|
شناسه خبر: 9030

طرح شفافیت با رأی ۸۷ درصدی تصویب شد

الوعده وفا

«شفافیت» با پیگیری‌های مجلس انقلابی علی‌رغم هجمه‌ها و فشارها حالا به «واقعیت» نزدیک‌تر شده است؛ موضوعی که اگرچه چندسالی بود که در دستورکار مجلسی‌ها قرار گرفته بود اما همواره ابتر مانده و نتیجه‌ای دربرنداشت. پس از تصویب کلیات طرح شفافیت قوای سه‌گانه، روز چهارشنبه و در صحن علنی مجلس قدم دیگری در این مسیر برداشته شد که نشان از عزم بهارستان‌نشینان برای پاسخگویی به دغدغه دیرینه مردم است.

در این راستا، نمایندگان مجلس در جلسه علنی روز چهارشنبه، ۲۸اردیبهشت‌ماه مجلس شورای اسلامی ماده ۳ طرح دوفوریتی شفافیت قوای سه‌گانه و دستگاه‌های اجرایی و سایر نهادها را با ۱۷۵رأی موافق، ۱۱رأی مخالف و سه رأی ممتنع از مجموع ۲۰۱نماینده حاضر در جلسه تصویب کردند. رأی قاطع نمایندگان به این ماده پیام‌های مهمی برای سایر قوا و سازمان‌ها دارد که باید بعد از این شیوه دیگری را در برابر مردم در پیش گیرند.
طبق این مصوبه، مشمولان این قانون ازجمله مجمع تشخیص مصلحت نظام (فقط در اجرای اصل۱۱۲ قانون اساسی در موارد اختلافی مجلس و شورای نگهبان)، هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجلس شورای اسلامی، هیات‌وزیران، شوراهای اسلامی شهر و روستا و شوراهای موضوع این قانون موظف‌اند مشروح مذاکرات خود را اعم از صحن و کمیسیون‌های تابع آن‌ها و آرای ماخوذه از اعضا را به تفکیک اسامی موافق، مخالف، ممتنع و کسانی که در رأی‌گیری شرکت نکرده‌اند، حداکثر ظرف یک ماه در پایگاه اطلاع‌رسانی خود با قابلیت خوانش رایانه‌ای منتشر کنند، مگر در مواردی که به موجب قانون اساسی و قوانین مربوط‌به هریک از نهادهای مذکور در این قانون، تشکیل جلسه غیرعلنی یا رأی‌گیری مخفی پیش‌بینی شده باشد.
براساس تبصره این ماده، در جهت استقلال نظر کارشناسی، آرای ماخوذه از نمایندگان مجلس درخصوص مصوباتی که جنبه صنفی و منطقه‌ای دارد، از شمول این ماده خارج است. کمیسیون تخصصی مکلف است در پایان گزارش خود به صحن علنی، جنبه صنفی و منطقه‌ای خود را اظهار کرده و براساس رأی مجلس عمل شود. حکم این ماده و تبصره آن درخصوص مجلس شورای اسلامی به ذیل ماده۱۱۹ قانون آیین‌نامه داخلی مجلس الحاق می‌شود.
 
تصویب شفافیت آرای نمایندگان؛ «الوعده وفا»
 پس از تصویب ماده3 طرح مذکور، محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی که از ابتدای سکانداری در بهارستان بر به سرانجام رسیدن این موضوع تاکید داشت، در صفحه شخصی خود در توییتر با اشاره به تصویب موادی از طرح شفافیت قوای سه‌گانه، دستگاه‌های اجرایی و سایر نهادها در مجلس، نوشت: الوعده وفا. رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه این مطلب آورده است: امروز شفافیت آرای نمایندگان هم با رأی قاطع ۸۷درصدی نمایندگان مجلس یازدهم تصویب شد.
وی تاکید کرد: مجلس شفافیت را از خود آغاز کرد و این بخشی از طرح جامع «شفافیت قوای سه‌گانه» است که طیف گسترده‌ای از نهادها را در هر سه قوه و در مهم‌ترین روندها مشمول شفافیت خواهد کرد و گامی مهم در مسیر تحقق حکمرانی نو خواهد بود. ابراز خرسندی و پیگیری و گزارش‌دهی رییس مجلس حالا به‌خوبی نشان می‌دهد که نگاه بهارستان‌نشینان به موضوعات در دوره جدید، جناحی، سطحی و ساختارمحور نیست و دغدغه‌های مردم را به‌عنوان اولویت در مقابل خود دارد.
با وجود سیاه‌نمایی‌ها و فرافکنی‌ها علیه مجلس و رییس آن در ماه‌ها و هفته‌های اخیر، اقدامات مهم به‌زمین‌مانده از دوره‌های پیش نه‌تنها به حاشیه نرفته است، بلکه با تمرکز بیشتر مجلس یکی پس از دیگری به سرانجام می‌رسد؛ اگرچه مسائل اقتصادی و معیشت مردم اولویت اول مجلس یازدهم بود و در این زمینه قدم‌های مهمی برداشته شد اما از مسائل دیگر مانند همین شفافیت غفلت نشد و با پیگیری‌های مستمر گام مهمی برداشته شد که علاوه بر مجلس قوا و نهادهای دیگر را نیز در برمی‌گیرد.
 
5 ماده طرح شفافیت قوای سه‌گانه
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی ۱۱اردیبهشت‌ماه کلیات طرح شفافیت قوای سه‌گانه، دستگاه‌های اجرایی و سایر نهادها را با ۱۸۳رأی موافق، ۳۰رأی مخالف و چهار رأی ممتنع از مجموع ۲۲۰نماینده حاضر در جلسه علنی به تصویب رسانده بودند که این موضوع تشکر رییس مجلس را نیز در پی داشت. با روند طی‌شده و قدم‌های مهمی که برداشته خواهد شد مردم در آینده‌ای نزدیک به‌راحتی می‌توانند در جریان اقدامات و تصمیمات قوای سه‌گانه و نهادها و سازمان‌های دیگر قرار بگیرند؛ موضوعی که تا پیش از این امکان آن وجود نداشت.
در جلسه علنی 28فروردین مجلس، دو فوریت طرح شفافیت قوای سه‌گانه، دستگاه‌های اجرایی و سایر نهادها به تصویب رسید؛ موضوعی که بعد از سال‌ها حالا سنگ‌بنای شفافیت با مردم شده است. وقتی دوفوریت طرح شفافیت قوای سه‌گانه، دستگاه‌های اجرایی و سایر نهادها در صحن مجلس تصویب شد، برای طی کردن ادامه روند به کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها برای بررسی بیشتر ارجاع شد. این کمیسیون برای بررسی دقیق و فنی و تخصصی طرح آن را به کارگروه مربوطه کمیسیون ارجاع داد تا پخته‌تر و دقیق‌تر شود.
طرح شفافیت قوای سه‌گانه پنج ماده دارد که در ماده یک دستگاه‌ها، نهادها، سازمان‌ها و موسسات مشمول این قانون مشخص شدند و در ماده۲ نیز اطلاعات و داده‌هایی که باید منتشر شود، به تفکیک آمده است. در ماده‌۳ این طرح اشاره شده است که مجموعه‌هایی که مانند مجلس شورای اسلامی به‌صورت شورایی اداره می‌شوند، باید آرای مأخوذه افراد را به تفکیک آرای موافق، مخالف و ممتنع به گونه‌ای منتشر کنند که قابلیت خوانش رایانه‌ای داشته باشد. در ماده‌۴ دستگاه‌های مشمول این قانون باید به‌صورت دوره‌ای گزارش عملکردشان را در این خصوص اعلام کنند و بر‌اساس ماده‌۵ طرح شفافیت قوای سه‌گانه، مجازات کسانی که از اجرای این قانون سرپیچی می‌کنند مشخص شده است.
 
ارمغان بهارستان برای مردم
طرح شفافیت پس از چند سال هنوز هم مورد توجه مردم و مسوولان است. علی‌رغم فرازوفرودها و حاشیه‌سازی‌ها طرحی که حالا در مجلس یازدهم سمت‌وسوی متفاوتی به خود گرفته و ابعاد آن فراگیرتر شده است، کار را تمام کرد.
در طرحی که پیش از این به‌عنوان شفافیت مطرح می‌شد، فقط شفافیت آرای نمایندگان مجلس مورد توجه قرار گرفته بود؛ درصورتی‌که در طرح شفافیت قوای سه‌گانه دستگاه‌های اجرایی و نهادهای عمومی غیردولتی نیز مورد توجه قرار گرفته‌اند و توجه به مردم و دغدغه‌های‌شان گستره بیشتری یافته است. این طرح بر‌خلاف شفافیت آرای نمایندگان که صرفا شفافیت آرا در قوه مقننه را هدف‌گیری کرده بود، از فراگیری قابل‌توجهی برخوردار است.
 با اجرایی شدن این قانون بسیاری از مردم از روندهای موجود در دستگاه‌ها مطلع خواهند شد و به‌خوبی می‌توانند نهادهای مختلف را در عملکرد و مخارج مورد ارزیابی قرار دهند. مخالفت‌ها و سیاه‌نمایی‌ها علیه مجلس یازدهم اما رویکرد ثابتی است که در این روزها نیز ادامه دارد. از طرح صیانت گرفته تا طرح شفافیت؛ جملگی بهانه‌ای برای حمله و تخریب اقدامات و دستاوردهای مجلس است.
طرح شفافیت اما به‌دلیل سابقه طولانی‌تر، از ابتدای تشکیل مجلس یازدهم به‌عنوان اهرمی برای فشار و در جهت تخریب تلاش‌های این مجلس مورداستفاده قرار گرفت اما درنهایت با هدایت و هوشیاری نمایندگان به سرانجام مطلوب رسید.

 

ارسال نظر