|
شناسه خبر: 7631

خط و نشان ایران و آمریکا برای یکدیگر در مذاکرات وین

«سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بامداد سه‌شنبه تاکید کرد که تهران برای توافق در مذاکرات وین، تا همیشه صبر نمی‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر لزوم تکرار نشدن خروج آمریکا از برجام، گفت ثابت‌شده [نقشه‌های دوم] آمریکا توخالی است.

خطیب‌زاده در صفحه توئیتر خود نوشت: «آمریکا از برجام خارج شده است. ما باید مطمئن شویم که این اتفاق تکرار نمی‌شود».

وی سپس با کنایه به اظهارات غربی‌ها مبنی بر داشتن نقشه دوم در صورت حاصل نشدن توافق در وین، گفت: «هر کسی نقشه دوم خود را دارد، اما ثابت‌شده [نقشه‌های دوم] آمریکا توخالی است. لفاظی‌ها و بلوف‌زنی‌ها جواب نداده و نخواهد داد. تصمیمات جواب می‌دهند».

این دیپلمات ایرانی همچنین افزود: «توافق در دسترس است، اگر کاخ سفید تصمیم بگیرد. ایران [به توافق] تمایل دارد، اما برای همیشه صبر نمی‌کند».

تهدید عجیب ایران توسط آمریکا؛ کنار می‌رویم | واکنش تند تهران؛ تا همیشه صبر نمی‌کنیم

 

 

پرایس: ادامه مذاکرات برجام در گرو حسن نیت ایران خواهد بود

ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا پیش از این توییت خطیب زاده در ادامه سخنان غیر سازنده خود گفته بود: واشنگتن آماده است در صورت حسن نیت ایران به مذاکرات برجام ادامه دهد و درغیر این صورت جایگزین های دیگر را دنبال خواهد کرد.

پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در نشست مطبوعاتی روزانه خود در خصوص مذاکرات غیرمستقیم آمریکا با ایران در وین به خبرنگاران گفت: «ما آماده‌ایم در صورتی که ایران در مقابل پیشرفت مذاکرات ناسازگاری  بروز دهد، کنار برویم.»

وی در ادامه ادعاهای بی اساس خود افزود: آمریکا و متحدانش در صورتی که ایران «مایل به مشارکت با حسن نیت نباشد» «جایگزین‌هایی» را دنبال خواهند کرد.

وی اشاره ای به جزییات این جایگزین های احتمالی نکرد.

طی روزهای اخیر،  آمریکایی ها مدام در حال صدور ضرب العجل های ساختگی بوده و اکنون پا را فراتر گذاشته و رسماً تهدید می کنند که می خواهند از مذاکرات خارج شوند.

حصول توافق در مذاکرات، نیازمند تصمیم‌های سیاسی طرف غربی است.

دور هشتم مذاکرات وین به منظور رفع تحریم‌های آمریکا علیه ایران از روز سه‌شنبه ۱۹ بهمن ماه و بعد از تنفسی ۱۱ روزه برای مشورت هیأت‌ها با پایتخت‌هایشان با حضور هیأت‌های ایران و گروه ۱+۴ (آلمان، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) در پایتخت اتریش از سر گرفته شد و از آن زمان تاکنون در سطوح و فرمت‌های مختلف در حال برگزاری است.

پیش از این، «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در مذاکرات رفع تحریم‌های ایران دوشنبه شب در توییتی ضمن اشاره به پیشرفت‌های حاصل‌شده در این گفت‌وگوها گفت تا زمانی که بر سر همه چیز توافق حاصل نشود بر سر هیچ چیز توافق نشده است.

 

ارسال نظر