|
شناسه خبر: 7147

گزارش «صبح‌نو» از راهپیمایی پرشکوه چهل‌وسومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را بخوانید

همچون روز نخست

جشن چهل‌وسومین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی با حضور پرشور مردم برگزار شد. همه مردم با افتخار پرچم سه‌رنگ ایران‌مان را در دست گرفتند و یک‌صدا استقلال و آزادی اسلامی‌شان را فریاد کشیدند.

مردم دوش‌به‌دوش هم خرسند روزی را پاس داشتند که حقانیت بر کفر و استکبار پیروز می‌شود. مردم بی‌اعتنا به همه مسائل اقتصادی و اختلاف‌نظرها آمدند تا وحدت‌شان را نشان دهند تا بگویند هیچ قدرت و تحریمی قادر به شکست این سد همبستگی نخواهد بود. مردم آمدند تا بگویند ایرانی مسلمان به رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در اوج عزتمندی تمام تحریم‌ها و بحران‌ها را شکست خواهد داد. مردم آمدند تا ثابت کنند تا آخرین نفس پای آرمان‌های انقلاب اسلامی ایستاده‌اند و بگویند لحظه‌ای رهبرشان را تنها نخواهند گذاشت. سوال اساسی اینجاست که این واکنش مردم در شرایط بحرانی از کجا نشأت می‌گیرد؟ بدون شک پاسخ این سوال و مسائل در این رابطه را باید از زبان مردم شنید.

صبح روز 22بهمن هوا نسبتا سرد است ولی شور خاصی در میان جمعیتی که از خیابان انقلاب به‌سمت آزادی حرکت می‌کنند مشاهده می‌شود. گروهی با خودروی شخصی یا موتورسیکلت و عده‌ای با پای پیاده حرکت می‌کنند. راهپیمایان از مسیرهای دوازده‌گانه به شکل تفکیکی با خودرو و موتورسیکلت، به‌سوی میدان آزادی حرکت می‌کردند. حضور خانواده معظم شهدا، پدران، مادران، همسران و فرزندان شهیدان، همراه با تصاویر شهیدان، زینت‌بخش حرکت خودرویی و خانوادگی بود. حضور نمایندگانی از اقوام ایرانی با لباس‌های محلی سوار بر موتور در مراسم ۲۲بهمن در تهران نیز از جلوه‌های ویژه مراسم امسال بود. در مسیر راهپیمایی جوانان علاقه‌مند به عکاسی حضور گسترده مردمی را ثبت می‌کردند.جوانی که پرچم ایران را بر شانه انداخته است درباره دلیل حضورش در راهپیمایی به خبرنگار «صبح‌نو» می‌گوید: «17سالم است. من ایران را دوست دارم. برای کنکور می‌خوانم شرایط زندگی‌مان نه آن‌قدر خوب است و نه آن‌قدر بد. خانواده‌ام باآبرو زندگی می‌کنند؛ البته مشکلات خاص خودم را دارم ولی انقلاب اسلامی دستاورد یک عده جوان است که جان‌شان را پای این راه گذاشتند. این برای من مهم است. کشور در شرایط سختی قرار دارد و حضور تک‌تک ما در این راهپیمایی یک پیام به دشمن است و آن پیام این است که ما هم هستیم.» مرد میانسالی که خودش را «ستار باقری» معرفی می‌کند و می‌گوید: «پدر یک خانواده هستم و در یک شرکت خصوصی کار می‌کنم. حقوقم ماهانه‌ام 6میلیون تومان است. با این حقوق زندگی‌ام درست‌ودرمان نمی‌چرخد ولی مشکلات کشور زیاد است. کشور هنوز در جنگ است و استکبار می‌خواهد نفس ما را بگیرد ولی ما ایرانیان همیشه در شرایط سخت کنار هم هستیم و باید باشیم. چون دشمن منتظر اختلاف میان ماست.»

مدیون شهدا هستیم
 تعداد محدودی غرفه فرهنگی و نیز بهداشتی در طول مسیرهای منتهی به میدان آزادی تعبیه ‌شده که به ارائه خدمات می‌پرداختند. اجرای سرود جمعی دانش‌آموزان در دور میدان انقلاب نیز از جلوه‌های دیگر در آغازین ساعات راهپیمایی دیروز بود. نصب یک تلویزیون بزرگ قدیمی در میدان انقلاب و انتشار فیلم‌های مربوط به روزهای اول پیروزی انقلاب اسلامی بخشی از برنامه‌های در نظر گرفته شده برای راهپیمایان بود که ازقضا موردتوجه جوان‌ترها قرار گرفت. عملیات فرود ازسوی چتربازان نیروهای مسلح و انجام عملیات نمایش هوایی بر فراز میدان آزادی نیز ازجمله برنامه‌های بزرگداشت پیروزی انقلاب اسلامی بود. برخی از راهپیمایان که با پای پیاده به میدان آمده‌اند بنر «مرگ بر آمریکا» در دست داشتند. برخی دیگر از راهپیمایان نیز عکس رهبری و سردار سلیمانی را روی خودروی خود چسبانده بودند.
 «رضا کیانی» درحالی‌که عکس سردار سلیمانی را در دست و بالای سر گرفته است در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو» می‌گوید: «ما مدیون شهدا هستیم. فردا روزی باید پاسخگوی آنان باشیم. سردار سلیمانی و شهیدان مدافع حرم و دفاع مقدس حاضر و ناظر هستند. مسائل خانوادگی ایرانیان هرآنچه هست مربوط به ماست. هر مساله درباره کمبودها و گرانی‌ها وجود دارد به خودمان مربوط است و حلش می‌کنیم ولی دشمن باید بداند که ما تا آخرین نفس پشتیبان مسوولان و به‌خصوص رهبرمان هستیم.»
 
گوش‌به‌فرمان رهبری دهیم
 دیروز خانواده‌های زیادی به همراه فرزندان‌شان در جشن چهل‌وسوم پیروزی انقلاب اسلامی شرکت کردند. در مسیر راهپیمایی غرفه‌ای به معرفی جنبش انصارالله یمن و تاریخ مبارزات مردم این کشور به شرکت‌کنندگان در راهپیمایی می‌پرداخت. پایگاه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با اجرای برنامه و مسابقه بین کودکان و نوجوانان حاضر در راهپیمایی ۲۲بهمن در میدان فردوسی پذیرای راهپیمایان بود. دست‌نوشته‌های مردم روی مقوا در حاشیه راهپیمایی ۲۲بهمن میدان انقلاب نیز از دیگر ویژگی‌های این مراسم بود. بالگردهای نیروی هوایی نیز راهپیمایان را گلباران کرد. راهپیمایان شعار «الله‌اکبر، الله‌اکبر»، «الله‌اکبر، خامنه‌ای رهبر»، «مرگ بر آمریکا، مرگ بر اسرائیل»، «مرگ بر منافق» سر می‌دادند. برخی در راهپیمایی 22بهمن و سالروز پیروزی انقلاب اسلامی پلاکاردهایی با عنوان مرگ بر اسرائیل، مرگ بر آمریکا در دست داشتند. پیرمردی که عصازنان در میان جمعیت بود به خبرنگار «صبح‌نو» می‌گوید: «من همان شکوه سال‌های ابتدای انقلاب اسلامی را اکنون مشاهده می‌کنم. آن زمان شاه ظلم را بر ما تمام کرده بود. الان کشور بسیار پیشرفت کرده است و البته مشکلات زیادی وجود دارد ولی باید با همبستگی حلش کنیم. این مشکلات کار دشمن است. تحریم ظالمانه را برای‌مان ایجاد کرده و انواع تهدیدها را برای‌مان به وجود آورده است. چطور یک کشور می‌تواند بدون ارتباط با کشورهای دیگر توسعه پیدا کند؟ باید آگاه باشیم و گوش‌به‌فرمان رهبری عمل کنیم. مسوولان اگر به حرف‌های رهبری معظم انقلاب عمل کنند مسیر درستی را پیش خواهیم رفت. در غیر این صورت کارمان مرتب گره می‌خورد.» حضور گسترده مردم از اقشار مختلف در مراسم راهپیمایی 22بهمن که دیروز انجام شد یک‌بار دیگر نشان داد که مردم همچنان پای انقلاب ایستاده‌اند و حاضرند برای حفظ آن هر فداکاری را انجام دهند حتی اگر این فداکاری در جنگ اقتصادی باشد که دشمن برای‌شان رقم زده است.

 

ارسال نظر