|
شناسه خبر: 8768

خطیب زاده: گفتگوهای وین متوقف نشده

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان درخصوص روند مذاکرات احیای برجام در وین گفت: این گفت‌وگوها متوقف نشده و از طریق هماهنگ کننده گفت‌وگوهای وین در حال انجام است.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری هفتگی با اصحاب رسانه، پاسخگوی سئوالات خبرنگاران شد.

خطیب زاده در ابتدا درخصوص تشدید جنایات رژیم صهیونیستی در فلسطین اشغالی و اقدامات وزارت امور خارجه در این زمینه؛ گفت: آن‌چه ما امروز شاهد آن در جهان اسلام هستیم، موضوع اول جهان اسلام یعنی فلسطین در محاق قرار گرفته است. درحالی که این رژیم سعی می‌کند این موضوع را به موضوع ثانوی تبدیل کند، کشورهای مختلف جهان اسلام باید کاری کنند که این تلاش شکست بخورد. افکار عمومی جهان اسلام به رغم دسیسه‌های رژیم آپارتاید صهیونیستی همچنان موضوع فلسطین را موضوع اول خودش می‌داند.

فلسطین موضوع مقوم سازمان همکاری اسلامی و تمام کشورهای آزاده است. متاسفانه سنتی برای این رژیم غاصب شده که هرگاه روابط خود را برخی کشورها آشکارسازی می‌کند، این رژیم جری تر می شود.

جمهوری اسلامی ایران بنابر نقش در جبهه مستضعفان جهان تلاش می‌کند دیدگاه‌های جهان اسلام نسبت به موضوع فلسطین نزدیک‌تر باشد. تمامی ابعاد مختلف قضیه فلسطین نشان می‌دهد که این موضوع، موضوع اول جهان اسلام است و امیدواریم وعده الهی هر چه زودتر محقق شود.

رفت‌وآمد دیپلمات‌های هیئت حاکمه افغانستان ربطی به شناسایی ندارد

وی در خصوص تنش مرزی بین ایران و افغانستان در دوغارون؛ گفت: مرزداران غیور ما در مرزهای ما با افغانستان به جهت اوضاع داخلی افغانستان و نا آشنایی احتمالی برخی از ماموران مرزی هیأت حاکمه سرپرستی افغانستان که در مرزهای ایران مستقر کرده با خویشتنداری تا امروز رفتار کرده‌اند. البته تکرار این موضوع جای نگرانی جدی دارد، ضمن آنکه مرزداران ما مسؤولیت دارند از هرگونه تردد غیرقانونی جلوگیری کنند و آمادگی داریم تعلیمات را در خصوص نقاط مرزی و رفتار حرفه‌ای، به مرزبانان جدید افغانستان بدهیم. امیدواریم این خویشتنداری باعث سوءبرداشت طرف مقابل نشده باشد.

سخنگو درخصوص اعزام یک دیپلمات از هیأت حاکمه سرپرستی افغانستان به محل سفارت افغانستان در تهران؛ گفت: رفت و آمد دیپلمات‌ها بین مرکز و سفارتخانه‌ها امری عادی است که در دوره های سه، چهار و پنج ساله براساس تصمیم کشورهای فرستنده انجام می شود و در کنوانسیون‌های بین‌المللی پیش بینی شده و امر جدیدی نبوده و ربطی به شناسایی و موضوعات دیگر ندارد.

 سفارتخانه افغانستان در تهران با آمار چند هزار مراجعه کننده روبرو است و تعداد زیادی کارمند به ویژه در بخش کنسولی لازم دارد و باید مساعدت کنیم کارهای این سفارتخانه بعد از پایان ماموریت کارکنانش متوقف نشود.

سخنگو درخصوص حق آبه هیرمند؛ هم گفت: حق‌ آبه قراردادی بین ایران و افغانستان است که از سال‌ها دور وجود داشته و طبیعی است که جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک حاکمیت معقول و ثبات آفرین در این منطقه تلاش می کند نکات اختلافی را از طریق مرضی الطرفین و گفت وگو حل کند و کمیساران عالی آب با هم دیدارهایی داشته‌اند و برخی اقدامات ناکافی از سوی هیأت حاکمه سرپرستی افغانستان انجام شده است. ما امیدوار هستیم در ادامه مسیری که می بینیم، به یک اقدام قطعی سازنده برسیم.

وی در خصوص انفجارهای زنجیره‌ای در افغانستان که هزاره‌ها و شیعیان را هدف قرار داده‌اند؛ گفت: وضعیت افغانستان به شمول تمامی گروه‌های قومی و مذهبی برای جمهوری اسلامی ایران از روز اول مهم بوده است و مسؤولیت قطعی هیأت حاکمه افغانستان نسبت به تمامی اقوام و گروه‌ها یادآوری شده است. ما در افغانستان اقلیتی نداریم، اقوامی داریم که همه به طور مشترک در امروز و فردای افغانستان شریک هستند. یادآوری کنم مسؤولیت قطعی هیأت حاکمه سرپرستی افغانستان را نسبت به تامین امنیت همه اقوام در افغانستان. جمهوری اسلامی ایران بسیار متأسف است که این هیأت هنوز نتوانسته امنیت لازم را در برخی مناطق برقرار کند.

این اقدامات تروریستی به شدت محکوم می شود. ما آمادگی داریم، تجربیات خودمان را در مبارزه با این گروه های تروریستی به هیأت حاکمه سرپرستی افغانستان منتقل کنیم تا شاهد افغانستانی بهتر برای مردم افغانستان باشیم.

دور پنجم گفت‌وگوهای ایران و عربستان مثبت بود

سخنگو درخصوص دور پنجم مذاکرات ایران و عربستان؛ گفت: دور پنجم گفت‌وگوهای ایران و عربستان سعودی در بغداد با تلاش‌هایی که دولت عراق انجام داده بود و تمهیدات و مساعدت‌های دولت عمان در روز پنجشنبه هفته گذشته برگزار و گفت‌وگوها رو به جلو و مثبت بود. چارچوب‌هایی که از قبل پیش بینی شده بود، در این گفت وگوها تماماً مورد بررسی قرار گرفت و گفت‌وگوها جدی بود و اگر به سطح سیاسی درجه یک ارتقا پیدا کند، می توان انتظار داشت که به سرعت شاهد پیشرفت‌های جدی در حوزه های مختلف در چارچوب مذاکرات باشیم.

 

ارسال نظر