دیگر و در طرف مقابل هم آمریکا چند مسئله حل نشده دارد.

کارشناس مسائل بین‌الملل ادامه داد: مثل تضمین درباره عدم خروج، لغو همه تحریم ها و ... .در اینجا به نظر میرسد که هر دو طرف در مورد اینکه به یک توافقی در مورد مسائل قابل حل برسند وجود دارد.

قهرمانپور تصریح کرد: اسم آن هم به تعبیر آقای امیر عبداللهیان می تواند توافق پایدار یا به تعبیری که در رسانه ها باب شده یک توافق موقت باشد و یا به تعبیری که آمریکایی ها می گویند توافق کمتر در مقابل کمتر باشد.

او می‌گوید: اما فارغ از اسمی که جلوی این توافق می‌گذاریم محتوای این توافق در واقع این است که برای جلوگیری از وقوع بن بست در مذاکرات دو طرف به یک توافقی برسند و موارد اختلافی که فعلا به ساز و کار مشخص نرسیده در یک زمانی دیگر مثلا 6 ماهه آینده به نتیجه برسد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل در ادامه بیان کرد که بنابراین توافق بر سر همه موارد اختلاف فعلا ممکن نیست به همین دلیل احتمال یک توافق موقت وجود دارد.

وی افزود: در این توافق دو طرف سعی می کنند به صورت متوازن امتیاز بدهند و امتیاز بگیرند. قاعدتا اگر طرف مقابل زیر تعهدات خودش بزند ایران هم مثل اقدامی که در گذشته انجام داده است تعهدات خود را کاهش می دهد.

قهرمانپور اضافه‌کرد: لذا این توافق موقت اقدام در برابر اقدام است یعنی دو طرف در ازای چیزی که می گیرند متناسب با آن امتیاز می دهند و هر زمان که طرف مقابل به تعهدات خود پایبند نباشد طرف دیگر هم از توافق خارج می شود.

کارشناس مسائل بین‌الملل در انتها تشریح کرد که به طور کلی وقتی مجموع شرایط را بررسی می کنیم به نظر میرسد که سناریو توافق موقت هنوز از دستور کار خارج نشده است.

حمیدرضا پیرهادی

ارسال نظر