|
شناسه خبر: 9087

قرار است فردا انتخابات هیات‌رییسه سال سوم مجلس یازدهم برگزار شود

رقابت برای کرسی نایب‌رییسی

فردا 4خرداد طبق قرار قبلی انتخابات هیات‌رییسه سال سوم مجلس یازدهم برگزار خواهد شد. در این بین، برخی نمایندگان برای کسب جایگاه‌های هیات‌رییسه نام خود را رسانه‌ای کرده‌اند. اخبار واصله حکایت از این دارند که فراکسیون اکثریت برای ریاست مجلس، روی محمدباقر قالیباف اجماع دارد و با این حساب، بقیه گزینه‌ها باید برای سایر جایگاه‌ها مبارزه کنند.

بنا بر آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، انتخابات اعضای هیات‌رییسه مجلس اعم از رییس، نواب‌رییس و دبیران این هیات، هر ساله و همزمان با روز بازگشایی مجلس در روز هفتم خرداد برگزار می‌شود اما قرار است این انتخابات برای اجلاسیه سوم، روز چهارشنبه (۴خردادماه) برگزار شود. پس از حواشی هفته‌های اخیر حول نفر اول مجلس شورای اسلامی که با تبلیغات هماهنگ و سنگین جریان مدعی عدالتخواهی، پایداری، اصلاح‌طلبان و اعتدالگرایان همراه بود، مربع مذکور چشم به تغییر و تحولات اساسی در ترکیب هیات‌رییسه مجلس دوخته و تلاش حداکثری برای به چالش کشیدن قالیباف انجام داده است. شرایط اما آنطور که تخریب‌چی‌ها می‌خواهند، پیش نرفته است.
در پیش بودن انتخابات اجلاسیه سوم مجلس یازدهم، فراکسیون‌های مجلس را بر آن داشته تا از نمایندگان عضو برای تصدی 12جایگاه هیات‌رییسه ثبت‌نام به عمل آوردند و مطابق سازوکارهای داخلی خود، روی گزینه‌های موردنظر به اجماع برسند. در همین راستا، ثبت‌نام از داوطلبان هیات‌‌رییسه مجلس جهت رأی‌گیری در مجمع عمومی فراکسیون جبهه نیروهای انقلاب اسلامی، از صبح روز یکشنبه(اول خردادماه) تا ساعت18 روز گذشته(دوم خردادماه) در دبیرخانه این فراکسیون انجام شد.
بر همین اساس، قرار است جلسه مجمع عمومی این فراکسیون امروز(سه‌شنبه) از ساعت16 و 30دقیقه در صحن مجلس به ریاست محمدباقر قالیباف، رییس فراکسیون برگزار شود. در جلسه امروز مجمع عمومی فراکسیون اکثریت مجلس یازدهم، پیشنهادات واصله به فراکسیون درخصوص شیوه رأی‌گیری در مجمع بررسی خواهد شد. همچنین در مجمع عمومی که عصر امروز برگزار خواهد شد، اسامی 12 نفر از نمایندگان مورد حمایت فراکسیون اکثریت برای انتخابات هیات‌رییسه مشخص خواهد شد و نمایندگانی که رأی نمی‌آورند، متعهد خواهند شد در صحن علنی مجلس در روز چهارشنبه، مجددا کاندیدا نشوند. در همین باره ولی اسماعیلی، سخنگوی فراکسیون جبهه نیروهای انقلاب دیروز در گفت‌وگو با تسنیم، درباره سازوکار انتخاب کاندیداهای این فراکسیون برای کرسی‌های هیات‌‌رییسه مجلس تصریح کرد: «پس از ثبت‌نام از کاندیداها، در جلسه مجمع عمومی فراکسیون رأی‌گیری صورت می‌گیرد و هر فردی که حائز بالاترین آرا شد، به‌عنوان گزینه نهایی فراکسیون به صحن علنی معرفی می‌شود».
 همچنین بنابر گفته اسماعیلی، تاکنون محمدباقر قالیباف و الیاس نادران برای تصدی ریاست مجلس، نام خود را در فراکسیون ثبت کرده‌اند. نادران چندی پیش با انتشار نامه‌ای سرگشاده ضمن انتقاد از عملکرد رییس و سایر اعضای هیات‌رییسه مجلس، نامزدی خود برای ریاست را اعلام کرد. بااین‌حال، بسیاری از نمایندگان عضو در فراکسیون اکثریت از جمله سیدمحمدرضا میرتاج‌الدینی، نایب‌رییس این فراکسیون طی روزهای گذشته تصریح داشته‌اند که گزینه آن‌ها برای ریاست مجلس همانند دو سال گذشته، محمدباقر قالیباف خواهد بود.
 
رقابت اصلی بر سر نواب ریاست؛ برنامه مستقلین ولایی چیست؟  
 البته علاوه بر قالیباف و نادران که نام‌شان به‌طور رسمی اعلام‌شده، برخی گمانه‌ها از احتمال ثبت‌نام نمایندگانی مثل آقاتهرانی، نوباوه‌وطن و فریدون عباسی برای تصدی ریاست حکایت دارند؛ نمایندگانی که عمدتا از آن‌ها به‌عنوان نمایندگان نزدیک به جبهه پایداری یاد می‌شود اما درعین‌حال خود را جزئی از فراکسیون اکثریت می‌دانند. اخبار واصله از لابی‌های بهارستان اما حکایت از این دارند که قالیباف همچون دو سال قبل بار دیگر به ریاست مجلس خواهد رسید. با وجود بالابودن احتمال ریاست مجدد قالیباف، این پرسش مطرح می‌شود که سایر مدعیان چرا به میدان رقابت با قالیباف ورود کرده و بخت‌آزمایی پیشه کرده‌اند؟ در پاسخ به این سوال، شاید بهترین جواب تلاش مدعیان برای آسیب به جایگاه سیاسی فعلی قالیباف باشد. از سوی دیگر، طیف‌های مختلف با کاندیداتوری برای ریاست مجلس سعی دارند جایگاه خود را در هیات‌رییسه و به‌ویژه نواب رییس تثیبت کنند.
مدعیان کسب ریاست مجلس خوب می‌دانند که در مقایسه با قالیباف، از کارنامه اجرایی و مدیریتی به مراتب پایین‌تری برخوردارند. کارنامه سرشار قالیباف در حوزه مدیریت، برای او اعتبار سیاسی ایجاد کرده و برای همین، قاطبه نمایندگان رأی به او را در واقع رأی به کارآمدی مجلس می‌دانند؛ بنابراین نامزدهای ریاست برای سال سوم مجلس یازدهم صرفا تلاش دارند در حد توان و بضاعت محدود خود، آرای قالیباف را سرشکن کرده و سپس در رسانه‌های همسو با خود چنین القا کنند که قالیباف در مجلس ریزش رأی دارد و از 230رأی سابق، فاصله بعیدی گرفته است. جدا از ریاست که تکلیف آن تقریبا روشن به نظر می‌رسد، رقابت اصلی بر سر نواب ریاست است. نصرالله پژمانفر، مجتبی ذوالنوری، علی نیکزاد، میرتاج‌الدینی، مصری، حمیدرضا حاجی‌بابایی ازجمله نام‌های مطرح برای کسب نایب‌رییسی مجلس هستند. مضاف بر این محمدمهدی زاهدی، ابراهیم عزیزی، محمدرضا صباغیان، محمدرضا دشتی‌اردکانی، سیدناصر موسوی‌لارگانی، حاجی‌دلیگانی، احمد نادری، صدیف بدری و احد آزادی‌خواه هم از گزینه‌های مطرح برای پست دبیری هستند. آنطور که به نظر می‌رسد جریان نزدیک به جبهه پایداری در مجلس با علم به ریاست قالیباف، عمده تمرکز خود را برای کسب نواب ریاست گذاشته است و گزینه‌ آن‌ها برای این منظور چهره‌هایی مانند پژمانفر هستند. پژمانفر پیشتر گزینه جبهه پایداری برای تصدی وزارت اطلاعات دولت سیزدهم بود که علی‌رغم فشار سنگین بر رییس‌جمهوری، موفق به عملیاتی ساختن ایده خود نشدند. 
 
برنامه فراکسیون مستقلین ولایی
 در کنار فراکسیون اکثریت(انقلاب اسلامی)، فراکسیون مستقلین ولایی به‌‌عنوان فراکسیون اقلیت مجلس یازدهم نیز برای انتخابات فردا برنامه‌هایی دارد. در همین باره محمدعلی محسنی بندپی، سخنگوی فراکسیون مستقلین ولایی چندی پیش در گفت‌وگویی تاکید داشت که این فراکسیون برای نواب ریاست کاندیدایی معرفی نخواهد کرد اما برای دبیر و ناظر کاندیداهایی را مانند سال گذشته معرفی خواهد کرد.
تمایل فراکسیون اقلیت مجلس(شامل اصلاح‌طلبان و مستقلین) به ریاست قالیباف بر مجلس است چراکه این فراکسیون، قالیباف را مدیر میدانی باتجربه‌ای می‌داند که در برابر طرح‌های غیرمنطقی جریان تندرو از جمله طرح صیانت، ایستادگی کرده است و زین پس نیز می‌تواند با ایستادگی در برابر چنین طرح‌هایی، اعتبار کلیت مجلس را حفظ کند. جریان اقلیت با وجودی که تغییر در ترکیب هیات‌رییسه را امری لازم می‌داند، لیکن در مجموع تداوم حضور قالیباف در جایگاه ریاست مجلس را موجب تضعیف و انزوای جریان تندرو ارزیابی می‌کند.

 

ارسال نظر