|
شناسه خبر: 9358

توضیح رییس‌جمهور درباره یک فرمان

ساخت هواپیما با ۷۲ سرنشین تحقق‌پذیر است

حسینعلی حاجی دلیگانی، عضو هیات‌رییسه مجلس شورای اسلامی در نشست شورای اداری مشترکِ شاهین شهر و میمه با شهرستان برخوار گفت که: رییس‌جمهور در بازدید از هسا دستور داد که تا سفر بعدی رییس‌جمهور به اصفهان، هشت هواپیمای مسافربری در این سازمان تولید شود.

به گزارش همشهری‌آنلاین،‌ وی به نقل از رییس‌جمهور گفت: به برکت نام امام‌رضا(ع)، این تصمیم در دولت هم مصوب می‌شود. برهمین اساس رییس‌جمهور در جدیدترین سخنرانی خود درباره فرمان برای ساخت هشت فروند هواپیمای مسافربری توضیح داد. رییس‌جمهور 26خردادماه از بخش‌های مختلف شرکت دانش‌بنیان صنایع هواپیماسازی ایران (هسا) دیدن کرد و در جریان جزئیات فعالیت‌ها و تولیدات این شرکت قرار گرفت.

سید ابراهیم رئیسی، رییس‌جمهور در اجتماع مردمی هسته‌های جهاد و پیشرفت در حسینیه جماران اظهار داشت: نقش جهاد سازندگی در دفاع‌مقدس، در ایجاد امید در دل‌های محرومان و مستضعفان، در ناامید کردن دشمنان، در خلاقیت و ابتکارعمل در شهر و روستا و ایجاد نوآوری‌های بسیاری بی‌بدیل بود.
وی ادامه داد: در مقطعی جهاد سازندگی در وزارت کشاورزی ادغام و وزارت جهاد کشاورزی شد، با این امید که روحیه جهاد در همه اجزای دولت به‌ویژه جهاد کشاورزی ایجاد شود، چراکه تجربه نشان داد، این نگاه مثبت است اما برخی این دغدغه را داشتند که این نهاد از آن رسالت اصلی‌اش باز بماند و امید تبدیل به یأس شود.
رئیسی خاطرنشان کرد: بالاخره ادغام صورت گرفت اما حرکت جهادی در کشور هرگز تعطیل نشد و به گروه‌های جهادی، دانشجویی و طلاب تبدیل شد. با کسانی که بهترین روزهای‌شان را کنار روستاییان سپری می‌کنند، هرگز حرکت جهادی در کشور به سردی نگرایید.
رییس‌جمهور گفت: بچه‌های جهادی وظیفه خود دانستند این حرکت سازنده، در جای‌جای کشور ادامه پیدا کند. اگر جهاد سازندگی ادغام شد اما حرکت جهادی هرگز تعطیل نشد، تا امروز حرکت بسیار پررونق ادامه دارد.
وی ادامه داد: آنچه امروز باید مورد توجه قرار بگیرد، این است که این گستره از حرکت‌های جهادی در جای‌جای کشور نیاز به حمایت دارد، نیاز به این دارد که این مجموعه از طرف دولت که وظیفه اصلی در رفع محرومیت به‌عهده اوست، حمایت شود. پیشرفت و عدالت وظیفه دولت است و این مجموعه جهادی را باید موردحمایت خود قرار دهد.
رئیسی بیان داشت: من قبل از اینکه به دولت بیایم این نقیصه را به‌خوبی احساس کردم، باید جریان جهاد سازندگی که شجره مبارکه و طیبه‌ای است که امام بزرگوار آن را غرس کردند، ادامه پیدا کند و تصمیم گرفتم که جریان جهاد سازندگی در کشور احیا شود و گروه‌های جهادی بسیاری که در جای‌جای کشور فعالیت می‌کنند، از ناحیه دولت حمایت شوند؛ البته کارشناسان به این نتیجه نرسیدند که جهادسازندگی از وزارت کشاورزی جدا شود اما شورایی دراین‌باره تشکیل شد.
وی اضافه کرد: بدین منظور با گروه‌های جهادی نشستیم، به معاون‌اول رییس‌جمهور هم گفتم «شما هم جلساتی داشته باشید.» نشست‌های بسیاری تشکیل شد، درنهایت به این نتیجه رسیدیم که یک مجموعه‌ای به‌عنوان اتاق فکر و پیگیری و رصدکردن که سه نقش مهم را داشته باشد، تشکیل شود، باید نقش دولت سه نقش عمده هدایت، حمایت و نظارت باشد تا کارها به نتیجه برسد. رییس‌جمهور عنوان کرد: برای حمایت از گروه‌های جهادی و پشتیبانی‌های مالی و حقوقی که باید از این گروه‌های بسیار باانگیزه صورت بگیرد، ما شورای جهاد سازندگی را با حضور پیشکسوتان و نیروهای پرانگیزه‌ای که بتوانند کار را دنبال کنند، بنیاد گذاشتیم.
وی بیان داشت: گام‌های مرحوم والی ماندگار است. در دولت‌های مختلف همچون آقای بشارتی کار کرده و پیگیری کردند. چهل و چند سال از پیروزی انقلاب می‌گذرد و باید باز نگاهی به آنچه گذشته است داشته باشیم، موفقیت‌های بسیاری داشتیم. آن حوزه‌هایی که موفقیت داشتیم، حوزه‌هایی بود که به سخنان پیر جماران توجه کردیم. آن جاهایی که به سخنان رهبر معظم انقلاب که حکمت‌آمیز سخن گفتند توجه کردیم، موفق شدیم، هرجا هم نقص و کاستی داریم، آن‌جاهایی بود که چشم‌مان به دست دیگران بود. رئیسی تصریح کرد: بهره‌گیری از آموخته، تجربه و اندوخته دیگران کار بسیار درستی است. ما از تمام دنیا تجربه‌ها را می‌گیریم اما نسبت‌به نسخه‌ای که دیگران می‌نویسند، باید با احتیاط عمل کنیم، نسخه‌ای که برای غرب نوشته‌ شده است، مناسب زیست‌بوم ما نیست. امام(ره) هم بارها فرمودند که هر کجای عالم کار نویی انجام شده است ما به آن نگاه داریم. اما اگر دیگران نسخه فرهنگی بنویسند، 2030می‌شود، نسخه‌ها را بدهند، آقایان هم نسخه‌ها را ببینند، دغدغه‌مندان دقیق ببینند، کارشناسی کنند و متناسب با ایران اسلامی عمل کنند.
رییس‌جمهور با اشاره به خبری که از دستور وی مبنی بر ساخت هواپیما صادر شد، گفت: من در گذشته سفری به تاتارستان داشتم و از کارخانه هلی‌کوپترسازی آنجا بازدید کردم. آنچه من دیروز در شرکت هواپیماسازی اصفهان دیدم، حتما و به‌مراتب کارش ارزشمندتر و دقیق‌تر از آنجایی بود که در تاتارستان دیدم. انواع پرنده‌ها در شرکت ایرانی با استانداردهای دنیا ساخته می‌شود. من از آن‌ها خواستم هواپیمایی با 72سرنشین را بسازند، این انتظار تحقق‌ناپذیر نیست.
وی بیان داشت: ما نیازمند حرکت تحولی در این دوره هستیم. تحول سه شرط عمده دارد؛ یک. تحول شناختی؛ یعنی نگاه باید تحولی باشد. دیروز در شورای اداری اصفهان گفتم «هر نیرویی که آماده تحول نیست، در حاشیه بگذارید و نگذارید در متن بماند.» رئیسی اظهار داشت: اولین شرط تحول داشتن روحیه تحول‌گرایی است، بدانید باید تحول ایجاد کرد. در 14خرداد دو سال قبل رهبری در تبیین شخصیت امام(ره)، شاخص‌های امام تحول‌آفرین را بیان کردند. با حرکت عادی نمی‌شود و باید روحیه تحول داشته باشیم. رییس‌جمهور خاطرنشان کرد: باید در فرایندها نیز تحول ایجاد شود. برخی فرایندها مردم را ناامید می‌کند. برخی فرایندها امروز و فردا می‌کند و برای کشور مشکل ایجاد می‌کند. ما چقدر در کشور پروژه نیمه‌تمام داریم. اگر کار جدید شروع نکنیم، 50سال طول می‌کشد تا این پروژه‌ها تمام شود. تنها نیروهای تحول‌خواه و جهادی می‌توانند این گره را باز کنند. حرکت جهادی در ذات انقلاب اسلامی است. هیچ زمان انقلاب از حرکت جهادی جدا نمی‌شود و نمی‌توان برای انقلاب تعریفی کرد که حرکت جهادی در آن نگنجد. همواره باید نگاه و حرکت جهادی باشد. در تمام فرایندها باید تجدیدنظر شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر