|
شناسه خبر: 6863

جعفر قنادباشی، کارشناس مسائل بین‌الملل درگفت‌وگو با《صبح نو آنلاین》:

اگر امروز با غرب مذاکره می‌کنیم به‌دلیل عقب نشینی آنهاست

قنادباشی می‌گوید: اگر امروز با غربی‌ها مذاکره می‌کنیم به این دلیل است که عقب نشینی کرده‌اند. اخیرا نیز اذعان کردند سیاست فشار حداکثری علیه ایران شکست خورده است و این مسئله نشانگر عمق بینشی بود که در ایران نسبت به تحریم ها وجود داشت.

جعفر قنادباشی، کارشناس مسائل بین‌الملل درگفت‌وگو با《صبح نو آنلاین》ضمن اشاره به اعتراف وزارت امور خارجه آمریکا به شکست سیاست فشار حداکثری علیه ایران بیان کرد: این جمله بسیار مهمی است که هیچ تحلیلگری در دنیا تصور نمی کرد یک زمانی آمریکایی ها آن هم عناصر حکومتی چنین جمله ای از زبانشان جاری شود و فشار حداکثری را شکست فحاش بدانند.

وی افزود: این مسئله نشانگر عمق بینشی بود که در ایران نسبت به تحریم ها وجود داشت و با این اعتقاد که سرانجام شکست خواهند خورد وارد این رویارویی شدیم و به خوبی مقابله کردیم.

قنادباشی تصریح کرد که ۲ موضوع مهم در این میان وجود دارد که باید حتما در مورد آن روشنگری انجام شود. یکی اینکه برخی می گویند این موضوعات به دلیل رقابت های حزبی درون آمریکا است اما همین آقایون به قلم خودشان بارها نوشتند که سیاست آمریکا در قبال ایران چه دموکرات ها و چه جمهوری خواهان تفاوتی ندارد و یکسان برخورد می کنند و زمانی که منافع ملی آمریکا مطرح باشد آن ها یکصدا هستند.

وی توضیح داد: موضوع دوم هم این است؛ زمانی که مقام معظم رهبری فرمودند نه مذاکره می کنیم و نه جنگ می شود در شرایطی بودیم که آن ها با فشار حداکثری جلو آمده بودند و می گفتند که مذاکره کنید یا جنگ می شود.

قنادباشی گفت: رهبر انقلاب با بینشی که می‌دانستند آن ها توان جنگ نظامی علیه ایران را ندارند و جنگ نخواهد شد فرمودند جنگ نمی‌شود و ما مذاکره نمی‌کنیم یعنی زمانی که شما بخواهید ما را مجبور به مذاکره کنید ما مذاکره نخواهیم کرد.

*اگر امروز با غرب مذاکره می‌کنیم به‌دلیل اذعان آن‌ها به شکست است

کارشناس مسائل بین‌الملل ادامه داد: هم اکنون که ما مذاکره می کنیم در شرایطی هستیم که خودشان می‌گویند ما اشتباه کردیم و این موضوع مهمی است.

خاطرم هست ما در واحد مرکزی خبر رفت و آمد داشتیم درست همان زمانی که امام (ره) پیامی را به گورپاچوف دادند و نامه ای نوشتند و یک کلیپی نا معلوم آمد از طرف آمریکایی که شما برای گورپاچوف نامه می نویسید چرا برای سران آمریکا نامه ارسال نمی کنید؟

وی اضافه‌کرد: جواب این را دوستان آن زمان آماده کردند و فرستادند که شوروی و گورپاچوف در حال عقب نشینی هستند و امام برایشان نامه نوشتند اما آمریکایی ها در حال تهاجم هستند و ما در این زمان پیامی برای آن ها نداریم.

قنادباشی تاکید می‌کند: آن زمانی هم که رهبر انقلاب فرمودند مذاکره با آمریکا سم است بخاطر این بود که آن زمان آمریکا در حال تهاجم بود اما امروز در حال عقب نشینی هستند و ما آماده مذاکره هستیم.

*آمریکا درشرایط عقب‌نشینی از سیاست فشار علیه ایران است

وی خاطرنشان کرد که این اظهارات جدید آمریکا یک نشانه روشنی برای اشخاص فنی و کارشناس است تا متوجه شوند که آمریکایی ها در شرایط عقب نشینی قرار گرفتند البته غرور و پرستیژ آن ها اجازه نمی دهد که عقب نشینی را به صورت روشن تری اعلام کنند اما همین موضوعات نشانه های روشنی برای این موضوع است.

قنادباشی معتقد است: فشارهای حداکثری برای آمریکا بسیار هزینه بر بوده است. چرا که این فشارها مصوبه سازمان ملل نیست و آمریکایی ها شخصا تصمیم گرفتند سیاست فشار حداکثری را علیه ایران اجرا کنند و از کشورها خواستند که با آن ها همراهی کنند و به همین جهت برای آن ها هزینه های زیادی داشته است.

تحلیلگر مسائل بین‌الملل ابراز کرد: امروز هم خودشان اعتراف می کنند که قادر نیستند هزینه های بالای سیاسی و اقتصادی فشار حداکثری را بپردازند و این یک پیام غیر مستقیمی است برای تمام کشورهایی که از آن ها خواسته بودند ایران را تحریم کنند.

او گفت: همچنین این پیامی برای صهیونیست ها است که انقدر فشار روی آمریکایی ها وارد نکنند تا این سیاست  را ادامه دهند چرا که منجر به شکست شده است.

قنادباشی در انتها تصریح می‌کند: این بدان معناست که ایران پیروزی بزرگی را در این مقابله کسب کرده است که قطعا در تاریخ ثبت خواهد شد. ولو اینکه هم اکنون برخی رسانه‌ها جوگیر تبلیغات غربی ها هستند و این موضوع را مطرح نمی‌کنند. این نشانه روشنی است که تحریم ها دیگر فرو ریخته و تاثیری ندارد.

ارسال نظر