|
شناسه خبر: 7

سفر چهار روزه قالیباف به خوزستان چه پیامی داشت

نماینده حصیرآباد

در حالی که کشور، مدت‌هاست از فاصله مردم و مسوولان رنج می‌برد، مجلس یازدهم سعی دارد با درمیدان بودن این شکاف میان مردم و مسوولان را پر کند که اهتمام به این امر مهم می‌تواند اعتماد مردم به نظام را در مناطق محروم و کم‌برخوردار بالا ببرد. همچنانکه رییس مجلس شورای اسلامی اولین سفر استانی خود را خوزستان انتخاب کرد؛ استانی محروم که با انواع مشکلات دست‌و‌پنجه نرم می‌کند.

خاطره ساختن گفته است «این روزها وقت خاطره ساختن است نه خاطره تعریف کردن» از همین رو کت و شلوار را از تن درآورده و پوتین پوشیده است تا در میدان عمل خاطره بسازد آن هم برای مردمی که خاطره جهاد و ایستادگی‌شان هنوز در تاریخ این کشور خودنمایی می‌کند.

پای درددل مردم به جای بازدیدهای تکراری او حتی برخلاف سفرهای روتین مسوولان، به کارخانه‌ها و پتروشیمی‌ها و پروژه‌های ملی که برای گرفتن عکس یادگاری می‌روند، نرفته است. او سعی کرده تمام وقت خود را صرف شنیدن دردهای مردم کند. خودش می‌گوید: «در حدود ۱۲‌ساعت حضور در ماهشهر و شهرک‌های اطراف، به کارخانه‌های پتروشیمی نرفتم تا از تمام وقت برای گفت‌وگو با مردم استفاده شود. پتروشیمی‌ها باید نیروهای بومی را استخدام کنند و به مسوولیت خود در قبال مردم توانمند و با انگیزه منطقه به‌طور واقعی و نه صوری عمل کنند.» همچنانکه آیت‌الله کعبی با اشاره به این اقدام قالیباف گفته است: « ابتکار عملی که آقای قالیباف داشتند که خیلی هم قابل توجه است این بود که به جای بازدید از صنایع بزرگ در دل مردم رفتند و سخنان مردم را شنیدند. مثلاً در ماهشهر به جای بازدید از پتروشیمی‌ها به حاشیه ماهشهر رفتند و صحبت مردم را شنیدند.» نماینده مردم خوزستان در خبرگان رهبری این را هم اضافه کرد که « سفر رییس مجلس یک سفر امیدبخش است که امیدواریم در مسأله ارتقا معیشت مردم استان خوزستان و حمایت از بنگاه‌های اشتغال زودبازده و روانسازی مدیریت استان خوزستان در بخش‌های مختلف و نظارت عالی و اصلاح رویکرد مدیریتی استان خوزستان به سمت حل مشکلات عمده مردم و احیای حقوق عامه و به‌ویژه اصلاح زیرساخت‌های توسعه استان خوزستان و بهبود کسب‌و‌کار در استان خوزستان و ایجاد امید در مردم تأثیر گذار باشد.» خلاصه این روزها همه‌جا صحبت از نظارت میدانی رییس مجلس از خوزستان است. حضوری میدانی که یادآور مدیریت جهادی در ایام دفاع مقدس و راه حاج قاسم سلیمانی است. حضور میان مردم و از نزدیک شنیدن صحبت‌های‌شان و لمس درد و مشکلات آن‌ها هرچند که باید ویژگی یک مسوول جمهوری اسلامی که همه افتخارش بر مردم‌سالاری دینی است باشد اما این روزها کلید گم شده میان کارگزاران نظام است. کارگزارانی که نظرسنجی از پشت شیشه‌های دودی را بر ارتباط مستقیم با مردم ترجیح می‌دهند. هرچند که حامیان دولت، با زیر سؤال بردن این سفر سعی دارند بر ضعف‌های دولت روحانی سرپوش بگذارند. به‌طور مثال روزنامه‌کارگزاران می‌نویسد: «قالیباف رییس مجلس است یا رییس‌جمهوری؟» اما آیا نظارت که کارویژه اصلی مجلس شورای اسلامی است بدون حضور در میدان میسر است؟ نظارت به معنای نشستن در مجلس و استماع گزارش کارشناسان و مسوولان نیست، یکی از راه‌های نظارت، حضور فیزیکی نمایندگان بر سر طرح‌ها و پروژه‌ها و مشاهده وضعیت مردم از نزدیک است.

سفر نمایندگان مجلس، دخالت در کار دولت نیست همچنانکه عباس گلرو، نماینده مردم سمنان در مجلس یازدهم در این زمینه گفته است: نمایندگان مجلس شورای اسلامی با سفر به استان‌های گوناکون بر عملکرد دولت در این استان‌ها نظارت و در این زمینه بهارستان‌نشین‌ها به وظایف خطیر خود عمل می‌کنند تا با برگزاری جلسات با وزرا و مدیران ارشد دولتی در تهران و انتقال مشکلات استان‌ها به آن‌ها به نوعی در حل مشکلات کشور گام موثری بردارند. گلرو گفت: سفر نمایندگان مجلس یازدهم به استان‌های مختلف کشور دخالت در کار دولت نیست بلکه نظارت بر عملکرد دولت در این استان‌هاست که به نظر بنده بسیار ضعیف بوده است.

نظارت‌های میدانی مجلس، مسوولان را وادار به کار می‌کند علیرضا سلیمی، نماینده مردم محلات نیز نظارت‌های میدانی مجلس را عاملی برای فعال‌تر کردن مسوولان دانست و گفت: نمایندگان مجلس، نماینده همه مردم هستند و تلاش‌ها و بازدیدهای آن‌ها نباید به حوزه انتخابیه خود محدود شود. از این رو بازدید اخیر رییس مجلس شورای اسلامی از خوزستان و برخی نمایندگان از سیستان‌و‌بلوچستان جز‌وظایف نمایندگی آن‌ها محسوب می‌شود. افرادی که به این بازدیدها اعتراض می‌کنند باید یک بار دیگر قانون اساسی را برای آشنایی کامل با وظایف نمایندگان مطالعه کنند. این نماینده مردم در مجلس با بیان اینکه یکی از اهداف مجلس یازدهم بازدید میدانی و نظارت بر اجرای درست قوانین بود، یادآور شد: هنگامی که مجموعه مجلس به کمک نمایندگان مختلف بیاید، مشکلات منطقه‌ای ناشی از کم‌کاری مسوولان را به منظور کاهش رنج مردم، بهتر و سریع‌تر می‌توان کاهش داد. آقای قالیباف در اولین سفر خود استان خوزستان را با وجود گرما و بیماری کرونا انتخاب کردند، این اقدام باید الگویی برای مسوولانی باشد که این دو عامل را بهانه‌ای برای کم‌کاری خودشان می‌کنند.

پشت درهای بسته برای مردم تصمیم نمی‌گیرند مجید نصیرائی، سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس هم گفته است: بدون تردید نمی‌توان در اتاق‌های در بسته نشست و برای مسائل مردم تصمیم گرفت. حضور میان مردم، مواجهه رو در رو با آن‌ها و همکلام شدن با اقشار مختلف جامعه در تصمیم‌گیری برای آینده کشور بسیار مؤثر است. مردم باید بدانند کسی هست که به فریاد آن‌ها برسد لذا نفس این رفت‌و‌آمدهای نظارتی باعث می‌شود سرمایه اجتماعی نظام یعنی همراهی مردم حفظ شود. اما آنچه که در سفر رییس مجلس به خوزستان قابل توجه است سفر چند روزه او به این استان کم برخوردار است، سفر قالیباف از سه‌شنبه عصر آغاز شد که تا جمعه و به مدت چهار روز ادامه داشت. رییس مجلس در این سفر از 14‌شهرستان استان خوزستان بازدید نزدیک داشتند و از هر شهرستان هم حداقل دو مشکل عمده استخراج شده که در جلسات مجلس با وزرای پیگیری خواهد شد. یکی از نقاط عطف سفر قالیباف به خوزستان، بازدید او از منطقه محروم و صعب‌العبور حصرآباد بود. به‌طوری که قالیباف درباره سفرش به این منطقه گفت: « امروز بنده نماینده حصیرآباد هستم. ما مدیون خوزستان هستیم. وقتی به اهواز آمدم پا روی زمین نگذاشتم تا به حصیرآباد بیایم. به حضرت آقا عرض کردم که ما به خط می‌زنیم و به اقصی نقاط کشور می‌رویم تا نظارت میدانی داشته باشیم. » قطعاً سفر متفاوت و جهادی رییس مجلس به خوزستان، آن هم در روزهایی که هر روز یک خبر تلخ از این استان به‌خاطر بی‌تدبیری و کم‌کاری مسوولانش به گوش می‌رسد می‌تواند امیدوار‌کننده باشد همچنانکه علی‌رغم مخالفت همگانی با حضور رییس مجلس در شادگان یکی از امنیتی‌ترین نقاط خوزستان اما این موضوع مانع آن نشد که قالیباف برای نظارت میدانی پای حرف مردم این منطقه ننشیند. او می‌داند که شنیدن درد مردم و تلاش برای حل آن مانع از تکرار غیزانیه ها خواهد شد. حال باید منتظر دستاوردها و نتایج این سفر باشیم تا تفاوت مدیریت تلفنی با مدیریت جهادی برای افکار عمومی ملموس شود.

قالیباف: تصمیمات این سفر در حوزه اجرایی و تقنینی اطلاع رسانی خواهد شد محمدباقر قالیباف در پایان این سفر با ارائه گزارشی از نظارت میدانی مجلس از خوزستان گفت: گاهی در نقد این سفر به من می‌گویند چرا در این سفر پروتکل‌ها را رعایت نکردی؟ نمی‌توان مشکلات را دید و حرف مردم را نشنید. ما تجربه دفاع مقدس را داریم اگر در صبح عملیات رزمنده، فرمانده‌ا‌ش را کنار خودش نمی‌دید احساس امنیت نمی‌کرد. در این ایام سخت کرونا وقتی به مردم قول دادیم با آنها باشیم باید در کنار آنها باشیم و با آنها زندگی کنیم. مردم را دو چیز رنج می‌داد؛ یکی مشکلات و دیگری تبعیض. می‌گویند چرا یک جا شهرک بعثت است و یک جا شهرک طالقانی. وی با بیان اینکه اولویت ما در مجلس نظارت است و در مرتبه بعد قانونگذاری است، افزود: نظارت ما از جنس نشستن در تهران نیست. به دنبال نظارت میدانی و سیستمی هستیم. نهاد مجلس، کمیسیون‌ها، هیأت رئیسه، رئیس و معاونین مجلس باید در خدمت تک تک نمایندگان باشد برای حل مشکل مردم.️ وی با تاکید براینکه به دنبال مچ‌گیری از مدیران نیستیم، گفت: هر مدیری که امین و قوی باشد به او شجاعت تصمیم‌گیری می‌دهیم. نظارت پسینی را قبول نداریم. باید در لحظه و هوشمند و سیستماتیک نظارت کنیم. مدیران قوی ما را یار و یاور خودشان بدانند. هدف اصلی پیگیری مشکلات مردم است نه چیز دیگری‌. رئیس مجلس تاکید کرد: آن چیزی را که نمی‌توانیم جبران کنیم، زمان است. پروژه ۳۰ سال و ۲۰ سال معطل مانده، هیچ جای دفاعی ندارد. ابدا معنا و مفهوم ندارد. بر این مسائل نظارت می‌کنیم. قالیباف سپس درباره نتایج این سفر گفت: در همین هفته در مجلس سایتی را بالا می‌آوریم و تصمیمات این سفر در حوزۀ اجرایی و تقنینی را شفاف اعلام خواهیم کرد. همه مردم با زمان بندی خواهند دید که چه کاری قرار است صورت گیرد.این حق همۀ مردم است. وظیفۀ ماست که پاسخگو باشیم، حق ما نیست.

ارسال نظر