|
شناسه خبر: 7878

وقفه در مذاکرات هسته‌ای

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از توقف در مذاکرات وین به دلیل عوامل خارجی خبر داد.

جوزپ بورل در توئیتر نوشت: توقف در مذاکرات وین به دلیل عوامل خارجی لازم است. متن نهایی اساسا آماده و روی میز است. به‌عنوان هماهنگ‌کننده، من به همراه تیمم به ارتباط با همه اعضای برجام و ایالات متحده برای غلبه بر وضعیت فعلی و انعقاد توافق ادامه خواهم داد.

توقف مذاکرات

 

احتمالا منظور جوزب بورل از  تاثیر عوامل خارجی بر وقفه در مذاکرات هسته ای مربوط به خواسته های اخیر روسیه در ارتباط با جنگ اوکراین باشد. مسکو خواستار این است که تحریم هایی که به خاطر ماجرای اوکراین بر روسیه تحمیل شده تاثیری بر رفع تحریم های ایران نداشته باشد تا روس ها بتواند روابط تجاری که با ایران می توانستند با احیای برجام داشته باشند امکان آن برای روسیه باشد. همین درخواست روسیه موجب شده است طرف های غربی با این موضوع هنوز موافقت نکنند. ایران و طرف های برجام به این جمع بندی رسیده اند که مذاکرات را متوقف کنند. 

به نظر می رسد وقفه در مذاکرات به نفع ایران خواهد شد به این دلیل که بالا رفتن قیمت نفت، فروش نفت برای ایران را آسان تر کند  همچنین ورود ارز به داخل  کشور نیز تسهیل خواهد شد از سوی دیگر بعید است اوکراین در فاز نظامی بتواند روسیه را متوقف کند. این عوامل باعث خواهد شد ایران در دور بعدی مذاکرات دست بالا را داشته باشد.

این در حالی است که سخنگوی وزارت خارجه در واکنش به توئیت مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نوشت : وقفه در گفتگوهای وین می‌تواند یک حرکت برای حل هر مشکل باقی مانده و یک بازگشت نهایی باشد. نتیجه‌گیری موفقیت آمیز گفتگوها تمرکز اصلی همه خواهد بود. هیچ عامل خارجی بر اراده مشترک ما برای پیشبرد توافق جمعی تأثیر نمی‌گذارد.

به گزارش ایرنا علی باقری مذاکره کننده ارشد ایران در وین و مهدی صفری  معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه کشورمان دقایقی پیش هتل محل اقامت را به سمت فرودگاه وین ترک و راهی تهران شدند.

از سوی دیگر منبع نزدیک به تیم مذاکرات ایران به ایرنا خبر داد: عدم تصمیم‌گیری و درخواست‌های جدید امریکا روند جمعبندی مذاکرات را با چالش روبرو کرد

این منبع آگاه تصریح کرد وقفه اعلام‌شده در مذاکرات به پیشنهاد هماهنگ کننده برجام انجام میشود. طرفها در نظر دارند بعد از این وقفه، روند را ادامه دهند.وپیش از شروع این دور از مذاکرات و بعد از بازگشت باقری به تهران، هیأت مذاکره‌کننده ایران مواضع و دیدگاه‌های خود در مورد آخرین جزئیات متن را به طرف مقابل اعلام کرده و در صورتی که از سوی طرف مقابل تصمیم‌ های مقتضی اتخاذ شود، توافق در دسترس است.

وی تاکید کرد ایران جمع بندی نهایی خود را پیرامون مذاکرات انجام و آنرا به طرف مقابل ارائه داده است و انجام توافق در گرو تصمیم طرف های مقابل و به ویژه آمریکا است. در این بین برخی مسائل مانند موضوعات فی ما بین روسیه و آمریکا نیز وجود دارد که البته به مساله مذاکرات ایران با کشورهای 4+1 در وین بی ارتباط خواهد بود. و مساله‌ایست که لازم است دو کشور امریکا و روسیه انرا میان خود حل کنند.

آخرین خبر

 

ارسال نظر