|
شناسه خبر: 6851

وزیرخارجه قطر: در تلاشیم تا رویکرد تهران و واشنگتن را به هم نزدیک کنیم

وزیر خارجه قطر اعلام کرد که امیر این کشور و رئیس جمهور آمریکا در خصوص مذاکرات هسته ای ایران رایزنی کردند.

 محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر خارجه قطر در گفت وگو با شبکه الجزیره گفت: شیخ تمیم بن حمد، امیر قطر در دیدار با جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا درخصوص مسائل مختلفی از جمله مذاکرات هسته ایران رایزنی کرد.

وی تاکید کرد: ما از کانال های موجود با واشنگتن و تهران برای نزدیک کردن رویکردها استفاده می کنیم.

وزیر خارجه قطر  همچنین گفت: رسیدن به توافق هسته ای با ایران برای ما مهم است زیرا این امر منجر به ثبات در منطقه خواهد بود.

محمد بن عبدالرحمن در بخش دیگری از گفت وگوی خود خاطرنشان کرد که دوحه تلاش می کند که تهران را به اتخاذ اقدامات مثبت در خصوص کشورهای منطقه تشویق کند.

براساس این گزارش، پیش از این کریس مورفی،سناتور دموکرات آمریکایی تاکید: امیدوارم که به کمک قطر بتوانیم تمام طرف ها را توافق هسته ای بازگردانیم.از نقش قطر در تلاش برای فرستادن ایرانی ها به میز مذاکرات بسیار تشکر می کنیم.
این سناتور آمریکایی همچنین خاطرنشان کرد: امیدواریم که یک گفت وگوی امنیتی منطقه ای برگزار شود و کشور قطر آماده است تا یک بازیگر اصلی در این گفت وگو باشد.

شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر اکنون به واشنگتن سفر کرده است و شب گذشته با جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا دیدار و رایزنی کرد.

همچنین محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر امورخارجه قطر چند روز پیش از سفر امیر قطر به آمریکا به تهران سفر و با مقامات ایرانی دیدار کرده بود.

از سوی دیگر، سعید خطیب زاده،سخنگوی وزارت خارجه در نشست خبری روز دوشنبه در پاسخ به سوال ایسنا در مورد سفر وزیر خارجه قطر به تهران و برخی از تحلیل های منتشر شده در این زمینه مبنی بر اینکه احتمالا وزیر خارجه قطر حامل پیام هایی بین ایران و آمریکا بوده است، گفت: رایزنی مداوم بین دوستان در منطقه امری طبیعی است و برخی اوقات شرایط منطقه ایجاب می کند که رایزنی ها به صورت منظم تر و با فواصل کوتاه تر انجام شود. بعد از گفت وگوی تلفنی که بین وزرای خارجه دو کشور انجام شد لازم بود که برخی از رایزنی ها از نزدیک انجام شود و در همین راستا شاهد سفر وزیر خارجه قطر به تهران بودیم.
خطیب زاده گفت: آنچه که بین ایران و 1+4 و آمریکا در وین اتفاق می افتد مسیر خاص خود را دارد و همان طور که ما در مورد مسائل منطقه با کشورهای فرامنطقه گفت وگو نمی کنیم مسائل مربوط به مذاکرات 1+4 را در چارچوب حقوقی خود به جلو می بریم. آنچه که در وین رخ می دهد مسیر حرفه ای خود را طی می کند و باید از گمانه زنی هایی که در این زمینه مطرح می شود عبور کرد.

در این راستا، یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا دوشنبه شب در یک کنفرانس خبری درباره مذاکرات وین گفت: مذاکرات غیر مستقیم میان آمریکا و ایران در حال رسیدن به «مرحله آخر» است و تمامی طرفین باید در این زمینه، تصمیمات سخت سیاسی اتخاذ کنند. مذاکرات اخیر در وین «یکی از سخت‌ترین مذاکراتی بوده‌اند که تا به امروز درباره بازگشت به برجام [توافق هسته‌ای] داشته‌ایم.»

او که به شرط فاش نشدن نامش با خبرنگاران صحبت می کرد، ادامه داد: ما در امر کاهش موارد اختلاف به اولویت‌های مهم در تمامی طرفین موفق عمل کرده‌ایم. به همین دلیل است که الان موقع اتخاذ تصمیمات سیاسی است.

ایسنا

 

ارسال نظر