|
شناسه خبر: 6687

پاسخ قالیباف به معترضان در مجلس در خصوص قرارداد با شرق

بستن یا نبستن قرارداد با چین و روسیه و بی اطلاعی نمایندگان از جزئیات این قراردادها ماجرایی بود که امروز از تریبون مجلس شنیده شد و در عین حال پاسخ رئیس و نائب رئیس مجلس را نیز در پی داشت.

صبح امروز محمدرضا صباغیان، نماینده بافق در تذکری شفاهی در جلسه علنی امروز (چهارشنبه) مجلس بیان کرد: امروز گفته می شود که بین ایران با چین و ایران با روسیه قراردادهایی بسته شده اما مجلس اصلا در جریان جزئیات این قراردادها نیست. بر اساس قانون اساسی هر قراردادی که با سایر کشورها بسته می شود باید در مجلس به تصویب برسد.

وی در ادامه اظهار کرد: امروز اگر مردم از نمایندگان خود در خصوص جزئیات این قراردادها سوالی کنند ما پاسخی برای گفتن نداریم. انتظار داریم رئیس مجلس در این زمینه روشن سازی کند. آقای قالیباف رئیس مجلس مقتدری است و در آغاز به کار مجلس یازدهم نیز اعلام کرد که جایگاه مجلس را ارتقا می دهد. اما بی اطلاعی مجلس از جزییات این قراردادها به تدریج منجر به نزول جایگاه مجلس در سطح جامعه می شود.

در همین حال اما محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در پاسخ به تذکر صباغیان بیان کرد: از نظر حقوقی قراردادی بسته نشده است، وگرنه مجلس در جریان آن قرار می گرفت.

ماجرا به اینجا ختم نشد و در جریان جلسه علنی امروز مجلس جلیل رحیمی جهان آبادی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در تذکری شفاهی بیان کرد: همان طور که نمایندگان از صبح در تذکرات خود از سیاست خارجی در نگاه به شرق و کاهش فشار غربی ها اشاره داشتند بنده نیز با این موضوع موافقم اما براساس اصل 77 و 125 قانون اساسی مجلس باید در جریان محتوای هر گونه مقابله نامه، قرارداد و تعهد با سایر کشورها قرار گیرد تا بتواند از نظام و منافع کشور دفاع کند. شفاف سازی در حوزه قراردادهای خارجی امری ضروری است.

در همین رابطه علی نیکزاد، نائب رئیس مجلس که ریاست جلسه علنی را بر عهده داشت در پاسخ به تذکر وی بیان کرد: اگر قراردادی بسته شود حتما مجلس در جریان آن قرار خواهد گرفت.

 

منبع: آخرین خبر

ارسال نظر