|
شناسه خبر: 7390

بازخوانی دو گزارش از «کیهان» و «وطن امروز»:

نامه‌ هشدار آمیز نمایندگان به دولت

روز گذشته بیش از 250 نماینده مجلس در نامه‌ای نسبت به اخذ تضمین از آمریکا در مذاکرات نامه‌ای هشدارآمیز دادند که امروز دو روزنامه «کیهان» و «وطن امروز» بر این موضوع گزارش رفته‌اند.

 مجلس دوازدهم در مقابل دولت چندان بروز و ظهور جدی و مخالفت و رفتار قابل توجهی نداشته است زیرا همراستا بودن این دو نهاد که اصولگرایان بر آن تاکید ویژه داشتند و این شرایط را عامل پیشبرد سیاست ها تحلیل می کردند باعث شده نهاد قانون گذار در پله های پایین تری از اهمیت قرار بگیرد و گاها جهت ابراز وجود سیاسی شاهد برخی کنش ها آن هم در چارچوب سیاست های دولت از آن هستیم

روزنامه «وطن امروز» در شماره امروز خود در گزارشی به عنوان مجلس در مقابل کنگره نوشته است:

بیش از 250 نماینده مجلس شورای اسلامی تأکید کردند دولت سیزدهم در مذاکرات وین هیچگاه از خطوط قرمز جمهوری اسلامی ایران و منافع ملی کوتاه نیاید و با اقتدار همچون گذشته به مذاکرات ادامه دهد.

به گزارش «وطن‌امروز»، متن نامه نمایندگان مجلس خطاب به رئیس‌جمهور به این شرح است: مذاکرات ایران درباره رفع تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران به نقطه حساسی رسیده است. ما نمایندگان مردم عزیز و سربلند ایران، ضمن تشکر نسبت به دیپلماسی فعال و عزتمندانه حضرتعالی و تیم مذاکرات، ضمن همکاری‌های لازم، توجه شما و مسؤولان مذاکرات را به نکات زیر جلب می‌کنیم:

1- دولت ظالم و تروریست آمریکا و نیز دنباله‌روان ضعیف و ذلیل آمریکا یعنی ۳ کشور اروپایی در طول 8 سال گذشته نشان داده‌اند به هیچ تعهدی پایبند نبوده و از هر وسیله ممکن جهت ضربه وارد کردن به منافع ملت ایران، استفاده و حتی برخلاف تمام قوانین دنیا، دارو را نیز علیه ملت ایران تحریم کرده‌اند. بر این اساس، باید از تجربه سابق درس عبرت بگیریم و با خط قرمز قراردادن منافع ملت ایران، بدون اخذ تضامین لازم، متعهد به هیچ توافقی با بدعهدان نشویم. 

روزنامه«کیهان»نیز در شماره امروز خود در گزارشی مشابه نوشته است:

تجربه تلخ و عبرت آموز توافق هسته‌ای ایران با 1+5 موسوم به برجام که با بدعهدی طرف غربی همراه بود، سبب شده تا این روزها که مذاکرات به نقاط حساسی رسیده، این مسئله مورد توجه و تأکید نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار گیرد. 

در آن ایام رهبرمعظم انقلاب، مجلس وقت و شورای عالی امنیت ملی شروط 28گانه‌ای را به تیم مذاکره‌کننده قبل ابلاغ کردند اما متأسفانه تیم مذاکره‌کننده در دولت قبل نتوانست آنها را به کار بندد و همین موضوع زمینه‌ای را پدید آورد تا دولت‌های غربی به آسانی بتوانند مسیر بدعهدی را بپیمایند و آمریکا نیز بتواند به کلی زیرمیز بزند.

به همین خاطر و به دلیل تجربه قبلی کشورمان، در جلسه علنی دیروز بیانیه بیش از ۲۵۰ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی درخصوص مذاکرات وین خطاب به دولت قرائت شد.

در ابتدای متن این بیانیه آمده است: «مذاکرات ایران در مورد رفع تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران به نقطه حساسی رسیده است، ما نمایندگان مردم عزیز و سربلند ایران، ضمن تشکر نسبت به دیپلماسی فعال و عزتمندانه حضرتعالی و تیم مذاکرات، ضمن همکاری‌های لازم، توجه شما و مسئولان مذاکرات را به نکات زیر جلب می‌کنیم...»

در ادامه این بیانه و در قالب 6 بند نمایندگان مجلس تأکید کرده‌اند: «۱- دولت ظالم و ‌تروریست آمریکا و نیز دنباله روان ضعیف و ذلیل آمریکا یعنی سه کشور اروپایی در طول ۸ ساله گذشته نشان داده‌اند که به هیچ تعهدی پایبند نبوده و از هر وسیله ممکن جهت ضربه وارد کردن به منافع ملت ایران، استفاده و حتی برخلاف تمام قوانین دنیا، دارو را نیز علیه ملت ایران تحریم کرده‌اند، بر این اساس، باید از تجربه سابق درس عبرت بگیریم و با خط قرمز قراردادن منافع ملت ایران، بدون اخذ تضامین لازم، متعهد به هیچ توافقی با بدعهدان نگردیم.

٢- دولت ‌تروریست آمریکا و سایر کشورهای عهدشکن غربی باید تضمین دهند که از برجام خارج نمی‌شوند.

٣- رژیم آمریکا و سایر کشورهای طرف برجام باید تعهد دهند که از مکانیسم ماشه استفاده نخواهند کرد.

۴- رژیم آمریکا و سه کشور اروپایی باید به ملت ایران تعهد دهند که تحریم‌ها علیه ملت ایران به بهانه‌های واهی هسته‌ای، ‌تروریسم، موشکی و حقوق بشر را لغو می‌کنند، از جمله باید تحریم‌های آیسا، کاتسا و یوترن لغو شود.

۵- در مقام اجرا نیز ابتدا باید آمریکا و سایر اطراف بدعهد برجام به تعهد خود در لغو تحریم‌ها عمل کنند و بعد از راستی‌آزمایی، ایران به سراغ انجام تعهدات خود رفته و آن را انجام دهد.

۶- مطابق ماده ۷ قانون اقدام راهبردی مجلس شورای اسلامی، دولت جمهوری اسلامی موظف است انجام تعهدات از سوی طرف غربی در لغو تحریم‌ها به‌ویژه تحریم‌های نفتی و بانکی و برگشت پول صادرات ایران به‌صورت بانکی و بدون هیچ مشکلی را به مجلس گزارش کند و در صورت تایید و تصویب مجلس، می‌تواند نسبت به گام‌های کاهشی در زمینه هسته‌ای اقدام نماید.»

خبرسراسری

 

ارسال نظر