|
شناسه خبر: 8689

قالیباف: تحقیق و تفحص‌ها باید مؤثر باشد

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: تحقیق و تفحص‌ها باید با دقت انجام شود و مؤثر باشد.

محمدرضا صباغیان در جلسه علنی امروز (سه شنبه ۳۰ فروردین) مجلس شورای اسلامی طی تذکر شفاهی اظهار داشت: پس از آنکه تحقیق و تفحصی در مجلس به اتمام می‌رسد و گزارش آن به قوه قضائیه ارسال می‌شود، نمایندگان نمی‌دانند آن تحقیق و تفحص‌ها به کجا می‌رسد.

وی بیان کرد: باید گزارشی از نتایج تحقیق و تفحص‌ها در صحن مجلس مطرح شود تا نمایندگان در جریان جزئیات آن قرار گیرند، آئین نامه داخلی مجلس باید به نحوی اصلاح شود که نتایج تحقیق و تفحص‌ها برای نمایندگان مشخص شود.

محمدباقر قالیباف در پاسخ به این تذکر گفت: یکی از ابزارهای نظارتی ما تحقیق و تفحص است اما باید با دقت و به صورت مؤثر پیگیری شود و تحقیق و تفحص‌ها باید مؤثر باشند.

وی متذکر شد: بنده مطالعه کردم و بر اساس آن می‌گویم که تحقیق و تفحص‌ها در دوره‌های قبلی مجلس خروجی نداشت. حوزه معاونت نظارت مجلس باید یک بررسی درباره تحقیق و تفحص‌های مجلس در دوره‌های قبل و در دوره فعلی تهیه کند و گزارش آن در صحن علنی مجلس قرائت شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تفاهم نامه‌ای بین مجلس و قوه قضائیه منعقد شده است که برای توجه و رسیدگی به موضوعاتی است که مجلس به قوه قضائیه ارسال می‌کند./منبع: مهر

نمایندگان در هر موضوعی می‌توانند تحقیق و تفحص انجام دهند

رئیس مجلس شورای اسلامی، گفت: آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی صراحتا تاکید داشته که حق نمایندگان است تا تحقیق و تفحص در هر یک از امور را انجام دهد.

به گزارش ایسنا، غلامرصا نوری قزلجه در تذکری شفاهی در جلسه علنی امروز مجلس و در جریان بررسی تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد اتاق بازرگانی ایران، بیان کرد: در قوانین و آئین نامه داخلی مجلس این موضوع نیامده که مجلس مجوز تحقیق و تفحص از نهادهای خصوصی را تا کجا دارد؟. بنابراین بنظر می رسد که تحقیق و تفحص از خود اتاق بازرگانی ایران نمی تواند موضوعیت داشته باشد بلکه می توان از وزارت صمت که وظیفه نظارتی در این حوزه را بر عهده دارد تحقیق و تفحص کرد.

وی در ادامه اظهار کرد: نکته اساسی که در خصوص تحقیق و تفحص ها وجود دارد این است که تاکنون حدود۳۰۰ درخواست تحقیق و تفحص در این مجلس طرح شده که حدود ۲۷۳ مورد جهت رسیدگی به صحن ارجاع شده و ۲۳ مورد نیز مصوب شده است. تجارب گذشته نیز نشان می دهد که این تحقیق و تفحص ها به نتیجه ای نمی رسد.

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر نوری بیان کرد: آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی صراحتا تاکید داشته که حق نمایندگان است تا تحقیق و تفحص در هر یک از امور را انجام دهد. مجلس در خصوص هر اموری می تواند تحقیق و تفحص انجام دهد. محدودیت و حصری نه در آئین نامه مجلس و نه در قانون اساسی برای انجام تحقیق و تفحص ها وجود ندارد./ منبع: ایسنا

 

ارسال نظر