|
شناسه خبر: 7497

تاثیر حمله روسیه به اوکراین بر روند مذاکرات وین از زبان ند پرایس

سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا گفت: علی رغم حمله روسیه به اوکراین به تعامل با مسکو درخصوص برجام ادامه می‌دهیم.

 ند پرایس سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا در نشست خبری هفتگی خود در  پاسخ به این سوال که باتوجه به حمله نظامی روسیه به اوکراین آیا موضوعی همچون برجام وجود دارد که واشنگتن گفت وگو با مسکو درباره آن را متوقف کرده باشد؟ گفت: ما مسئله ای را که به نفع امنیت ملی مان باشد دنبال می کنیم. بعضی از مواردی که ذکر کردید برای منافع امنیت ملی ما ضروری است. اینکه روسیه به اوکراین حمله کرده است سبب نمی شود ما دست از پیگیری امنیت ملی و محافظت از امنیت شهروندان آمریکایی برداریم.

بنابر گزارش وب سایت وزارت امورخارجه آمریکا، پرایس ادامه داد: با این حال، حمله بی دلیل روسیه به اوکراین روابط دوجانبه ما (با روسیه) را تغییر داده است.

وی همچنین در بخش دیگری از این نشست خبری با تکیه بر ادعاهای بی اساس و ساختگی مقامات آمریکایی درباره ماهیت برنامه هسته ای کشورمان گفت: کنترل و جلوگیری از گسترش تسلیحات هسته ای نیز موضوعی است که در راستای منافع امنیت ملی ماست. اگر می خواهید برجام را یک توافق کنترل تسلیحات بدانید، یا این حقیقت که آمریکا و روسیه بزرگترین زرادخانه های هسته ای روی زمین را دارند، باید بگویم که همچنان به نفع امنیت ملی ماست که مواد هسته ای، کلاهک های هسته ای و ذخیره های هسته ای تحت کنترل باشند.

در حالی که مقامات کشورمان بارها تاکید کرده اند که هدف از برنامه‌ هسته‌ای ایران صلح‌آمیز است و سلاح هسته‌یی در دکترین دفاعی ایران هیچ جایگاهی ندارد، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا مدعی شد: همچنین ، این در راستای منافع امنیت ملی مان است که هرگز به ایران اجازه دستیابی به سلاح هسته ای را ندهیم. حمله روسیه به اوکراین نباید چراغ سبزی به ایران برای تولید سلاح هسته ای یا حرکت به سمت مسیری برای دستیابی سریع به این تسلیحات باشد. جلوگیری از دستیابی ایران به ظرفیت ساخت سلاح هسته ای کماکان به نفع امنیت ملی ماست.

 

 

ارسال نظر