|
شناسه خبر: 8130

صبح نو آنلاین در گفتگو با امان الله حسین پور عملکرد مجلس در سال ۱۴۰۰ را ارزیابی کرد

اقدامات مجلس، مثبت و قابل تحسین است

حسین‌پور می‌گوید: اگر بخواهیم عملکرد مجلس را ارزیابی کنیم کفه ترازوی اقدامات خوب، سنگین‌تر است اما سر و صداهای اخیر که برای برخی از طرح‌ها شنیده شد تا حدودی باعث شد که عملکرد خوب مجلس در حوزه های رای اعتماد به دولت، مسکن، قوانین سهولت کسب و کار، رتبه بندی فرهنگیان و ... تا حدودی به حاشیه برود.

امان‌الله حسین‌پور، نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با《صبح نو آنلاین》به نقاط قوت و ضعف مجلس در سالی که گذشت اشاره کرد و گفت:  مجلس در سال 1400 علیرغم تمام حواشی که برخی جریانات و رسانه ها ایجاد کردند، اقدامات مهمی را انجام داد.

*برخی طرح‌هایی که نیاز به کارشناسی بیشتر داشتند، باعث تخریب عملکرد مجلس شدند

وی افزود: در این اواخر به دلیل مطرح شدن یکی دو طرح که نیاز به کارشناسی و پختگی بیشتر داشتند و مخالفان با علم کردن این طرح ها در فضای عمومی کشور مجلس را تخریب کردند، بسیاری از اقدامات خوب مجلس در سال 1400 مغفول ماند.

حسین‌پور تصریح می‌کند که اگر بخواهیم فارغ از نگاه های سیاسی و جناح ها مسائل را بسنجیم متوجه می شویم که مجلس در سال 1400 کارهای بسیار ارزنده ای را انجام داد.

نماینده مردم اسفراین در مجلس به اقدامات مثبت این قوه اشاره کرد و گفت: یکی از مهم ترین اقدامات مجلس در سالی که گذشت انتقال دولت بود. معمولا انتقال دولت ها کار بسیار حساسی است چرا که به هرحال کابینه باید معرفی شود و در زمان کوتاهی سنجیده شود و پختگی لازم صورت گیرد. در این مجلس مراحل برای روی کار آمدن کابینه دولت سیزدهم به سرعت انجام شد.

*انتقال دولت، رتبه‌بندی معلمان، افزایس ساخت مسکن ازجمله تصمیمات خوب مجلس

وی ادامه داد: این مسئله بزرگترین کمک در این مقطع حساس بود. زیرا احساس می‌شد که این انتقال باید به سرعت صورت بگیرد. چرا که در اواخر کار دولت قبلی شاهد برخی نابسامانی هایی بودیم که باید سریع‌تر برطرف می‌شد.

حسین‌پور خاطرنشان کرد: موضوع بعدی بحث رتبه بندی معلمان بود که تصویب شد و اقدام شاخص و مهمی در راستای بهبود وضعیت آموزش کشور بود. همچنین قوانینی که در خصوص مسکن یا سهولت کسب و کار وضع شد نیز در حوزه اقتصادی بسیار اثرگذار بودند که بی شک جزء اقدامات ارزنده مجلس در سال 1400 به شمار می‌روند.

او عنوان کرد که نتایج این قوانین را به‌تدریج در کشور دیده‌ایم و خواهیم دید. البته زمانی که یک قانون تصویب می شود اثر آن به صورت فوری بر زندگی مردم احساس نمی شود، اما با گذشت زمان و اجرایی شدن آن قطعا آثار خودشان را نشان می‌دهند.

این نماینده مجلس گفت: به هرحال یکی دو طرح در مجلس جنجال‌هایی را برای این قوه به دنبال داشت. مثل همین طرح صیانت که ماده 85 شد و به کمیسیون ویژه رفت. البته بنده از مخالفان 85 شدن این طرح بودم و معتقد بودم برای چنین طرحی باید در صحن علنی مجلس تصمیم گیری می‌شد.

حسین‌پور در ادامه با بیان اینکه برای بررسی طرح صیانت باید مردم کاملا همراه شوند و بتوانند رصد کنند که چه اتفاقی می افتد و نظر نمایندگان را بشنوند، تصریح کرد که این مسئله خودش باعث مشورت دادن گروه های مختلف و نخبگان جامعه در حوزه های مختلف در حین بررسی یک طرح می‌شود و می‌توان کمک شایانی به نمایندگان برای کارشناسی بیشتر یک طرح باشد.

نماینده مردم اسفراین در مجلس افزود: در نهایت به دلیل برخی ناپختگی‌ها  این طرح در مسیر اصلی خودش جلو نرفت و منحرف شد و قرار شد در سال بعد برایش تصمیم گیری و تعیین تکلیف شود و به صحن مجلس بیاید.

*موافق اجرا و تصویب قانون شفافیت هستم و مجلس باید آغازگر شفافیت باشد

او همچنین به بی‌نتیجه ماندن طرح شفافیات اشاره کرد و گفت: من از موافقان تصویب و اجرای شفافیت هستم. شفافیت طرح خوبی است و مجلس هم باید این طرح را از خودش آغاز کند. اگر قانون شفافیت تصویب شود شاید بتوان گفت که پایه و اصول مهم سلامت اقتصادی کشور محکم‌تر خواهد شد. عاقبت شفافیت سلامت اقتصادی و جلوگیری از رانت ها و فسادها است.

حسین‌پور یادآور شد که البته باید روی این طرح شفافیت نیز کار کارشناسی دقیقی صورت گیرد و آن چیزی که به نفع کشور و مردم است وضع شود. اما سر و صداهای اخیر تا حدودی باعث شد که عملکرد خوب مجلس در حوزه رای اعتماد به دولت، در حوزه مسکن، قوانین سهولت کسب و کار، رتبه بندی فرهنگیان و ... تا حدودی به حاشیه برود.

وی در انتها خاطرنشان کرد: آن چیزی که در مجموع می‌توان برای مجلس در یکسالی که گذشت بیان کرد این است که کفه اقدامات مثبت این قوه سنگین‌تر بوده است. مجلس انقلابی اقدامات خوبی را انجام داد و اقدامات خوب دیگری را هم در دست دارد به عنوان مثال طرح ساماندهی کارکنان دولت قرار است در سال 1401 مورد بررسی قرارگیرد.

 

ارسال نظر