|
شناسه خبر: 8628

تصویب طرح شفافیت قوای سه‌گانه مدعیان عدالت‌خواهی، پایداری و اصلاح‌طلبان را همصدا کرد

ائتلاف علیه «شفافیت»

طرح شفافیت پس از چند سال هنوز هم مورد توجه مردم و مسوولان است؛ طرحی که حالا در مجلس یازدهم سمت‌وسوی متفاوتی به خود گرفته و ابعاد آن فراگیرتر شده است. در جلسه علنی روز گذشته مجلس شورای اسلامی دو فوریت طرح شفافیت قوای سه‌گانه، دستگاه‌های اجرایی و سایر نهادها با ۱۹۳رأی موافق، ۵۳رأی مخالف و ۱۰رأی ممتنع از مجموع ۲۶۲نماینده حاضر در جلسه علنی به تصویب رسید؛ موضوعی که بعد از سال‌ها می‌تواند سنگ‌بنای شفافیت با مردم باشد.

در طرحی که پیش از این به‌عنوان شفافیت مطرح می‌شد، فقط شفافیت آرای نمایندگان مجلس مورد توجه
 قرار گرفته بود درصورتی‌که در طرح شفافیت قوای سه‌گانه دستگاه‌های اجرایی و نهادهای عمومی غیردولتی نیز مورد توجه قرار گرفته‌اند و توجه به مردم و دغدغه‌های‌شان گستره بیشتری یافته است.مخالفت‌ها و سیاه‌نمایی‌ها علیه مجلس یازدهم اما رویکرد ثابتی است که در این روزها نیز ادامه دارد. از طرح صیانت گرفته تا طرح شفافیت؛ جملگی بهانه‌ای برای حمله و تخریب اقدامات و دستاوردهای مجلس است. طرح شفافیت اما به‌دلیل سابقه طولانی‌تر، از ابتدای تشکیل مجلس یازدهم به‌عنوان اهرمی برای فشار و در جهت تخریب تلاش‌های این مجلس مورد استفاده قرار گرفت. در این راستا، اصلاح‌طلبان که در گذشته اقدامی برای تصویب این طرح انجام نداده بودند با بازی دوگانه با شفافیت با مردم حمله به مجلس تازه‌تاسیس را کلید زدند و این مسیر حالا وارد مرحله جدیدی شده است.
 
شفافیت؛ ابزاری برای تخریب
 از سوی دیگر، افراد موسوم به عدالتخواه نیز در تنور این هجمه می‌دمند و شفافیت را ابزاری برای تخریب قلمداد کرده‌اند، نه دستاوردی برای رفع دغدغه‌های مردم و در جریان قرارگرفتن آن‌ها از موضوعاتی و رویه‌های موجود. در ادامه این مسیر، تعدادی از افراد نزدیک به جبهه پایداری در مجلس همسو با اصلاح‌طلبان و مدعیان عدالت‌خواهی هرازگاهی با محور طرح شفافیت حاشیه درست کرده و برای مجلس هزینه‌تراشی می‌کنند.
طرح قبلی شفافیت به دلیل ناتوانی تهیه‌کنندگانش در اقناع نمایندگان در گذشته رأی نیاورده بود اما علی خضریان با انتشار توییتی سعی کرده مجلس را به‌خاطر خروج طرح قبلی از دستورکار به بی‌صداقتی متهم کند. این عضو جبهه پایداری نوشت که درحالی‌که طرح شفافیت آرای نمایندگان به‌دنبال ایجاد سازوکاری برای پاسخ به یک مطالبه اجتماعی در مجلس است، خروج این طرح از دستور با شعار شفافیت برای قوای سه‌گانه با عنایت به اصل۶۹ قانون اساسی را که مجلس مکلف به انتشار علنی مذاکرات است بی‌صداقتی با مردم می‌دانم و رأی ندادم.
علاوه‌بر خضریان، محمود صادقی که اصلاح‌طلبان تندرو را نمایندگی می‌کند مدعی شده که نمایندگان مجلس برای فرار از شفافیت، طرح شفافیت قوای سه‌گانه را
 ارائه داده‌اند. وحید اشتری، فعال مدعی عدالتخواهی نیز همسو با خضریان و صادقی از کسانی که به طرح شفافیت قوای سه‌گانه رأی مخالف دادند تشکر کرده و نوشته
 دم همه آن‌ها گرم.هجمه علیه نمایندگان و رییس مجلس در ماه‌های اخیر اگرچه در نهایت راه به جایی نبرده است اما نشان‌دهنده ناکام بودن رادیکال‌های اصولگرا، مدعیان عدالتخواهی و اصلاح‌طلبان رادیکال است که حالا با ائتلاف قابل‌توجهی علیه شفافیت که قالیباف و اکثریت نمایندگان با تلاش‌ها و اقدامات‌شان اقدامی رو به جلو را رقم زده‌اند، به میدان آمده‌اند.
 
شفافیت برای همه
 در طرح فعلی به‌جز مجلس و نمایندگان که باید اقدامات خود را‌‌‌‌‌‌‌‌ شفاف کنند باید تمام دستگاه‌های اجرایی، مصوبات هیات‌وزیران، شوراهای شهر و روستا، شورای عالی استان‌ها، مجمع تشخیص مصلحت نظام، قوای سه‌گانه، شرکت‌های دولتی مانند شرکت ملی نفت و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی و شرکت ملی گاز و شرکت مخابرات و نهادهای عمومی غیردولتی مانند شهرداری‌ها، سازمان تبلیغات اسلامی و تمامی دستگاه‌ها باید مصوبات خود را‌‌‌‌‌‌‌‌ شفاف اعلام کنند و در معرض دید عموم قرار دهند که این کار در راستای دسترسی آزاد مردم به اطلاعات است.
پیش از این، طرح شفافیت آرای نمایندگان نخستین‌بار در ۱۴شهریور سال۹۷ در جلسه علنی مجلس دهم به رأی گذاشته شد اما نمایندگان با ۵۹رأی موافق، ۱۰۸رأی مخالف و پنج رأی ممتنع از مجموع ۱۹۴نماینده حاضر در مجلس وقت با آن مخالفت کردند. پس از آن، نمایندگان مجلس یازدهم، طرح شفافیت را به‌عنوان یکی از شعارهای خود مطرح کردند و وعده تصویب آن را دادند، بر همین اساس، این طرح یکی از اولین طرح‌هایی بود که در مجلس یازدهم تدوین و به کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس به‌عنوان کمیسیون تخصصی ارجاع کرد.
 این طرح، چون مربوط به تغییر آیین‌نامه داخلی مجلس است به دوسوم آرای نمایندگان نیاز داشت که با اختلاف دو الی پنج رأی، این طرح تصویب نشد؛ به همین علت از دستورکار مجلس خارج شد اما براساس ماده۱۳۰ آیین‌نامه داخلی مجلس با امضای ۵۰نماینده دوباره در دستورکار قرار گرفت. طرح دوباره برای انجام اصلاحات به کمیسیون تدوین آیین‌نامه ارجاع شد و پس از بررسی مجدد به هیات‌رییسه تقدیم و در دستورکار هفتگی، نه دستورکار روزانه قرار گرفت. بعد از آن نیز به‌دلیل در دستورکار قرار گرفتن بودجه1401، بررسی طرح شفافیت به تعویق افتاد.
 
موافقان و مخالفان چه گفتند؟
 در ادامه این روند روز گذشته همانطور که پیش از این رییس مجلس وعده داده بود طرح شفافیت را مورد بررسی
 قرار داد و درنهایت سرانجام آن مشخص شد. در ابتدای این جلسه حجت‌الاسلام احد آزادیخواه در موافقت با دو فوریت طرح قوای سه‌گانه دستگاه‌های اجرایی و سایر نهادها، اظهارداشت: مردم شفافیت را فقط از مجلس نمی‌خواهند و شفافیت باید کامل و جامع باشد. مجلس شورای اسلامی پیشتاز شفافیت است. نباید فقط شفافیت را از مجلس مطالبه کرد و باید شفافیت به همه دستگاه‌های اجرایی تسری پیدا کند.
روح‌الله نجابت نیز در مخالفت با دوفوریت طرح مذکور گفت: ما قانون برای شفافیت سایر نهادها و دستگاه‌ها داریم و نیازی نیست که قانون دیگری در این زمینه تصویب کنیم؛ البته رویکرد خوب طرح شفافیت قوای سه‌گانه، دستگاه‌های اجرایی و سایر نهادها این است که تاکید را روی شفافیت همه نهادها گذاشته است.
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: 
ما قوانین زیادی در این زمینه داریم. به اعتقاد بنده اگر قوانین قبلی ایراد دارد، باید اصلاح شود و نیازی به قانونگذاری جدید برای شفافیت نهادها و دستگاه‌ها نیست.همچنین عبدالعلی مظفری در موافقت با دوفوریت طرح شفافیت قوای سه‌گانه، دستگاه‌های اجرایی و سایر نهادها بیان کرد: شفافیت باید در همه ارکان نظام وجود داشته باشد. مردم معمولا برای انجام کارهای اداری خود چندین ماه در سیستم اداری تردد می‌کنند و این مساله نشان می‌دهد که قوانین مصوب مجلس خروجی لازم را ندارد و به‌خوبی اجرایی نمی‌شود که شفافیت باعث می‌شود دیگر شاهد چنین موضوعاتی نباشیم.وی تاکید کرد: مجلس شورای اسلامی شفاف است و دور تا دور ما دوربین قرار گرفته است. همه مسائل در مجلس شفاف است؛ البته مجلس هم باید شفاف‌تر شود و آرای نمایندگان هم لازم است که شفاف شود. محمود احمدی‌بیغش در مخالفت با دو فوریت طرح شفافیت قوای سه‌گانه، دستگاه‌های اجرایی و سایر نهادها گفت: بنده با شفافیت مخالف نیستم اما با این شیوه مخالفم. ما نباید به‌صورت احساسی رأی بدهیم.
در ادامه جلسه احسان ارکانی در موافقت با دو فوریت طرح مذکور گفت: تمام نهادها باید شفاف شوند. شفافیت جلسات و مصوبات هیات وزیران اهمیت زیادی دارد و باید محقق شود. میزان یارانه، تعرفه واردات، توزیع بودجه در شهرستان‌ها و مصوبات سفرهای استانی از جمله مواردی است که در هیات وزیران درباره آن تصمیم‌گیری می‌شود اما درحال‌حاضر این جلسات شفاف نیست.
در صورت تصویب نهایی این طرح، قوای سه‌گانه و سایر نهادهای مطرح در آن باید آرا و اطلاعات مربوط به حوزه فعالیت دستگاه‌های متبوع خود را به همراه مذاکرات و تصمیمات اتخاذشده را در اختیار عموم مردم قرار دهند تا امکان داوری برای مردم درباره این اطلاعات و آرا فراهم شود. در چنین شرایطی معلوم است درنهایت تصویب چنین طرحی به مذاق برخی خوش نخواهد آمد و با سیاه‌نمایی و حاشیه‌سازی در راستای تخریب مجلس یازدهم، اقدام خواهند کرد.

ارسال نظر