|
شناسه خبر: 8820

برگزاری گسترده راهپیمایی روز قدس در جغرافیای جهان اسلام سیلی محکمی به سازش‌کاران بود

حماسه

روز جهانی قدس امسال متفاوت‌تر از سال‌های دیگر و پس از دو سال همه‌گیری کرونا درحالی با شکوه تمام در ایران و برخی از کشورهای اروپایی و اسلامی برگزار شد که «مسجدالاقصی» در این روز شاهد برگزاری باشکوه‌ترین نماز جمعه ماه‌ها و سال‌های اخیر خود با مشارکت بیش از 160هزار نفر بود.

گویا وعده‌ای که شمارش معکوس تحقق آزادی قدس امسال بیش از هر زمان دیگری به گوش می‌رسد، چنانکه در جریان نشست بزرگ رهبران مقاومت که روزهای اخیر برگزار شد بر آن تاکید کردند و هم قسم شدند. روز قدس امسال در میان شروع قیام جدیدی ازسوی ملت فلسطین علیه تجاوزات صهیونیست‌ها به مسجدالاقصی حال و هوای دیگری داشت و اهمیت روز قدس امسال را دوچندان ساخت. از یکسو پس از دوسال عدم برگزاری گسترده راهپیمایی روز قدس در کشورهای اسلامی و دیگر مناطق جهان به‌دلیل شیوع ویروس کرونا، خروش مجدد موج حمایتی مسلمانان در روز قدس امسال، انگیزه و توان مضاعفی به قیام سراسری فلسطینیان برای واداشتن صهیونیست‌ها به عقب‌نشینی از توطئه شوم علیه هویت اسلامی مسجدالاقصی بخشید. از چندین روز قبل با نزدیک شدن به جمعه آخر ماه مبارک رمضان، ستون‌های امنیتی رژیم به لرزه درآمده و در سراسر فلسطین اشغالی تدابیر شدید امنیتی و قوانین سختگیرانه منع آمد‌و‌رفت اتخاذ شده است که نشانگر اوج وحشت صهیونیست‌ها از انتفاضه فلسطینیان در روز قدس بود. تا آنجا که ارتش رژیم‌صهیونیستی ۶ گردان از نیروهای ذخیره خود را روزهای اخیر فراخوانده بود تا در منطقه دیوار حائل و در امتداد مناطق مرزی با کرانه باختری مستقر شدند. باوجوداین وزارت اوقاف اسلامی فلسطین اعلام کرد که ۱۶۰هزار فلسطینی دیروز جمعه همزمان با روز جهانی قدس، با حضور در مسجدالاقصی نماز جمعه را اقامت کردند.

از طرف دیگر، برگزاری هرچه باشکوه‌تر و گسترده‌تر روز قدس امسال در سراسر جغرافیای جهان اسلام، سیلی محکمی به سازش‌کاران و مرتجعین عرب حامی عادی‌سازی روابط با رژیم‌صهیونیستی بود. در‌واقع روز قدس امسال را باید برگزاری نوعی رفراندوم عمومی در میان امت اسلامی درباره خیانت عادی‌سازی تلقی کرد؛ جایی که برخلاف تبلیغات دروغین رسانه‌های دولتی این رژیم‌ها، اکثریت مسلمانان مقاومت و انتفاضه را تنها راه درست دفاع از حقوق ملت فلسطین و مقابله با توسعه‌طلبی‌ها و عهدشکنی‎های رژیم‌صهیونیستی می‌دانند و همچنین آزادی کامل سرزمین‌های فلسطینی و نابودی رژیم جعلی صهیونیستی را به‌عنوان سرمنشا بازگشت آرامش به منطقه مطالبه می‌کنند.

نشست رهبران مقاومت و شمارش معکوس برای آزادی قدس
وعده‌ای که شمارش معکوس تحقق آن در روز قدس امسال بیش از هر زمان دیگری به گوش می‌رسد؛ چنانکه در جریان نشست بزرگ رهبران مقاومت که روزهای اخیر برگزار شد، رهبران بازوهای مختلف محور مقاومت در منطقه از حزب‌الله لبنان و مقاومت حماس و جهاد اسلامی در غزه گرفته تا سید بدرالدین الحوثی، رهبر انصارالله یمن و هادی العامری در عراق بر آن صحه گذاشتند و درباره تحقق این وعده مقدس هم‌قسم شدند.
درواقع روز قدس همانند سیلی بنیان‌کن تمامی مسلمانان در اقصی‌نقاط جهان را به جوش و خروش واداشت تا در حمایت از جنبش آزادی‌خواهی ملت فلسطین و محکومیت جنایات رژیم‌صهیونیستی فریاد حق‌طلبی و عدالت‌خواهی سر دادند؛ موضوعی که منجر می‌شود تا حتی با وجود سلطه صهیونیسم بین‌المللی بر رسانه‌ها و جریان آزاد اطلاعات اما هر سال مردم بیشتری در نقاط مختلف این کره خاکی نسبت‌به آشنایی و حتی کندوکاو درمورد واقعیت موضوع فلسطین ترغیب شوند. کمااینکه روزهای گذشته، کشورهای غربی چون آلمان، اتریش، ایتالیا، اسپانیا، هلند، کانادا، انگلیس و آمریکا شاهد برگزاری این تظاهرات بود؛ تظاهراتی که دیروز هم در بیشتر کشورهای جهان اسلام و منطقه برگزار شد تا نشانی باشد، از سراسر جهان نمونه‌های مختلفی در مبارزه با رژیم اسراییل وجود دارد. این تظاهرات ضدصهیونیستی درحالی رو به افزایش یافته است که اشغالگر بودن رژیم‌صهیونیستی و انسانی بودن مساله فلسطین، بازتاب زیادی پیدا کرده و افکار عمومی دیگر اشغالگری قدس شریف و  وجود 60هزار زندانی فلسطینی به‌‌عنوان اسیر جنگی در زندان‌های اسراییلی را دیگر نمی‌پذیرند.

همصدا با فلسطین 
بیش از چهار دهه از زمانی که امام‌خمینی(ره) در اقدامی تاریخی و ماندگار، جمعه آخر ماه مبارک رمضان را به‌عنوان روز قدس نامگذاری کردند، می‌گذرد؛ تا همه‌ساله در چنین روزی، امت اسلامی به یاد قبله نخست خود و ملت تحت ستم فلسطین، اختلاف دیدگاه‌ها را کنار گذاشته و یکپارچه و هم‌صدا مشت‌های گره‌کرده را به نشانه حمایت از آرمان آزادی فلسطین، هرچه محکم‌تر به دهان استکبار جهانی و صهیونیسم بین‌المللی بکوبند.
اما در ایران نیز راهپیمایی روز جهانی قدس مقارن با آخرین جمعه ماه مبارک رمضان بعد از محدودیت‌های کرونایی در سال‌های گذشته، با حضور پرشور و گسترده مردم در تهران و سراسر کشور برگزار شد. راهپیمایی امسال در بیش از 900شهر کشورمان و همزمان در سایر کشورها برگزار می‌شود. سرلشکر حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سخنران ویژه مراسم تهران بود.
 
نمایش موشک‌های محور مقاومت در حاشیه راهپیمایی
در مراسم راهپیمایی روز قدس، موشک قاسم جهاد اسلامی فلسطین، موشک عیاش250حماس فلسطین، موشک فاتح 110حزب‌الله لبنان، موشک تشرین ارتش سوریه، موشک سجیل سپاه پاسداران، موشک قدس2 انصارالله یمن، موشک جمال 69نباء عراق از موشک‌هایی است که در این نمایشگاه به نمایش درآمد.
 
سرلشکر سلامی: امروز فلسطین از دست‌های خالی عبور کرده و مسلح است
سردار سرلشکر سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سخنرانی پیش از خطبه‌های نمازجمعه روز قدس امسال، با اشاره به نامگذاری جمعه آخر ماه رمضان به نام روز قدس ازسوی امام‌خمینی(ره)، گفت: امام‌خمینی (ره) جغرافیای فلسطین را در قلوب مسلمانان امتداد داد و آن را مساله اصلی جهان اسلام قلمداد کرد. وی افزود: از‌ آن روز تا به امروز سیمای فلسطین هر روز درخشان‌تر، برجسته‌تر، مقتدرتر و جذاب‌تر در صحنه سیاسی عالم درحال حرکت است. بعد از دوران باشکوه امامت امام راحل، بیرق حمایت از نهضت فلسطین و مبارزه با استکبار و صهیونیسم ازسوی رهبر عظیم‌الشأن انقلاب این بیرق برافراشته ماند و حرکت داده شد.
فرمانده کل سپاه پاسداران با بیان اینکه مستکبران یک خنجر به نام رژیم‌صهیونیستی را در پیکره جهان اسلام فروبردند تا با ایجاد یک سرپل امنیتی بتوانند بر این جغرافیای پر از ثروت و موقعیت مسلط شوند، گفت: صهیونیست‌ها بی‌رحمانه قتل‌عام می‌کردند اما امروز به جایی رسیدند که مجروح شدن یک فلسطینی برای آن‌ها عقوبت فراوانی دارد. دیگر فصل آن جنایات غم‌انگیر برای فلسطین گذشته است. فلسطین از دست‌های خالی عبور کرده و مسلح است و مردانش در میانه میدان آماده نبردند و اسراییل درحال فروپاشیدن است.
 
رئیسی: امروز ابتکار عمل در سرزمین‌های اشغالی در دستان جوانان فلسطینی است
سید ابراهیم رئیسی، رییس‌جمهور نیز در مراسم راهپیمایی روز قدس اظهار داشت: پیام روز قدس این است که سرنوشت فلسطین را جوانان و نوجوانان دارند رقم می‌زنند.
وی افزود: مجاهدان، جوانان فلسطینی و لبنانی در حوادث اخیر نشان دادند که ابتکار عمل در دستان آن‌هاست و آینده این سرزمین به دست همین مجاهدان رقم خواهد خورد.
رییس‌جمهور تاکید کرد: آزادی قدس شریف حتمی است؛ زیرا این وعده خداوند و رسول‌اکرم (ص) است و همچنین روز قدس یک روز نمادین برای همبستگی و حمایت از مردم مظلوم فلسطین است و ان‌شاءالله این همبستگی به نابودی رژیم غاصب صهیونیستی منتهی خواهد شد.
 
قالیباف: حضور مردم در راهپیمایی روز قدس نشانه روحیه مبارزه با رژیم‌صهیونیستی است
 همچنین محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی، در راهپیمایی روز قدس شرکت کرده و در جمع خبرنگاران گفت: روز قدس روز بسیار بزرگی است، امروز راهپیمایی مردم مومن و روزه‌دار ایران اسلامی و همه امت‌های اسلامی، نماد و تبلور عینی فکر، اندیشه و دل و جان مردم در ارتباط با آرمان‌ها و آزادسازی قدس شریف است.
وی با بیان اینکه حضور مردم در راهپیمایی روز قدس نشان می‌دهد که این تفکر و روحیه زنده است، افزود: حضور مردم و امت اسلامی در همه کشورها و شهرهای دنیا بالاخص در ایران، نشان‌دهنده اوج وحدت و روحیه مبارزه با رژیم‌صهیونیستی بوده و نشان می‌دهد که هنوز روحیه مبارزه زنده است و وحدت در امت اسلامی وجود دارد، خصوصا امسال دیدیم که مبارزین مجاهد فلسطینی در قلب تل‌آویو با اقتدار در آخرین لایه‌های امنیتی اسراییل عملیات انجام دادند.
 
روایت سردار قاآنی از یک عملیات موفق پهپادی در خاک فلسطین اشغالی
 سردار سرتیپ پاسدار اسماعیل قاآنی، سخنران پیش از خطبه‌های نماز جمعه مشهدمقدس در جمع راهپیمایان روز قدس و نمازگزاران حرم مطهر رضوی اظهار داشت: منطق ما برای اینکه رژیم غاصب باید محو شود این است که این سرزمین فلسطین صاحب دارد و این‌ها هزاران انسان را کشته و میلیون‌ها نفر را آواره کرده‌اند و اگر مقابله رهبران کشورهای اسلامی نبود، آن‌ها قصد داشتند ایده نیل تا فرات خود را عملی کنند و کشورهای دیگر را هم تصاحب کنند. با بیان اینکه باید آبروی این رژیم جنایت کار را برد، افزود: چند ماه قبل خبری به این رژیم رسید که دو پهپاد ناشناس به‌سمت سرزمین اشغالی در حرکت است، 41هواپیمای جنگی و شناسایی پهپاد این رژیم غاصب از سر شب تا صبح مشغول شناسایی این پهپادها بودند اما نتوانستند کاری کنند، بعد به مردم سرزمین خود دروغ گفتند که رزمایش برگزار کرده‌اند. این در حالی است که باید مردمی بودند و حداقل جواب مردم خود را می‌دادند، حزب‌الله قهرمان یک هواپیمای بدون سرنشین خود را حدود 100کیلومتر داخل سرزمین اشغالی فرستاد تا دور بزند و فیلم و عکس بگیرد و برگردد، درحالی‌که رژیم مدعی بود اگر پشه‌ای در آسمان سرزمین اشغالی حرکت کند، آن را خواهد زد.
 
قطعنامه روز قدس
مردم ایران در قطعنامه پایانی راهپیمایی روز جهانی قدس تاکید کردند: شکست‌های پی‌درپی آمریکا و رژیم‌صهیونیستی و ارتجاع وهابی در منطقه راهبردی غرب آسیا توهم شکست‌ناپذیری ارتش صهیونیستی و نفوذناپذیری امنیتی آن را باطل ساخته است. در این بیانیه آمده است: روز قدس و حمایت از ملت فلسطین را پشتوانه امنیت ملی ایران اسلامی و رمز وحدت و اتحاد امت اسلامی برابر توطئه‌های نظام سلطه و استکبار دانسته و ضمن تاکید بر ضرورت تعمیق مقاومت ضد صهیونیستی و از سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی و منطقه‌ای می‌خواهیم با اتخاذ مواضع قاطعانه و عملی، تنها راه‌حل مساله فلسطین را که بازگشت آوارگان فلسطینی از اقصی‌نقاط دنیا و برگزاری همه‌پرسی فراگیر و آزاد برای تضمین آینده این کشور و تحقق راهبرد فلسطین فی البحر الی النهر است مورد حمایت قرار داده و با هرگونه راه‌حل نمایشی جایگزین و ظالمانه مخالفت کنند.

 

ارسال نظر