|
شناسه خبر: 6691

محمدصالح جوکار، رئیس کمیسیون امورداخلی کشور و شوراها در مجلس در گفت‌وگو با 《صبح نو آنلاین》:

احتمالا پیش‌توافقاتی در وین صورت گرفته است

جوکار می‌گوید: ایران توافق موقت را نمی‌پذیر، شاید پیش توافقاتی شده باشد اما به معنای توافق کامل نیست و مذاکرات باید به توافقی ختم شود که از آینده آن مطمئن باشیم.

محمدصالح جوکار، رئیس کمیسیون امورداخلی کشور و شوراها در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با 《صبح نو آنلاین》ضمن اشاره به مذاکرات هسته‌ای وین و مباحث مربوط به توافق موقت بیان کرد: ما در مذاکرات قبلی و توافقاتی که انجام شد شاهد بودیم با اینکه این توافقات دائمی بودند اما طرف مقابل زیر میز زد و در این حالت با توجه به تجربه های گذشته اصلا توافق برای ما به صورت موقت، معنا و مفهومی ندارد.

وی افزود: اگر بخواهیم بر اساس فرمایشات رهبر معظم انقلاب یک راستی آزمایی هم داشته باشیم حتما باید توافق دائمی باشد و تضمین های لازم را هم بگیریم تا درآینده اگر دولت های بعدی بر سر کار آمدند نتوانند توافق را بهم بزنند و شکل کار در تمام دنیا هم به همین صورت است.

جوکار ادامه داد: ما در راستای تامین منافع ملی خودمان حرکت می‌کنیم و این امر باعث شده تا به گونه ای در سیاست خارجی تغییر رویه داشته باشیم تا بتوانیم آینده را به خوبی برای کشور رقم بزنیم. نه یک آینده مبهم و توافقی که آینده آن نامشخص باشد.

رئیس کمیسیون امورداخلی کشور در مجلس گفت: یقینا هیات مذاکره کننده ما این اصل را مد نظر قرار داده است و بر اساس شاخص ها و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب کارها را دنبال می کنند.

وی تاکید کرد: شاید پیش توافقاتی باشد که تا به امروز هم این موضوع مرسوم بوده است، مثلا بخشی از پول های بلوکه شده ما آزاد شود اما این بدان معنا نیست که این را پایان کار در مذاکرات بدانیم.

جوکار در انتها تصریح می‌کند: مذاکرات باید نتیجه بخش باشد و نتیجه آن هم تامین کننده منافع ملی ما باشد و توافقی که از آینده آن مطمئن باشیم، ایران بر این موضع خود محکم و استوار است و طرف‌های غربی باید این مسئله را درک کنند.

مجید نعمتی

ارسال نظر