|
شناسه خبر: 8256

محمد حسن آصفری، نماینده مردم اراک درمجلس در گفت‌وگو با《صبح نو آنلاین》:

زیاده‌گویی غرب در مذاکرات، ناشی از عملکرد دولت قبل است

آصفری می‌گوید: مشکلات فعلی به رفتارهای تیم مذاکره کننده قبلی مربوط است که هربار طرف مقابل با وجود اینکه به برخی اشتراکات می‌رسیم، بهانه‌ای می‌آورد تا به ایران فشار وارد کند و زیر میز مذاکرات و برجام بزند.

محمدحسن آصفری، نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با《صبح نو آنلاین》به بن بست رسیدن برخی مباحث در مذاکرات هسته‌ای وین اشاره و روند کلی را تحلیل کرد: متاسفانه ما در تمام ادوار و در روند مذاکرات هسته‌ای با غرب، سیاست خوب و درستی را نداشته‌ایم و در گذشته درخلل مذاکرات فرصت سوزی کرده ایم.

وی افزود: اگر در مذاکرات ادوارهای گذشته فرصت سوزی نکرده و از روند مذاکرات به خوبی استفاده کرده بودیم و بهره می‌بردیم، امروز شرایط مذاکرات این گونه رقم نمی‌خورد و طوری نمی‌شد که هر بار در زمان توافق شاهد دبه کردن از سوی طرف مقابل باشیم.

آصفری تصریح کرد: به نظرم برای بررسی روند مذاکرات باید به عقب تر برگردیم و بدانیم که فرصت سوزی های ما در گذشته باعث شده است تا توقع آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها نسبت به ما روز به روز بیشتر شود تا بتوانند از مذاکرات سوءاستفاده کنند و کوچک‌ترین نفعی به ایران نرسد.

این نماینده مجلس گفت: بنابراین مشکلات فعلی به رفتارهای تیم مذاکره کننده قبلی مربوط است که هر بار طرف مقابل با وجود اینکه به برخی اشتراکات می‌رسیم، بهانه‌ای می‌آورد تا به ایران فشار وارد کند و زیر میز مذاکرات و برجام بزند.

وی خاطرنشان کرد که برای رفع موانع فعلی و به نتیجه رساندن مباحث مذاکرات وین طوری که به نفع ایران باشد، لازم است به ادوار گذشته مذاکرات توجه شود تا ببینیم چه فرصت هایی را از دست داده ایم که امروز این موضوعات برای ما پیش می‌آید.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس ادامه داد: به هرحال بایستی در آینده برنامه درستی را در مذاکرات دنبال کنیم تا مذاکرات بتواند برای ما نتیجه بخش باشد. در غیر اینصورت اگر قرار باشد باری به هر جهت موضوعات را پیش ببریم نفعی به دست نمی‌آوریم.

آصفری در انتها خاطرنشان کرد: همچنین اگر صرفا اقدام به کارهای پدافندی کنیم و برای خودمان برنامه افندی و برنامه ریزی در پشت میز مذاکرات نداشته باشیم سبب می شود که طرف مقابل هر بار با پیشنهادات جدیدتری به میز مذاکره برگردد و روند توافق را دچار مشکل کند.

 

ارسال نظر