|
شناسه خبر: 8389

شانزدهمین سالروز ملی فناوری هسته‌ای صورت گرفت

رونمایی از 9 دستاورد جدید هسته‌ای

سامانه پلاسمای سرد برای درمان بیماری سرطان، سامانه سم‌زدایی از پسته، تولید رادیو نوکلوئید تربیوم-۱۶۱ و نشاندارسازی کیت رادیوداروی پنتاگزیفور با رادیوداروی گالیوم۶۸ ازجمله ۹دستاوردی بود که در شانزدهمین سالروز ملی فناوری هسته‌ای ازسوی رییس‌جمهور رونمایی شد.

مراسم شانزدهمین سالروز ملی فناوری هسته‌ای با حضور سید ابراهیم رئیسی، رییس‌جمهوری اسلامی ایران، محمد اسلامی، معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی و جمعی از مقامات بلندپایه کشوری و لشکری روزگذشته (شنبه) ۲۰فروردین‌ماه در محل سالن اجلاس سران برگزار شد. محمد اسلامی، رییس سازمان انرژی اتمی طی اظهاراتی در این مراسم با بیان اینکه سازمان انرژی اتمی ایران در سال۱۴۰۰ حدود ۷۷دستاورد جدید به دستاوردهای غرورآفرین خود افزوده است، اظهار داشت: در این میان، ۲۹دستاورد مربوط به حوزه سوخت اتمی، ۱۹دستاورد مربوط به حوزه تحقیق و توسعه، ۱۵دستاورد مربوط به حوزه تامین انرژی و ۱۴دستاورد مربوط به حوزه کاربرد پرتوهاست که امروز از ۹دستاورد اصلی و نمونه ازسوی رییس‌جمهور رونمایی خواهد شد.
 دستاوردی که روزگذشته ازسوی رییس‌جمهور کشورمان در محل سالن اجلاس سران رونمایی می‌شود شامل این موارد هستند:
1- سند جامع راهبردی و اسناد پیوست آن.
۲- تدوین دانش فنی و ساخت اولین نمونه صفحات سوخت سیلیسایدی به‌منظور جایگزینی سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران.
۳- طراحی و ساخت سامانه سم‌زدایی از پسته با استفاده از فناوری پلاسمای سرد، با این روش قارچ‌ها و باکتری‌های محصول پسته از بین می‌رود و مانعی به‌عنوان آفت آفلاتوکسین بیش از این در راه صادرات این محصول قرار نمی‌گیرد.
۴- طراحی و ساخت سامانه پلاسمای سرد برای درمان بیماری سرطان، این سامانه به‌صورت انتخاب سلول‌های سرطانی را هدف قرار می‌دهد و کاهش درد و رنج بیماران سرطانی را موجب می‌شود.
۵- تولید رادیو نوکلوئید تربیوم-۱۶۱ به‌صورت بدون حامل اضافه شده، در این روش ذرات رادیواکتیو از طریق یک حامل اختصاصی بسته به نوع سرطان به تومور وصل می‌شود و سلول سرطانی را به‌صورت موضعی از بین می‌برد.
۶- نشاندارسازی کیت رادیوداروی پنتاگزیفور با رادیوداروی گالیوم‌۶۸ با نام تجاری پارس سیگزافور، طراحی، سنتز و فرمولاسیون رادیوداروی گالیوم ۶۸- فاپی با نام تجاری پارس گالوفاپی برای تشخیص بیش از ۲۸نوع سرطان صعب‌العلاج و تمام متاستازهای آن.
۷- تولید کیت رادیوداروی FAPI جهت نشاندارسازی با رادیوداروی لوتیشوم ۱۷۷، گالیوم۶۸ و تکنیسیوم۹۹.
۸- کسب فناوری تولید پودر زیرکونیای پایدار، قابل مصرف در صنایع مختلف.
۹- طراحی و ساخت چشمه لیزر میکرو ماشین کاری، جهت ساخت قطعات ریز با دقت بسیار بالا.
  
رئیسی: روند تحقیق و پژوهش در انرژی هسته‌ای
 شتاب خوبی گرفته است
 رییس‌جمهور نیز با حضور در نمایشگاه دستاوردهای هسته‌ای که در محل سالن اجلاس سران برگزار شد، از ۹دستاورد جدید هسته‌ای کشور و نیز سایر دستاوردهای علمی و صلح‌آمیز کشور در سال‌های گذشته، از جمله نسل‌های مختلف سانتریفیوژهای ساخت ایران بازدید کرد. وی در جریان این بازدید ضمن ابراز بالندگی از پیشرفت‌های جوانان و دانشمندان ایرانی در حوزه هسته‌ای، این پیشرفت‌ها را نماد خودباوری و اتکا به توان داخل توصیف کرد و خواستاری تسری یافتن این روحیه به سایر صنایع و حوزه‌های راهبردی در کشور شد.
رییس‌جمهور ضمن تصریح به حق استفاده از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای، دانش و فناوری هسته‌ای کشورمان در حوزه هسته‌ای را غیرقابل بازگشت خواند و گفت: اتکا به جوانان و دانشمندان ایرانی و کار جهادی، مدلی است که همیشه جواب می‌دهد و باید در عرصه‌های دیگر نیز به این سمت برویم.
رئیسی با بیان اینکه ایران پژوهش و تحقیق در حوزه‌های صلح‌آمیز هسته‌ای را منوط به خواست یا نظر دیگران نخواهد کرد، اذعان داشت: خوشبختانه کارهای پژوهشی و تحقیقاتی دانشمندان در استفاده‌های صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای شتاب خوبی گرفته و دولت از این روند حمایت خواهد کرد.
در جریان این بازدید، محمد اسلامی، رییس سازمان انرژی اتمی و سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور، دستاوردهای علمی و فناورانه کشور در حوزه هسته‌ای را برای رییس‌جمهور توصیف کردند.
سه دستاورد در حوزه رادیو دارو، دو دستاورد در حوزه پلاسما و چهار دستاورد حوزه‌های صنعتی، لیزر، سیستم‌های کنترلی و عکسبرداری دستاوردهای رونمایی‌شده در این نمایشگاه است. سازمان انرژی اتمی همچنین در جریان این نمایشگاه از سه برنامه راهبردی خود برای تولید ۱۰هزار مگاوات برق هسته‌ای، توسعه کاربرد پرتوها و ساخت نیروگاه تمام بومی ۳۶۰هزار مگاواتی در دارخوین خبر داده است. برای اولین‌بار است که کشور از فناوری پلاسمای سرد استفاده می‌کند که یکی در بحث پلاسماتراپی است برای درمان سرطان که با توجه به کثرت بیماران سرطانی یک شیوه بدون آسیب و موثر است که در یک دوره زمانی با تجویز پزشکان استفاده می‌شود و این فناوری در خدمت مردم قرار می‌گیرد که فاز آزمایشگاهی آن طی شده و از این به بعد وارد آزمایش‌های بالینی می‌شود. چهار دستاورد دیگر در حوزه صنعتی در بخش مربوط به لیزر است که برای قطعات بسیار های‌تک و پیچیده است که به کمک لیزر انجام می‌شود و سه دستاورد دیگر در حوزه سیستم‌های کنترلی و عکسبرداری است که در حوزه صنعتی و در حوزه انرژی اتمی مورد بهره‌برداری قرار گرفت.
رییس سازمان انرژی اتمی پیش از این نیز با بیان اینکه ۲۰فروردین از سند جامع توسعه سازمان انرژی اتمی ازسوی رییس‌جمهور رونمایی می‌شود، از ساخت نیروگاه ۳۶۰مگاواتی دارخوین خبر داده و گفته بود: این پروژه نیروگاهی تماما ایرانی خواهد بود.
 
چرا ایران به انرژی هسته‌ای نیازمند است؟
 علی‌رغم آنکه انرژی هسته‌ای چنین نقش پررنگی در تامین نیازهای انرژی کشورها دارد، کشورهای غربی طی سال‌های گذشته به دنبال آن بوده‌اند که مانع استفاده ایران از این مزیت‌های انرژی هسته‌ای شده و درعین‌حال به تبلیغ این ایده بپردازند که پیگیری انرژی هسته‌ای با توجه به هزینه‌هایی که برای ایران دارد و با توجه به اینکه ایران کشوری سرشار از دیگر منابع انرژی است مقرون به صرفه نیست.
به عبارت دیگر، آمریکا و کشورهای غربی می‌گویند ایران با توجه به منابع نفتی و گازی غنی که در اختیار دارد، نیازی به رآکتورهای هسته‌‌ای برای تامین انرژی خود ندارد اما بسیاری از کشورهایی که صاحب منابع غنی انرژی فسیلی هستند، مانند انگلیس و روسیه که هر دو  نفت هم دارند بخش اعظم نیازهای انرژی خودشان را از طریق رآکتورهای اتمی تامین می‌‌کنند. از طرف دیگر، بسیاری از کشورهای دیگر مانند آلمان، فرانسه و ژاپن که از ذخایر گازی یا نفتی برخوردار نیستند هم علی‌رغم داشتن استطاعت مالی، استفاده از انرژی هسته‌‌ای را برای افزایش واردات نفت و گاز کنار نگذاشته‌‌اند.
عربستان‌سعودی 80میلیارد دلار روی صنعت هسته‌ای سرمایه‌گذاری کرده است تا 16رآکتور بسازد. درحالی‌که کل هزینه‌ای که ما در 30سال در صنعت هسته‌ای صرف کرده‌ایم براساس محاسبات من چیزی حدود هفت‌میلیارد دلار است که در دل این هزینه فقط نیروگاه بوشهر پنج میلیارد دلار هزینه دارد. پس اگر کل این هزینه را بر 30سال تقسیم کنیم رقمی نزدیک به سالانه 250میلیون دلار می‌شود که این رقم برای یک کشور 80میلیونی عدد قابل‌توجهی نیست.
از سوی دیگر، نفت یک منبع غیرتجدیدپذیر انرژی
 به شمار می‌رود یعنی هنگامی که این ماده تولید و صادر شد دیگر نمی‌توان آن را مجددا تولید کرد. درنتیجه، درصورتی‌که کشورهای نفت‌خیز برنامه‌ای برای متنوع‌سازی منابع انرژی خودشان در دستورکار نداشته باشند باید منتظر وقوع بحران‌های مختلف اقتصادی و اجتماعی در آینده باشند.
از طرف دیگر، از میان انرژی‌های شناخته‌شده نفت عمری کوتاه‌تر از همه دارد. مطابق نتایج تحقیقات و پیش‌بینی‌ها، عمر نفت با محاسبه میزان ذخایر موجود بین 45 تا 68سال خواهد بود. گاز نیز عمری تا حداکثر 150سال دارد. با این آمارها انتظار می‌رود ظرف 15 تا 20سال آینده نیمی از ذخایر شناخته‌شده و قابل پیش‌‌بینی نفت به اتمام رسیده باشند. این در حالی است که عمر ذخایر اورانیوم تا 500سال پیش‌بینی می‌شود.

 

ارسال نظر