|
شناسه خبر: 8273

رییس مجلس خبر داد؛

بررسی طرح شفافیت آرا در ماه رمضان

محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی روز گذشته در جلسه علنی مجلس و در پاسخ به تذکر یکی از نمایندگان اعلام کرد که همواره دستورکارهای صحن علنی مجلس برای طرح در روزهای آینده در هیات‌رییسه مجلس بحث می‌شود. وی تاکید کرد که قرار است در ماه رمضان طرح شفافیت آرای نمایندگان مجلس در صحن علنی به بحث گذاشته شود.

طرح شفافیت آرای نمایندگان نخستین‌بار در ۱۴شهریور سال۹۷ در جلسه علنی مجلس دهم به رأی گذاشته شد اما نمایندگان با ۵۹رأی موافق، ۱۰۸رأی مخالف و پنج رأی ممتنع از مجموع ۱۹۴نماینده حاضر در مجلس وقت با آن مخالفت کردند. این طرح در حالی رد شد که اندکی قبل از آن، اکثر نمایندگان مجلس دهم در رسانه‌ها از آن حمایت کرده بودند. درهرحال این طرح به عمر مجلس دهم قد نداد و به مجلس یازدهم رسید.پس از آن، نمایندگان مجلس یازدهم، طرح شفافیت را به‌عنوان یکی از شعارهای خود مطرح کردند و وعده تصویب آن را دادند، 
بر همین اساس، این طرح یکی از اولین طرح‌هایی بود که در مجلس یازدهم تدوین و به کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس به‌عنوان کمیسیون تخصصی ارجاع کرد. این طرح، چون مربوط به تغییر آیین‌نامه داخلی مجلس است به دوسوم آرای نمایندگان نیاز داشت که با اختلاف دو الی پنج رأی، این طرح تصویب نشد؛ به همین علت از دستورکار مجلس خارج شد. اما براساس ماده۱۳۰ آیین‌نامه داخلی مجلس با امضای ۵۰نماینده دوباره در دستورکار قرار گرفت. طرح دوباره برای انجام اصلاحات به کمیسیون تدوین آیین‌نامه ارجاع شد و پس از بررسی مجدد به هیات‌رییسه تقدیم و در دستورکار هفتگی، نه دستورکار روزانه قرار گرفت. بعد از آن نیز به‌دلیل در دستورکار قرار گرفتن بودجه1401، بررسی طرح شفافیت به تعویق افتاد. حال رییس مجلس از بررسی آن در ماه جاری خبر داده است اما در صورتی که طرح شفافیت آرا مجددا ازسوی نمایندگان رد شود، طرح به‌طورکلی از دستورکار مجلس خارج می‌شود.
برخی از نمایندگان اعتقاد دارند شفافیت فقط مختص به مجلس نیست و تمام دستگاه‌ها باید شفاف شوند. در همین زمینه سیدنظام‌الدین موسوی، سخنگوی هیات‌رییسه مجلس گفته بود: «درمورد موضوع شفافیت نظر اکثریت مجلس برای این است که شفافیت باید در همه ارکان کشور اعم از مجلس و دولت وجود 
داشته باشد. وی افزود: بر همین مبنا موضوع شفافیت که در مجلس مطرح شد دوستانی نگاه‌شان این بود که شفافیت صرف تمرکز بر یک رکن یا یک قوه کفایت نمی‌کند، لذا تا زمانی که شفافیت در همه بخش‌ها و دستگاه‌ها وجود نداشته باشد، طبیعتا پدیده شفافیت در حاکمیت ناقص خواهد بود. قوا، دستگاه‌ها و نهادهای کشور ذیل قوه مجریه هستند و طبیعتا بخش عمده‌ای از اجرا در همین حیطه تعریف می‌شود و تعریف شفافیت را چه در سطح تصمیم‌گیری‌ها و اجرا ایجاب می‌کند؛ لذا درحال‌حاضر در مجلس شورای اسلامی طیف قابل‌توجهی از نمایندگان ضمن تاکید جدی بر ضرورت شفافیت در مجلس، توجه و تاکید ویژه هم برای شفاف شدن همه بخش‌ها و دستگاه‌ها به‌ویژه در حوزه دستگاه اجرایی دارند.»از سوی دیگر، نمایندگان اعتقاد دارند شفاف‌ترین دستگاه کشور مجلس شورای اسلامی است؛ چراکه در مجلس آرای موافق و مخالف مشخص می‌شود و همه مذاکرات مجلس - جز محدودی از موارد که جلسه غیرعلنی است و مواردی است که مربوط به امنیت ملی کشور است- سایر موارد نیز به‌صورت زنده از رسانه‌ها پخش می‌شوند و همه مردم در جریان امور قرار می‌گیرند و حتی در مواقع تصویب یک طرح یا لایحه نمایندگان موافق و مخالف با 2 یا 4 گفتن نظر خود را علنی می‌کنند.

ارسال نظر