|
شناسه خبر: 7468

حسن هانی‌زاده، کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با《صبح نو آنلاین》:

لغو 700 مورد تحریمی در مذاکرت وین مورد موافقت قرار گرفته است

هانی زاده گفت: اکنون حدود 700 مورد تحریمی در مذاکرت هسته‌ای وین مورد موافقت قرار گرفته است که در یک فرآیند زمانی کوتاه لغو خواهد شد و در این مدت راستی آزمایی توسط ایران و کشورهای 4+1 شکل خواهد گرفت.

حسن هانی‌زاده، کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با《صبح نو آنلاین》در مورد مذاکرات هسته‌ای بیان کرد: مذاکرات ایران و 4+1 در وین به یک نقطه خروجی قابل قبولی رسیده است و به زودی نتایج این مذاکرات فشرده و نفس گیر طی یک توافق نامه جدید در وین اعلام خواهد شد.

وی افزود: به نظر میرسد در این مذاکرات پیشرفت های خوبی حاصل شده است و ایران به بخشی از مطالبات مشروع خودش رسیده است.

هانی زاده بیان کرد: در این مذاکرات 4 سند مهم مالی، اقتصادی، فنی و حقوقی ارائه شده است که این سندها مورد پذیرش 3 کشور تروئیکای اروپایی یعنی انگلیس، فرانسه و آلمان قرار گرفته است.

وی تاکید می‌کند: یکسری مشکلات فنی در موضوع غنی سازی اورانیوم و ذخیره سازی اورانیوم غنی شده، مسائل نیروگاه هسته ای کرج وجود داشت که همه این ها مواردی بوده که بحث های فراوانی پیرامون شان صورت گرفته است و به دلیل اینکه یکسری پیچیدگی های فنی وجود داشت، مذاکرات فشرده ای صورت گرفت و هم اکنون نتایج خوبی حاصل شده است و به زودی این نتایج عملیاتی خواهد شد.

هانی‌زاده تصریح می‌کند: بخشی از تحریم ها را ایران به طرف های اروپایی ارائه کرده است که بایستی لغو شوند که بخش مهمی از آن ها قرار است به زودی لغو شوند.  طی هفته آینده ایران و کشورهای 4+1 به یک توافق کلی دست خواهند یافت که بخشی از تحریم ها به موجب این توافق لغو خواهد شد.

کارشناس مسائل بین الملل ادامه داد: ایران خواستار یکسری تضمین هایی در خصوص توافق شده است که مقاومت هایی از طرف آمریکا و اروپایی ها بر سر آن صورت گرفت.

وی افزود: اما یکسری سازوکار حقوقی در سند حقوقی پیش بینی شده است که قرار است مثل سابق یعنی سال 2018 که دونالد ترامپ از برجام خارج شد و 1700 مورد تحریمی علیه ایران اعمال کرد در توافق نامه جدید تضمین هایی برای این قبیل اقدامات دیده شود. البته این تضمین ها هم کوتاه مدت خواهد بود اما به هرحال توافق نامه جدید بهتر از توافق نامه قبلی خواهد بود.

هانی زاده در انتها بیان کرد: اکنون حدود 700 مورد تحریمی موافقت شده است که در یک فرآیند زمانی کوتاه لغو خواهد شد و در این مدت راستی آزمایی توسط ایران و کشورهای 4+1 شکل خواهد گرفت.

میثم استارمی

ارسال نظر