|
شناسه خبر: 7520

رحمان قهرمانپور، کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با《صبح نو آنلاین》:

هر توافقی در وین صورت بگیرد، توافقی شکننده است

قهرمانپور می‌گوید: هر نوع توافقی که صورت بگیرد موقت خواهد بود و نمی توانیم ادامه حیات آن را برای طولانی مدت در نظر بگیریم.

رحمان قهرمانپور، کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با《صبح نو آنلاین》روند مذاکرات هسته‌ای وین و احتمال حصول توافق حداقلی یا موقت بین ایران و ۴+۱ را تحلیل می‌کند: این روزها مباحث بسیاری در مورد مذاکرات شنیده می‌شود، بحث موقتی یا حداقلی نیز مطرح است. منظور از موقتی بودن توافق در وین بدین معنی نیست که زمان برای آن در نظر گرفتند که مثلا یکسال و دو سال باشد.

وی افزود: اما منظور این هم نیست که این توافق برای ۱۰ سال یا دوران بعد از بایدن ضمانت اجرایی داشته باشد، من اسم این توافق را شکننده می گذارم.

*هر توافقی در وین صورت بگیرد، توافقی شکننده است

قهرمانپور تاکید کرد: این توافق احتمالی از ابتدا هم شکننده بوده است. یعنی از سال 2015 که این قرارداد منعقد شد، شکننده بود و امروز هم شکننده خواهد بود. به این خاطر که توافق تابع تحولات ایران و آمریکا به خصوص در آمریکا بوده و خواهد بود.

این کارشناس گفت: بنابراین هر نوع توافقی که صورت بگیرد موقت خواهد بود و نمی توانیم ادامه حیات آن را برای طولانی مدت در نظر بگیریم. واقعیت این است که بعد از خروج ترامپ از برجام، تحریم هایی علیه ایران اعمال شد که خارج از چارچوب برجام بود.

وی معتقد است که از طرف دیگر نیز ایران در مقابل اقدامات آمریکا مجموعه ای از پیشرفت های هسته ای را انجام داد. پس احیای برجام با آن مواردی که در گذشته بوده با تغییرات فعلی صورت گرفته، ممکن نیست.

قهرمانپور با بیان اینکه قاعدتا ایران نمی خواهد تمام دستاوردهای هسته ای خود را نادیده بگیرد، ادامه داد: از آن طرف هم آمریکا نمی خواهد تمام تحریم هایی که اعمال کرده است را لغو کند. لذا در چنین شرایطی یک توافق حداقلی صورت خواهد پذیرفت.

کارشناس مسائل بین‌الملل در انتها خاطرنشان کرد: با تمام این اوصاف باید ببینیم که آیا مذاکرات در مورد سایر موضوعات ادامه خواهد داشت یا خیر. هم اکنون در این مورد اتفاق نظر وجود ندارد و باید ببینیم بعد از توافق هسته ای گام بعدی طرفین چه خواهد بود.

ارسال نظر