|
شناسه خبر: 9159

پس از یک دهه سردی روابط تهران- دوشنبه شاهد تحکیم و گسترش روابط دو کشور هستیم

تحول در روابط ایران و تاجیکستان

امامعلی رحمان، رییس‌جمهور تاجیکستان که پس از ۹سال به تهران سفر کرده است، روز گذشته در محل مجموعه تاریخی -فرهنگی سعدآباد به‌شکل رسمی مورد استقبال رییس‌جمهور کشورمان قرار گرفت و در جریان این مراسم به پرچم ایران تعظیم کرد.

 سفری که پس از یک دهه دوری، حال گرایش از سردی به گرمی در روابط دو کشور دیده می‌شود. از سال۲۰۲۰ در اظهارات مقامات دو کشور، نشانه‌هایی از تنش‌زدایی دیده شد تاجایی‌که مقصد اولین سفر رییس دولت سیزدهم جمهوری اسلامی دوشنبه، پایتخت تاجیکستان بود. چندی پیش نیز سرلشکر محمد باقری، رییس ستاد کل نیروهای مسلح ایران به تاجیکستان سفر کرد و پس از دیدار و ملاقات وی با امامعلی رحمان، رییس‌جمهور و مقامات بلندپایه نظامی این کشور گزارش شد که ایران در تاجیکستان کارخانه تولید پهپاد «ابابیل۲» می‌سازد. در هفته جاری هم علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان برای شرکت در نشست گفت‌وگوهای امنیت منطقه‌ای و کمک به برقراری صلح و ثبات در افغانستان به پایتخت تاجیکستان سفر کرد.

 روابط دو کشور متحول شده است
سید ابراهیم رئیسی، ظهر دیروز دوشنبه در نشست خبری مشترک با «امامعلی رحمان»، همتای تاجیکستانی خود، ضمن خوشامدگویی به وی به‌عنوان رییس‌جمهور کشور دوست،‌ برادر و همزبان، گفت: نشست‌های امروز زمینه تصمیم‌گیری‌های خوبی برای روابط دو کشور شد. از اینکه رییس‌جمهور تاجیکستان دعوت ایران را پذیرفت، بسیار سپاسگزارم. همچنین ما با کشور تاجیکستان به دلایل مختلف هم همسایگی و روابط فرهنگی و دینی و هم روابط همزبانی و هم تمدنی ارتباطات خوبی به‌ویژه بعد از انقلاب اسلامی داشتیم و داریم.
وی افزود: با توجه به مشکلات پدیدآمده، سفری که اخیرا بنده در ابتدای دولت به تاجیکستان داشتم، هم برای اجلاس شانگهای و هم دیدار دوجانبه که این سفر برای روابط بین دو کشور نقطه عطفی بود. رییس‌جمهور گفت: امروزه روابط بین دوکشور متحول گشته و طوری شده که در روابط تجاری حجم مبادلات به چهار برابر رسیده است. همچنین در حوزه‌های مختلف نیز گام‌های بسیار خوبی برداشته شده، به‌ویژه تفاهنامه‌هایی که در دوشنبه امضا شده است.
رئیسی تصریح کرد: امروز با سفر آقای امامعلی رحمان به ایران و امضای تفاهمنامه‌های جدید بین دو کشور، بنده تردید ندارم که گام بلندی در جهت روابط بین دو کشور برداشته خواهد شد.
رئیسی ادامه داد: همچنین این دو کشور در مساله افغانستان نگاه مشترکی دارند؛ یعنی حتما باید در افغانستان دولت فراگیری تشکیل شود و تمام احزاب حاضر در افغانستان در تشکیل دولت دخیل باشند؛ امنیت افغانستان برای ایران و تاجیکستان و همچنین برای ملت افغانستان بسیار مهم است. وی تاکید کرد: باید در افغانستان امنیت، ثبات و آرامش برای مردم افغانستان برقرار شود و حضور تروریست‌ها در این کشور بسیار نگران‌کننده است و ایران نمی‌تواند بپذیرد که تروریست‌ها در کشور افغانستان حضور داشته باشند، زیرا بیگانگانی که خود در تاسیس داعش دست داشتند، نمی‌توانند برای مردم منطقه و افغانستان امنیت به همراه بیاورند. رییس‌جمهور با بیان اینکه حضور بیگانگان و استکبار فقط برای اهداف خودشان است و به فکر مردم منطقه نیستند، بیان داشت: 20سال حضور آمریکا و ناتو در افغانستان، جز جنگ و ناامنی برای این کشور به همراه نداشته است؛ از این روی، باید سرنوشت افغانستان به دست مردم این کشور رقم خورد. رئیسی تاکید کرد: ایران و تاجیکستان در مبارزه با تروریست، قاچاق مواد مخدر، جرایم سازمان‌یافته هم نظر هستند.
رییس‌جمهور در پایان بیان داشت: امیدوارم این سفر گام بزرگی برای تحکیم روابط و ارتقای آن در بین دو کشور باشد.
 
رییس‌جمهور تاجیکستان: به‌‌دنبال راه‌هایی برای تحکیم روابط بیشتر با ایران هستیم
 امامعلی رحمان، رییس‌جمهور تاجیکستان نیز در این نشست خبری اظهار داشت: امروزه سی‌سالگی روابط دیپلماتیک میان دو کشور را جشن گرفتیم و طی این دوره به‌دنبال راه‌هایی برای تحکیم و توسعه مناسبت‌های فراگیر و تامین گسترش آن‌ها گام برخواهیم داشت. آقای رحمان با اشاره به برنامه درازمدت همکاری‌های دو کشور تا سال۲۰۳۰ خاطرنشان کرد: در سفر امروز موافقتنامه‌های خوبی در زمینه‌های مختلف اقتصادی، تجاری و نیز فعالیت شورای مشترک ایران و تاجیکستان و کمیته مشترک سرمایه‌گذاری به امضا رسید. اطمینان دارم این موافقتنامه‌ها به همکاری‌های دو کشور در زمینه سیاسی، اقتصادی و تجارتی، سرمایه‌گذاری و فرهنگی تحرکی تازه خواهند بخشید.
رییس‌جمهور تاجیکستان گفت‌وگوهای سازنده سیاسی میان دو دولت را زمینه‌ساز تحکیم هرچه بیشتر فضای حسن تفاهم و اعتماد متقابل و تامین بیش از پیش منافع دو کشور دانست و گفت: گسترش تعاملات پارلمانی و ارتقای سطح همکاری بخش‌های خصوصی دو کشور نیز می‌تواند به تعمیق و تقویت مضاعف روابط تهران و دوشنبه بینجامد.

امضای 17سند همکاری میان دو کشور
در پی نشست‌ مشترک هیات‌های عالی ایران و تاجیکستان، 17سند همکاری در حوزه‌های مختلف در حضور رؤسای جمهور دو کشور امضا شد. روز دوشنبه هیات‌های عالی‌رتبه جمهوری اسلامی ایران و تاجیکستان، پس از برگزاری نشست مشترک تفاهمنامه‌هایی بین مقامات دو کشور در حضور «سید ابراهیم رئیسی» و «امامعلی رحمان» امضا کردند. تفاهمنامه‌هایی در حوزه کار و رفاه ازسوی سراج‌الدین محی‌الدین، وزیر خارجه تاجیکستان و حجت‌الله عبدالملکی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی جمهوری اسلامی ایران، موافقت‌نامه معاضدت قضایی در امور کیفری ازسوی «امین‌حسین رحیمی»، وزیر دادگستری ایران و «یوسف رحمان»، دادستان کل تاجیکستان و تفاهمنامه همکاری‌های بلندمدت تجاری اقتصادی دو کشور ازسوی «علی‌اکبر محرابیان»، وزیر نیرو و «ذوقی ذوقی‌زاده»، وزیر توسعه اقتصادی و تجارت تاجیکستان امضا شد. همچنین یادداشت‌ تفاهم‌ نفتی ازسوی «دلیر جمعه» وزیر انرژی و ذخایر آب تاجیکستان و «جواد اوجی»، وزیر نفت ایران، یادداشت‌تفاهمی در حوزه حمل‌ونقل جاده‌ای ازسوی «رستم قاسمی»، وزیر راه و شهرسازی کشورمان و «ابراهیم عظیم»، وزیر نقلیات تاجیکستان به امضا رسید. 
یادداشت‌ تفاهم همکاری سازمان حفاظت محیط‌زیست و کمیته حفظ محیط زیست تاجیکستان، یادداشت‌ تفاهم همکاری در زمینه گردشگری بین «سیدعزت‌الله ضرغامی» و «تاج‌الدین جوری‌زاده»، رییس کمیته گردشگری تاجیکستان و یادداشت‌ تفاهم علمی، فرهنگی، اقتصادی و گردشگری استان خراسان رضوی و ایالت خطلان ازسوی استاندار خراسان رضوی و «قربان حکیم‌زاده» استاندار خطلان از دیگر تفاهمنامه‌های امضاشده بین دو کشور بود.
دو کشور همچنین یادداشت‌تفاهمی در زمینه بورس و اوراق بهادار، یادداشت‌ تفاهمی برای همکاری سازمان نقشه‌برداری و کمیته دولتی اداره زمین و ژئولوزی و یادداشت‌ تفاهمی نیز برای همکاری شورای مشترک کارآفرینان امضا کردند که این تفاهمنامه‌ها به‌ترتیب ازسوی «مجید عشقی»، رییس بورس ایران و «فیض‌الدین قهارزاده»، وزیر مالیه تاجیکستان، «علی جاویدانه»، رییس سازمان نقشه‌برداری ایران و «عارف خواجه‌زاده»، همتای تاجیک او و «غلامحسین شافعی»، رییس اتاق بازرگانی و صنایع ایران و «جمشید جمعه‌خان‌زاده»، رییس اتاق بازرگانی و صنعت تاجیکستان امضا شده است.

 

ارسال نظر