|
شناسه خبر: 8404

مرتضی مکی، کارشناس مسائل غرب در گفت وگو با «صبح نو آنلاین»:

مقاومت آمریکا در برابر خواسته های ایران مانع پیشرفت مذاکرات وین است

مکی می گوید: در هر مذاکرات نقش مخالفان برجام پر رنگ می شود و طرفین نیز تلاش می کنند توپ را در زمین طرف مقابل بیندازند. اما باتوجه به اراده جمهوری اسلامی ایران و رفتار آمریکا در حقیقت به نظر می رسد هر دو خواهان احیای برجام هستند.

مرتضی مکی، کارشناس مسائل غرب در گفت وگو با «صبح نو آنلاین» با اشاره به کند شدن روند مذاکرات هسته ای در وین بیان می کند: باوجود امیدواری هایی که برای احیای برجام وجود داشت موضوعات مورد اختلافی که از ابتدا همواره مطرح بود و به دور آخر مذاکرات موکول شده بود تا روند مذاکرات با کندی مواجه نشود در نهایت به نقطه ای رسیده ایم که بن بستی در مذاکرات احیای توافق برجام ایجاد شده است که نقش مخالفان احیای توافق برجام بین آمریکا و جمهوری اسلامی ایران در این بن بست بی تاثیر نبوده است.

وی افزود: چراکه اظهارنظرهایی که از سوی مقامات ایرانی و آمریکایی درخصوص احیای توافق برجام طی هفته های اخیر شنیده شد نشان می دهد که امکان احیای برجام تقریبا به نقطه نهایی رسیده است و خارج کردن نام سپاه پاسداران از لیست نیروهای تروریستی در ایجاد این بن بست مذاکرات برجام تاثیر جدی داشته است.

*هرگونه اقدام برای پایان دادن به برجام برای دو طرف ایران و غرب تبعات دارد

مکی ادامه داد: در داخل آمریکا نیز نمایندگان جمهوری خواه و دموکرات در کنگره آمریکا نیز اقدامات جدی را برای جلوگیری از احیای توافق نامه برجام انجام می دهند و هشدارهایی نیز به دولت جو بایدن داده اند. لذا شاهد بودیم طی هفته های اخیر اظهارنظرهای مهمی درخصوص احیای برجام و هشدار به جو بایدن در این زمینه شنیده شد.

این کارشناس مسائل بین الملل گفت: مجموعه این تحولات در شرایطی رخ داده است که بر روند احیای برجام تاثیر گذاشته است. اکنون با وجود تمام اظهارنظرهایی که درخصوص ارتباط بین برجام و شرایط اقتصادی کشور شنیده می شود، به نظر می رسد واقعیت اقتصادی کشورمان همچنان منتظر نتایج مذاکرات است.

وی تاکید کرد: این واقعیتی است که ما با آن روبرو هستیم و کسانی که در این رابطه مسئول هستند باید مراقب باشند که هرگونه اقدامی در جهت پایان دادن به برجام تبعات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی بر جامعه ایران برجا خواهد گذاشت.

مکی در انتها خاطرنشان کرد: در هر مذاکرات نقش مخالفان برجام پررنگ می شود وطرفین نیز تلاش می کنند توپ را در زمین طرف مقابل بیندازند. اما با توجه به اراده جمهوری اسلامی ایران و رفتار آمریکا که درحقیقت هر دو خواهان احیای برجام هستند، قطعا اگر مذاکرات مستقیمی بین ایران و آمریکا نیز صورت گیرد مشکلات فعلی غیرقابل حل نیستند.

 

ارسال نظر