|
شناسه خبر: 9141

رییس مجلس شورای اسلامی:

اولویت اصلی مجلس، حل مشکلات مهم کشور است

مراسم افتتاح نمایشگاه ملی عصر امید روزگذشته (یکشنبه، 8خردادماه) با حضور محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی در مصلای امام خمینی(ره) برگزار شد.
 براساس این گزارش؛ هزار ایده ازسوی هزار شرکت دانش‌بنیان و هزار زیرساخت پژوهشی و فناورانه دانشگاه آزاد اسلامی به مدت چهار روز در رویداد ملی عصر امید در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت. همچنین قرار است بیش از هزار میلیارد تومان جذب سرمایه از صنایع، شرکت‌ها و بخش خصوصی برای حمایت از بخش‌های دانشگاهیان در این رویداد ملی جذب شود.
رییس مجلس شورای اسلامی پس از افتتاح نمایشگاه ملی عصر امید از غرفه‌های شرکت‌های دانش‌بنیان بازدید و از نزدیک در جریان فعالیت پژوهشگران و محققان قرار گرفت. او سپس طی سخنانی اظهار داشت: امروز دانشگاه از تمام نقاط خاص خود استفاده کرده و در بین مردم نفوذ کرده و فراگیر شده است و امروز حضوری مستمر در بین مردم دارد.
وی افزود: امروز در این فرصت گام دوم می‌توانیم نیازهای خودمان را از طریق دانش‌بنیان حل کنیم، همچنین دانش‌بنیان می‌تواند یک جهش بزرگ برای حل مشکلات اقتصادی کشور را که چالش‌های جدی و اساسی برای ما ایجاد کرده است رقم زند.
رییس مجلس شورای اسلامی گفت: نقش دانشگاه آزاد اسلامی منحصربه‌فرد است؛ به شرطی که آن حرکت از پایین به بالا و مردمی خود را حفظ کند. یعنی اگر به‌سمت تمرکزگرایی و سمت روش‌های بوروکراسی سخت اداری و به بحث‌های علم در زندگی مردم بروز و ظهور پیدا نکند هیچگاه موفق نخواهد شد.
قالیباف افزود: امروز این فرصت برای دانشگاه است تا براساس رویکردها و جهت‌‌گیری‌ها و نظام مسائل کشور از نظام مسائل محلی با اولویت تا نظام مسائل منطقه‌ای، سطح فروملی و ملی و سطح منطقه‌ای و بین‌المللی حرکت کند؛ به این ترتیب دانشگاه آزاد می‌تواند بدرخشد و در این مسیر گام بردارد. وی تصریح کرد: در مجلس سعی کردیم فضاسازی‌های منفی را که علیه مجلس یازدهم ایجاد کرده‌اند خنثی کنیم، یعنی در مجلس یازدهم با تجربه‌هایی که در نظام مسائل کشور و مشکلات اجرایی و چالش‌های کشور وجود دارد. از این رو اولویت اصلی مجلس شورای اسلامی حل مشکلات مهم کشوری است. رییس مجلس تاکید کرد: نمونه عینی آن قانون جهش تولید دانش‌بنیان بود که 18ماه قبل بدون آنکه اطلاعی داشته باشیم که شعار امسال برپایه دانش‌بنیان‌ها نامگذاری خواهد شد. 
این موضوع را جزو اولویت‌های خود قرار داد.  وی افزود: در اردیبهشت امسال قانونی ابلاغ شد و امروز در حال اجرا شدن است و بنده و نمایندگان مجلس محکم ایستاده‌ایم که هم قانون کسب‌وکار و هم قانون دانش‌بنیان اجرا شود و اجازه نخواهیم داد که این قوانین اجرایی نشوند. رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: امروز قانون دانش‌بنیان به جوانان عزیزی که با همه وجودمان آن‌ها را پیش‌آهنگ حرکت و پیشرفت کشور می‌دانیم هویت داد؛ زیرا جوانان هستند که پیش‌آهنگ حرکت مردمی برای حل مشکلات اقتصادی کشور هستند. این قانون در ابعاد مالیات، در ابعاد سرمایه‌گذاری، سیاست‌های پولی، مالی، حمایت قضایی و حمایت‌های مالی در ابعاد مختلف قانون این فرصت را فراهم کرده است. همچنین چند ماده از این قانون مخصوص دانشگاه آزاد اسلامی است.
قالیباف بیان داشت: ما به دانشگاه آزاد اسلامی به‌عنوان یک نهاد علمی مردمی که در محروم‌ترین نقاط کشور هستند و دست جوانان مستضعف را می‌گیرند نگاه می‌کنیم.

 

ارسال نظر