|
شناسه خبر: 9318

قالیباف در جلسه شورای هماهنگی مجلس و با اشاره به منویات رهبر معظم انقلاب:

منشور مجلس انقلابی تدوین می‌شود

رییس مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره مجلس شورای اسلامی و توصیه‌های ایشان، به مثابه منشور مجلس انقلابی است، از آغاز فرایند تدوین این منشور برای ریل‌گذاری صحیح در حوزه قانونگذاری و نظارت خبر داد و گفت: براساس این منشور که تدوین خواهد شد، اولویت‌های مجلس مشخص می‌شود تا مسائل اساسی کشور و مردم در دستورکار کمیسیون‌ها قرار گیرد و کمیسیون‌ها براساس این اولویت‌ها اقدام کنند.

محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی در جلسه شورای هماهنگی مجلس شورای اسلامی که روزگذشته (دوشنبه، 23خردادماه) با حضور نواب رییس، اعضای هیات‌رییسه مجلس و رؤسای کمیسیون‌ها، رییس مرکز پژوهش‌های مجلس، رییس دیوان محاسبات و معاونان قوانین و نظارت مجلس برگزار شد، به اولویت‌بندی‌های مجلس براساس بیانات و تاکیدات رهبر معظم انقلاب در دیدار نمایندگان اشاره و برنامه مجلس در این حوزه را تشریح کرد.
رییس مجلس با بیان اینکه براساس منویات رهبر معظم انقلاب ما قصد داریم سندی که مسیر راه مجلس شورای اسلامی را مشخص می‌کند، تدوین کنیم، اظهار داشت: باید اقداماتی که لازم است، برای این سند که منشور مجلس انقلابی است در هیات‌رییسه، صحن، کمیسیون‌ها، فراکسیون‌ها و سایر بخش‌های اداری و ستادی مجلس انجام شود تا در یک سند و منشور، راهبردهای اصلی مجلس مبتنی بر مسائل اساسی کشور تعریف و به‌سرعت عملیاتی شود تا بتوانیم بیش از پیش به مردم خدمت کنیم.
قالیباف اضافه کرد: این منشور، ماموریت‌های بخش‌های مختلف مجلس به‌خصوص در حوزه اصلاح بودجه، انتخابات، تنقیح قوانین، نظارت و... را مشخص خواهد کرد که معاونت قوانین و مرکز پژوهش‌ها کار خود را در این زمینه آغاز کرده‌اند و درنهایت قصد داریم با دریافت نظرات و پیشنهادات کارشناسان و نمایندگان، مبتنی بر توصیه‌ها و منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی، این سند تدوین شود تا مجالس آینده نیز بتوانند از آن استفاده کنند.
بنابراین گزارش، روز یکشنبه در نخستین جلسه علنی مجلس بعد از تعطیلات نمایندگان در نامه‌ای با قدردانی از اظهار محبت و تفقد رهبر انقلاب تاکید کردند: سخنان رهگشای حضرتعالی در دیدار سالانه با نمایندگان، منشور مجلس انقلابی و همچنین چارچوب عملی برای اقدامات مجلس در نیمه دوم عمر خود است. نمایندگان در این نامه تاکید کردند مسائل و مواردی که برگرفته از فرمایشات رهبری در دیدار اخیرشان با نمایندگان مجلس است در دستورکار قرار داده و تا آخرین ثانیه و فرصت نمایندگی پیگیری خواهند کرد. در ادامه بخشی از این موارد و نکات که نمایندگان به‌عنوان منشور در دستو کار قرار خواهند داد به این شرح است:
 
پذیرش مسوولیت
مسوولیت تمامی قوانین و مصوبات مجلس را برعهده می‌گیریم و با هیچ طرح و لایحه‌ای برخوردی خلاف منافع و مصالح ملت نخواهیم کرد، مطالبه بحق شما در عدم ارجاع مصوبات ناشدنی به شورای نگهبان و دولت را به‌جد دنبال می‌کنیم و توضیح و تشریح مسائل برای عامه مردم را از مصادیق جهاد تبیین می‌دانیم.
 
پرهیز از پرداختن به امور فرعی و غفلت از امور اصلی
مجلس شورای اسلامی مطالبه پیشین حضرتعالی در مبارزه با فساد و تبعیض و خواست ملت شریف ایران در شفافیت با تصویب قوانین مربوطه به‌جد دنبال کرده است و پس از این نیز در نیمه دوم عمر مجلس لحظه‌ای از این ضرورت نخواهیم گذشت و از پرداختن به امور فرعی و غفلت از امور اصلی همچون گذشته پرهیز خواهیم کرد.
 جلوگیری از کسری بودجه
ام‌الخبائث مشکلات اقتصادی کشور که همان کسری بودجه است، مسیر اصلاح و جراحی اساسی در معیشت مردم را تنگ کرده است، تلاش خواهیم کرد و با همراهی دولت در بودجه سال‌های 1402 و 1403 با اصلاح اساسی ساختار، کاهش هزینه‌ها و حذف ردیف‌های درآمدی غیرقابل تحقق بودجه شفاف، واقعی و بدون کسری محقق کنیم.
 
تقویت بنیه کارشناسی در مرکز پژوهش‌ها
تقویت بنیه کارشناسی مجلس را چه در مرکز پژوهش‌ها و چه در کمیسیون‌های تخصصی در دستورکار قرار خواهیم داد و برنامه هفتم توسعه را با هماهنگی سایر قوا و نهادهای مسوول، مساله‌محور و مبتنی بر نیازهای اساسی کشور و واقعیت‌های موجود تدوین خواهیم کرد تا راه برای مجریان و دست‌اندرکاران کشور روشن باشد.
 
دوری از جنجال و فضاسازی
مجلس، مردم‌گرایی را کمال نمایندگی می‌داند و البته به همان اندازه که به مردم‌گرایی نزدیک می‌شود عوام‌گرایی و جوزدگی را کنار زده و خواهد زد. همیشه برای شنیدن و مورد توجه قرار دادن نقد و نظر مردم مشفقانه آماده خواهیم بود اما در برابر جنجال و فضاسازی لحظه‌ای کوتاه نخواهیم آمد.

 

ارسال نظر