|
شناسه خبر: 6745

حمید غلامزاده، کارشناس مسائل آمریکا در گفت‌وگو با 《صبح نو آنلاین》:

مذاکره مستقیم با آمریکا به ضرر ایران است!

غلامزاده گفت: اگر مذاکره مستقیم بین ایران و آمریکا رخ دهد حتما به ضرر ایران خواهد بود. چرا که همین امتیاز مذاکره مستقیم به ضرر ایران است و مهم تر از آن همچنان ما روی ریل اول که احیای برجام است مانده ایم. احیای برجام یعنی گفتگو با اعضای برجام و حدود سه سال است که برجام عضوی به اسم آمریکا ندارد.

حمید غلامزاده، کارشناس مسائل آمریکا در گفت‌وگو با《صبح نو آنلاین》روند مذاکرات هسته‌ای وین را با توجه به مباحث مطرح شده مبنی بر مذاکره مستقیم ایران و آمریکا تحلیل کرد: هم اکنون طرف های مختلف صحبت ها و بحث های مربوطه را با هم انجام دادند اما به نتیجه مشخصی نرسیدند. به همین دلیل صحبت از توافق موقت و مذاکره مستقیم می شود.

وی افزود: اگر مذاکره مستقیم بین ایران و آمریکا رخ دهد حتما به ضرر ایران خواهد بود. چرا که همین امتیاز مذاکره مستقیم به ضرر ایران است و مهم تر از آن همچنان ما روی ریل اول که احیای برجام است مانده ایم. احیای برجام یعنی گفتگو با اعضای برجام و حدود سه سال است که برجام عضوی به اسم آمریکا ندارد.

او ادامه داد: مهم تر از این ها، زمانی که ایران به مذاکره مستقیم رضایت بدهد برای آمریکا مشخص می‌شود که ایران نیاز جدی به توافق دارد و حاضر است از مواضع قبلی خود عقب نشینی کند. پس قطعا امتیاز زیادی به ایران نخواهد داد.

این کارشناس تاکید کرد: طبیعتا نه ترامپ و نه بایدن عاشق چشم و ابروی ایران نیستند که بخواهند بی‌دلیل تحریم ها را بردارند و امتیازی به ایران بدهند. بنابراین مقاومت آن‌ها ادامه خواهد داشت.

*مذاکره مستقیم با آمریکا بهتر است بعد از بازگشت آن‌ها به برجام باشد

غلامزاده گفت: ممکن است در آینده به این نتیجه برسیم که به توافق رسیدیم و آمریکا قبول کرده تحریم ها را بردارد و در آن زمان گفتگو با آمریکا فرق می کند. اگر تکلیف برجام مشخص بشود این کار منطقی است. یعنی بگوییم هم اکنون که برجام احیا شده است ما آمریکا را به عنوان یک عضو برگشتی قبول و مذاکره می کنیم.

وی تصریح کرد: عملا در شرایط فعلی این امکان محتمل نیست و بحث توافق کمتر در مقابل کمتر مطرح می شود. ریل دوم این است که ایران فعالیت های هسته ای خود را کم می کند و آمریکا هم مقداری از تحریم ها را بر می دارد.

غلامزاده اظهار کرد: به این معنا که ایران تمام محدودیت های برجام را نپذیرد و مصداقی برخورد کند هم می تواند به نفع ایران باشد و هم می تواند به ضرر ایران تمام شود. اگر این روند به عنوان توافق موقت دیده شود که یک امتیازاتی به ایران داده شود تا سرگرم و دلخوش بشود و ذیل برجام بماند، حتما به ضرر ایران است.

این کارشناس مسائل آمریکا گفت: اگر از برجام عبور کند و به سمت عملیاتی شدن حرکت کنیم و در واقع برجام را فریز کنیم و از اینجا به بعد کمتر در برابر کمتر پیش برویم و گام های متقابل قابل ارزیابی و تضمین اجرای دو طرف باشد، می تواند به نفع ایران تمام شود.

*آمریکا هیچگاه به توافقاتش پایبند نبوده است

او ادامه داد: مسئله توافق پایدار این است که اساسا آمریکا اخلاق تعهد ندارد و صرفا در طلبکاری تعهد دارد. اگر از بدو تاریخ آمریکا ببینید هیچ گاه آمریکا به توافقات خودش پایبندی نداشته است و هرگاه منافع خودش ایجاب کند از توافق‌ها خارج می شود.

تحلیلگر مسائل آمریکا ابراز کرد: آمریکا زمانی از تعهدات خود خارج نمی شود و پایبند می ماند که مطمئن شود طرف مقابل از مواضع خودش کوتاه نمی آید. لذا اگر تیم مذاکره کننده ما با پافشاری و محکم پای مواضع خود بایستند و آمریکا بداند که حتما باید تحریم ها برداشته شود تا برنامه هسته ای ایران کنترل شود، شرایط فرق خواهد کرد.

غلامزاده افزود: اگر آمریکا این کار را نکند ایران جایگزین دارد و نیاز حیاتی به برجام ندارد. آن زمان ناچار به تعهد می شود چرا که نیاز دارد برنامه هسته ای ایران را محدود کند.

او در انتها خاطرنشان کرد: موضع قدرت ایران، آمریکا را به پایبندی به تعهدات خود مجاب می کند که مشابه آن را در وجه نظامی در منطقه می شود احساس کرد. قدرت راهبردی ایران در منطقه باعث شده تا به یک توازنی با آمریکا برسند که اگر آن ها به مواضع ما تعرض کنند متقابلا جواب می گیرند و همین باعث شده تا به سمت آن نروند.

ارسال نظر