|
شناسه خبر: 8385

نامه نگاری‌های سربسته ایران و آمریکا

امورخارجه کشورمان در گفت وگوی کوتاهی با خراسان و در پاسخ به این سوال که دو هفته پس از سفر مورا به تهران ، آیا آمریکا پاسخ ایران را داده است؟ اظهارکرد: پیام های ما با طرف آمریکایی از طرف اتحادیه اروپا در حال تبادل است اما به نقطه نهایی نرسیده است.

در سکوت این روزهای وین به نظر می رسد تبادل پیام میان تهران و واشنگتن در جریان است و پاکت های سربسته ای که انریکه مورا نماینده اتحادیه اروپا با خود می برد و می آورد در حال انجام مذاکره مستقیم مکتوب هستند. دو هفته قبل مورا به تهران آمد و با خود پاکتی از پیشنهادهای جدید ایران برای آمریکا برد حالا یک  منبع غربی مدعی شده آمریکا و ایران پیشنهاد یکدیگر را رد کردند، بر این اساس پیشنهاد ایران، از طریق مورا، به دنبال نپذیرفتن ایده ایالات متحده توسط تهران بود. براساس طرح آمریکا، قرار بود در ازای حذف سپاه از لیست سازمان های تروریستی، دو طرف توافق کنند که مقامات یکدیگر را هدف قرار ندهند. لارا روزن در خبرنامه «دیپلماتیک» نوشت: منابع دیپلماتیک به من می‌گویند که انتظار می‌رفت ایالات متحده در روزهای اخیر پیشنهادی جدید به ایران ارسال کند، اما هنوز این اتفاق نیفتاده است.در ادامه این مطلب آمده است: جمعه یک دیپلمات غربی به من گفت: "به نظر می رسد ما هنوز منتظر پاسخ های ایالات متحده هستیم. اما همه چیز دارد گیج کننده می شود.یک مقام آمریکایی نیز گفته است توافق با ایران نه قطعی است و نه نزدیک . در همین زمینه حسین امیرعبداللهیان امورخارجه کشورمان در گفت وگوی کوتاهی با خراسان و در پاسخ به این سوال که دو هفته پس از سفر مورا به تهران ، آیا آمریکا پاسخ ایران را داده است ؟ اظهارکرد : پیام های ما با طرف آمریکایی از طرف  اتحادیه اروپا در حال تبادل است اما به نقطه نهایی نرسیده است.

نامه ضد ایرانی در کنگره آمریکا

در سوی مقابل و در ادامه اقدامات ایذایی مخالفان توافق در آمریکا ، گروهی از نمایندگان جمهوری‌خواه در مجلس سنای آمریکا در نامه‌ای به «جو بایدن»، رئیس‌جمهور کشورشان از سیاست‌های او در قبال ایران انتقاد کرده‌اند. «مارکو روبیو»، «تد کروز»، «تام کاتن»، «جیم ریش»، «لیندسی گراهام»، «بیل هاگرتی» و «راگر ویکر» در این نامه از جو بایدن خواسته‌اند رژیم صهیونیستی را به «توانمندی‌های نظامی» لازم برای دفاع از خودش در برابر «ایران مسلح به سلاح‌های اتمی» مجهز کند.  در بخشی از این نامه آمده است: «به نظر می‌رسد دولت شما مصمم به امضای یک توافق هسته‌ای جدید با ایران است که مسیری برای دستیابی رژیم به سلاح‌های هسته‌ای در اختیارش قرار می‌دهد. مسلح شدن ایران به سلاح‌های اتمی نتایج منفی عمده‌ای برای منطقه خواهد داشت.»همچنین به رغم این که دستیابی به توافق نهایی با ایران در انتظار تصمیم سیاسی آمریکا درخصوص چند موضوع باقی‌مانده مهم و کلیدی است، روزنامه واشنگتن پست،  در گزارشی مدعی شد: تقاضای ایران از آمریکا برای خارج کردن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی به اصلی‌ترین مانع در مقابل توافق با ایران تبدیل شده است. این رسانه آمریکایی به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی مدعی شد: دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا قصد ندارد سپاه را از این فهرست حذف کند.

خراسان

ارسال نظر